StoryEditor

O czym przeczytasz w najnowszym numerze profi 3-2025?

Już jest najnowszy numer magazynu profi. Skupiliśmy się w nim na dwóch tematach, a mianowicie na precyzyjnym rozsiewie nawozu oraz na testach maszyn do zbioru zielonek. Nie zabrakło również porównania siły uciągu 15 ciągników z przekładnią bezstopniową. Sprawdź, czy nadają się do ciężkich prac polowych.

15.04.2025., 13:00h

Oto tematy z najnowszego numeru magazynu profi 3-2025

Długoterminowy test ciągnika Kubota M 7153 Premium.

Ujawniamy, jakie naprawy ma na koncie 4-cylindrowy ciągnik o mocy 145 KM po ponad 2700 godzinach pracy w gospodarstwie. Czy okazał się awaryjny?

image
Test ciągnika Kubota M7153 Premium
FOTO: Schildmann

Test porównawczy siły uciągu 15 ciągników z przekładnią bezstopniową!

Masz jeden z tych ciągników? Sprawdź koniecznie jak wypada na tle konkurencji i w jakim zakresie prędkości roboczych jest najbardziej oszczędny! Sprawdziliśmy ciągniki w czterech segmentach mocy:

  • segment 200 KM: Claas Arion 660 Cmatic, Deutz-Fahr 6190 TTV, John Deere 6R 185 AutoPowr,
  • segment 250 KM: JCB Fastrac 4220 iCon, Fendt 724 Vario Gen.6, McCormick X7.624 VT,
  • segment 300 KM: Case IH Puma 260 CVX, Deutz-Fahr 8280 TTV, Fendt 728 Vario,
  • segment 400 KM: Massey Ferguson 8S.305 Dyna-VT, McCormick X8.631 VT, Valtra Q 285, Claas Axion 960 Cmatic, Fendt 942 Vario, John Deere 8R 410 eAP

Druga część testu porównawczego przyczep: Farmtech ZDK 1800, Joskin Tetra-Cap 5025/19DR160, Kröger HKD 302, Oehler OL ZDK180, Rudolph DK 280 RP, Zasław D-737-14 XL-A.

Jeśli szukasz przyczepy z możliwością wywrotu na trzy strony o ładowności ok. 13 t, koniecznie sprawdź, jak na tle konkurencji wypadała polska przyczepa Zasław!

image
Test porównawczy sześciu przyczep wywrotek trójstronnych
FOTO: hockenbeck

Raport z pracy przyczepą Przyczepa Pronar T680.

Odwiedziliśmy rolnika w północnej Wielkopolsce, który od czterech lat użytkuje przyczepę z Narwii. Zobacz, jaką ma o niej opinię!

image
Raport z pracy przyczepą Pronar T680.
FOTO: Łukasz Siara

Test zestawu kosiarek Samasz: czołowej XDF 301 SH i tylnej KDD 911 STH.

Producent z Zabłudowa stawia na wydajny zestaw koszący dla największych gospodarstw i dla firm usługowych, dlatego model tylny KDD 911 STH zyskał ISOBUS. Jak wypadł ten zestaw w trudnym teście w obfitym irlandzkim pokosie trawy?

image
test kosiarek Samasz XDF301SH i KDD911 STH
FOTO: Bruese

Test zgrabiarki jednokaruzelowej Kuhn GA 4201.

Zgrabiarki jednokaruzelowa nadal mają swoich wiernych odbiorów. Czym ten model wyróżnia się na rynku i jak w opinii rolnika, sprawdza się w pracy?

Test zgrabiarki dwukaruzelowej McHale R68-78.

Chociaż przez lata zgrabiarki McHale nie zmieniły nazwy, z pewnością zyskały wiele udoskonaleń. Jak spisują się w formowaniu obfitego łanu w wąskie pokosy?

Raport z pracy zgrabiarką dwukaruzelową Fendt Former 920 C Pro.

