StoryEditor

Test 8 siewników cz. 3.

Osiem wydajnych siewników o szerokości 6 m

14.06.2020., 00:00h

W pierwszych dwóch artykułach, które opublikowaliśmy na łamach profi 2/2020 i 3/2020 przyjrzeliśmy się rozwiązaniom technicznym, zastosowanym w każdym modelu uniwersalnego siewnika o szerokości roboczej 6 m, jakości pracy i obsługi, co ujawniło istotne różnice między poszczególnymi maszynami. Oto modele jakie brały udzial w teście:

  • Amazone Cirrus 6003-2
  • Horsch Pronto 6 DC
  • Köckerling Vitu 600
  • Kuhn Espro 6000 R
  • Kverneland u-drill 6001
  • Lemken Compact-Solitair 9/600 KH
  • Pöttinger Terrasem C6 Artis plus
  • Väderstad Spirit 600S

9 kryteriów oceny

W tym wydaniu podsumowujemy oceny każdego siewnika w zakresie: sprzęgania z ciągnikiem, przygotowania roli do siewu, zbiornika nasion, a także dozowania, dystrybucji i rozmieszczenia nasion. Nie mniej istotne jest zapotrzebowanie na uciąg, nakłady związane z obsługą siewników i ceny każdego modelu.

Cena bez rabatów

Podczas podejmowania decyzji o zakupie sprzętu dochodzimy do pytania: ile trzeba za to zapłacić? W tabeli „Porównanie cen cennikowych, bez rabatów” zestawiliśmy dane uzyskane od producentów: wszystkie wartości netto. Mieszczą się one w zakresie od 92,5 tys. do 155 tys. euro. To pokazuje, jak duża jest rozpiętość wyposażenia testowego! To, ile ostatecznie zapłacimy za maszynę, może się znacznie różnić od cen katalogowych. Nie braliśmy pod uwagę strategii rabatowej dealerów.

Złotówki i euro

Większość producentów, których sprzęt testowaliśmy, ma cenniki w tej walucie. Firmy Kuhn i Kverneland podają ceny w złotówkach, a Väderstad przelicza ze zł na euro wg kursu dnia. Różnice cen są duże. Czy można kupić maszynę taniej? Tak, są dwa sposoby: wybrać wersję z uboższym wyposażeniem, czyli podstawowym lub negocjować rabat.

Mocne i słabe strony

W serii artykułów z naszego testu wskazaliśmy mocne i słabe strony poszczególnych maszyn. Indywidualne charakterystyki siewników pokazują, jak w poszczególnych kategoriach wypadły one na tle kolegów z tej samej klasy. W wyposażeniu podstawowym maszyny kosztują od 76 tys. euro do ok. 104 tys. euro netto.

opr. jj

Cały artykuł znajdziecie Państwo w profi 4/2020 na str. 30-33

21. listopad 2024 18:30