StoryEditor

Włoskie fabryki Maschio Gaspardo cz. 2: Jak powstają komponenty do maszyn i siewniki punktowe?

To tutaj powstają siewniki punktowe eksportowane na Ukrainę i do USA, a także ramy i podzespoły do maszyn rolniczych z całej grupy. Zaglądamy do dwóch fabryk Maschio Gaspardo – tej najstarszej i tej z zapleczem konstrukcyjnym.

29.04.2025., 17:00h

Czy nie było zastanawiające, że na siewnikach – czy to zbożowych, czy punktowych – widniało logo Gaspardo, a na towarzyszących im agregatach uprawowych już Maschio?

Taka była historia firmy: Maschio koncentrowało się na maszynach uprawowych (zwłaszcza aktywnych), Gaspardo – na siewnikach i miało to swoje odzwierciedlenie w nazewnictwie maszyn.

Od 2025 roku wprowadzono ujednolicenie – wszystkie maszyny z oferty włoskiego producenta będą oznaczane marką Maschio Gaspardo. To naturalny krok, podkreślający wspólną tożsamość technologiczną i organizacyjną Grupy.

Cadoneghe – spawalnia i zakład podzespołów

Fabryka w Cadoneghe (prowincja Padwa) pełni dziś rolę zaplecza konstrukcyjnego i spawalniczego dla całej Grupy Maschio Gaspardo. To tutaj powstają ramy oraz inne komponenty stalowe wykorzystywane później m.in. w bronach, opryskiwaczach czy wałach roboczych.

Część elementów jest wstępnie montowana, zanim trafi do zakładów zajmujących się finalnym montażem maszyn. Właśnie z Cadoneghe komponenty są kierowane do Campodarsego czy Morsano al Tagliamento, gdzie zyskują ostateczną formę.

Morsano al Tagliamento – najstarsza fabryka siewników punktowych w Europie

Wizyta w Morsano al Tagliamento to wgląd w najstarszy funkcjonujący zakład w Europie zajmujący się produkcją siewników. Powstały w 1834 roku jako niezależne przedsiębiorstwo Giovanni Gaspardo, dziś należy do Grupy Maschio Gaspardo.

To także największa fabryka Grupy, z halami o powierzchni 30 000 m². Produkowane są tu:

  • siewniki punktowe (również do warzyw),
  • siewniki zbożowe,
  • maszyny kombinowane,
  • pielniki.
image
FOTO: Siara
image
FOTO: Siara

Montaż końcowy odbywa się na kilku liniach, a wszystkie sekcje maszyn są testowane, uzupełniane o elektrykę i programowane. Znaczną część komponentów fabryka wykonuje we własnym zakresie.

Malarnia KTL – technologia antykorozyjna

W Morsano działa także zaawansowana malarnia kataforetyczna (KTL). Jej zadaniem jest zabezpieczanie najbardziej narażonych na korozję elementów maszyn – np. części siewników i rozsiewaczy.

Proces obejmuje szereg etapów: odtłuszczanie, trawienie, neutralizację i kąpiel w kadzi z farbą, do której przykładany jest prąd. Dzięki temu cząsteczki farby wnikają w strukturę metalu, a pokrycie jest równomierne nawet w trudno dostępnych miejscach.

Metoda KTL znacząco zwiększa odporność powłok lakierniczych i eliminuje ryzyko korozji nawet przy mikrouszkodzeniach stali – co nie zawsze jest możliwe przy tradycyjnym malowaniu proszkowym.

Produkcja na dużą skalę i dla wymagających rynków

W zakładzie w Morsano pracuje ok. 300 osób. Jak podkreśla Hubert Rakowski z Maschio Gaspardo Polska, fabryka wyróżnia się także pod względem struktury zatrudnienia:

– Bardzo dużo u nas kobiet pracuje. Zwłaszcza w zadaniach wymagających precyzji, dokumentacji, kontroli jakości. Tam, gdzie potrzeba siły – są roboty albo mężczyźni – opowiada podczas zwiedzania.

Fabryka dostarcza maszyny na wiele rynków, w tym do gospodarstw wielkoobszarowych w USA czy na Ukrainie. Wśród największych modeli są siewniki o szerokości roboczej do 48 rzędów.

W kolejnej części cyklu przyjrzymy się produkcji opryskiwaczy oraz pozostałych fabryk włoskiego koncernu.

opr. Łukasz Siara

30. kwiecień 2025 09:39