Czy przyroste "Pro" oznacza, że zgrabiarka Former jest wyłącznie dla profesjonalistów? Co kryje się za systemem ProConnect czy funkcjami FlexHigh i MyMemory?

Test rozsiewacza Amazone ZA-TS 5000.

Z pewnością nowy rozsiewacz niemieckiego producenta robi wrażenie dzięki olbrzymiej (jak na rozsiewacz zawieszany) pojemności. Jednak to nie jest jedyna jego cecha, która robi duże wrażenie. Sprawdź, jak został oceniony w naszym teście!

Test rozsiewacza nawozu Dönder CGSA 1500 Pro.

Sprawdziliśmy rozkład poprzeczny nawozu przy szerokości roboczej 21 m. Czy turecka maszyna precyzyjnie rozsiewa nawóz?

Raport z pracy pielnikiem Photoheyler prowadzonym przez inteligentny system kamer.

Pielić międzyrzędzia potrafi w zasadzie każdy pielnik. Ale wprowadzenie elementów roboczych między roślinami w rzędzie, to już inna historia. Photoheyler korzysta z nietuzinkowego rozwiązania opartego o sztuczną inteligencję, która steruje kołem wirnikowym z nożami.

Technika: graniczny wysiew nawozów, cz. 2.

Jak precyzyjnie wysiać nawóz do samej granicy pola? W trzech rozsiewaczach nawozu: Amazone, Bogballe i Rauch porównaliśmy standardowe metody rozsiewu granicznego z rozsiewem krawędziowym z wykorzystaniem środkowego ekranu.

Technika zwierzęca: wóz paszowy Peecon Biga Rapide XL-V.

Holenderski producent sprzętu do karmienia krów, opracować wysięgnik z frezem, który zamienia ciągnik z przyczepianym paszowozem w samobieżny wóz paszowy. Czy to wygodne i tańsze rozwiązanie?

Elektronika: nawożenie na podstawie map aplikacyjnych.

Sprawdziliśmy, czy mapy aplikacyjne dostarczane przez różnych producentów są dokładne i na ich podstawie można precyzyjnie wysiać nawóz w zależności od zmienności łanu.

Elektronika: Väderstad oferuje system e-Service, który m.in. umożliwia uprawę ze zmnienną głębokością w oparciu o mapy aplikacyjne.

Czy to rozwiązanie rzeczywiście działa i jakie daje korzyści? Przetestowaliśmy to na pagórkowatym polu w okolicach Wałcza z nową i najmocniejszą Valtrą w historii, która wyposażona była w pełen pakiet funkcji umożliwiający pracę z rozwiązaniami Rolnictwa 4.0.

Warsztat: regeneracja zaczepu kulowego K80.

Zaczep kulowy jest komfortowy, ale jak wszystko – się zużywa. Rockinger oferuje jednak wkładki do czaszy zaczepu, które to zużycie ograniczają. Czy to dobre rozwiązania w każdych warunkach i do każdego typu prac w gospodarstwie?

Używane: przetrząsacz Krone Vendro.

Jeśli planujesz zakup używanego przetrząsacza, musisz go dokładnie sprawdzić. Gdzie spojrzeć i co ocenić przez zakupem, podopowiadamy w naszym najnowszym artykule o maszynach używanych!

Youngtimer: ładowarka przegubowa Weidemann Perfekt 130 vs Weidemann 1140, to dwa modele różnych generacji.

Zoabcz, jak na przestrzeni lat zmieniła się ładowarka podwórkowa – wierny pomocnik w gospodarstwach hodowlanych.

Relacja z pokazu Massey Ferguson 9S.420.

W połowie marca mieliśmy okazję pracować największym w historii MF o mocy 420 KM. Jakie wrażenie robi ten kolos?

Nowości z targów Agrotech Kielce 2025

Nowości z targów Ferma

redakcja profi

16. kwiecień 2025 03:01