StoryEditorRaport z pracy

Ile kosztuje i jak sprawdza się zgrabiarka taśmowa Samasz MRG 2-900?

Oprócz konwencjonalnych zgrabiarek karuzelowych i grzebieniowych firma Samasz produkuje również zgrabiarki taśmowe. Przyjrzeliśmy się, jak pracuje nowy model MRG 2-900. Jakość pracy to jedno, ale ile kosztuje zgrabiarka taśmowa Samasz?
05.03.2024., 13:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

Początki firmy Samasz

Historia firmy Samasz rozpoczęła się w 1984 roku od warsztatu samochodowego. Wkrótce potem pojawiły się kopaczki do ziemniaków i kosiarki, a następnie technologia komunalna i mulczery. Na targach Agritechnica szczególnym zainteresowaniem cieszyła się nowa zgrabiarka taśmowa MRG 2-900.

image

Podbieracz wrzuca zielonkę na przenośnik taśmowy, który transportuje ją w żądanym kierunku.

FOTO:

Jak zaczepić zgrabiarkę taśmową Samasz do ciągnika?

Maszyna o masie 5,6 t ma konstrukcję podobną do konkurencyjnych maszyn. Z przodu jest belka zaczepowa, dyszel i przykręcona do niego rama główna z podwoziem. Rama zgrabiarki taśmowej opiera się na układzie jezdnym oraz na łącznikach dolnych ciągnika, który powinien dysponować mocą co najmniej 74 kW/100 KM. Belka zaczepowa jest osadzona nieruchomo hakach łączników dolnych, dzięki czemu wał przegubowo-teleskopowy przekazujący napęd od ciągnika do zgrabiarki jest prosty.

image

Po złożeniu zgrabiarka taśmowa ma wysokość 3,90 m.

FOTO:

Czy przegub w dyszlu zaczepowym zapewnia duży kąt skrętu?

Pomiędzy belką zaczepową a dyszlem jest przegub, który umożliwia kąt skrętu 90 stopni w prawo lub w lewo. Oprócz wałka WOM i belki sprzężone są tylko

jednostka sterująca dwustronnego działania, przewody hamulcowe, system oświetlenia i połączenie z siedmiocalowym terminalem sterującym. Sterowanie przez ISOBUS nie jest obecnie możliwe.

Konstrukcja zgrabiarki MRG 2-900

Przed dwuczęściowym podbieraczem opracowanym przez firmę Samasz, który ma po 3,5 m szerokości z każdej strony, pracuje rolka dociskowa. Jest ona podtrzymywana przez dwa wąskie wsporniki, a jej odległość od podbieracza można regulować stopniowo. Rolkę wyposażoną w przednią osłonę prowadzącą dociska sprężyna, dzięki czemu plon nie jest wyrzucany do przodu. Rozwiązanie to sprawdziło się podczas naszego testu, ale zgrabiarka taśmowa miała do przeniesienia niewielki pokos zielonki.

Jak szeroki jest przenośnik taśmowy w Samasz MRG 2-900?

Podbieracz podaje materiał na przenośnik taśmowym o szerokości 90 cm. Zgrabiarka MRG 2-900 oferuje sześć możliwości odkładania pokosu: na środek, na bok (na lewo lub prawo) oraz trzech trybów tzw. pokosów nocnych. Dzięki panelowi sterowania można także płynnie regulować prędkość podbieracza i taśmy, które napędzane są za pomocą wewnętrznej hydrauliki zgrabiarki. Z kolei pompa hydrauliczna w zgrabiarce napędzana jest za pomocą wału przegubowo-teleskopowego ciągnika. Zbiornik oleju znajduje się w ramie, a chłodnica – z tyłu maszyny. Producent poprowadził przewody hydrauliczne w sposób uporządkowany pod dyszlem i wzdłuż ramy tak, że dostęp do większości z nich jest łatwy.

Warto wiedzieć

Zgrabiarka MRG 2-900 oferuje 6 sposobów odkładania pokosu.

Dzielony na dwie części podbieracz można teleskopowo rozsunąć na szerokość roboczą do 10,60 m.

Do współpracy wymagany jest ciągnik o mocy 74 kW/100 KM.

czy zgrabiarka taśmowa Samasz dobrze kopiuje nierówności terenu?

Oba boczne segmenty zgrabiarki są zawieszone na środku na wysięgnikach ramy głównej. Jednostkę roboczą podnosi i opuszcza siłownik hydrauliczny. Oba segmenty rozsuwa wewnętrzny siłownik hydrauliczny. Podczas pracy obydwa segmenty są odciążane hydropneumatycznie, a ich wysokość robocza regulowana jest mechanicznie. Dodatkowo każdy segment jest wyposażony w dwie pary rolek lub ślizgów kopiujących zamontowanych od spodu jednostki roboczej.

Ile kosztuje zgrabiarka taśmowa Samasz MRG 2-900?

Podczas testów polowych warunki nie były optymalne – wcześniej padał deszcz, a roślinność była skąpa. Mimo to zgrabiarka taśmowa prezentowała się z dobrej strony. Zbierała większość plonu, poza zasięgiem podbieracza została jedynie zielonka grzęznąca w nierównościach terenu. Czekamy na dalsze testy zgrabiarki przy obfitych pokosach i większej ilości materiału. Na koniec warto wspomnieć o cenie. Samasz wycenia nową zgrabiarkę taśmową MRG 2-900 na 349 900 zł
netto.

M. Sohst, opr. aj

22. lipiec 2024 16:13