StoryEditor

Pierwszy w Polsce kombajn S780 z czujnikiem HarvestLab

John Deere wyjaśnia, że technologia rolnictwa precyzyjnego HarvestLab 3000 mieści się w zaledwie jednym czujniku. A oto szczegóły z tym związane.
23.08.2023., 15:00h

Do niedawna ta technologia miała trzy zastosowania w: sieczkarniach, wozach asenizacyjnych i jako mobilne laboratorium. Obecnie czujnik HarvestLab 3000 może być również z stosowany w kombajnach serii T i S. Zaawansowany system pomiarowy jest używany w kombajnach do monitorowania i analizy jakości plonu podczas zbioru. HarvestLab 3000 analizuje skład zbieranych zbóż na polu i gromadzi informacje dotyczące składu chemicznego i wilgotności.

image

Pierwszy kombajn serii S w Polsce z takim czujnikiem to model S780 w ofercie dealera Agro-Efekt.

FOTO: John Deere

Czujnik HarvestLab 3000 motorem napędowym rolnictwa precyzyjnego

Dzięki nowoczesnym czujnikom HarvestLab 3000, które można montować w kombajnach serii S i T, już podczas zbioru istnieje możliwość podjęcia decyzji, gdzie zmagazynować zebrane ziarno w zależności od zawartości białka, skrobi i tłuszczu, co później podczas sprzedaży może przełożyć się na uzyskanie wyższych cen. Informacja o zawartości składników pokarmowych pozwala w kolejnym sezonie przygotować bardziej precyzyjne mapy zmiennego nawożenia. Rolnik może zoptymalizować zbiór i wycenić plon z poszczególnych pól, co może być podstawą zwiększenia zysku gospodarstwa.

Pierwszy kombajn serii S w Polsce z takim czujnikiem to model S780 w ofercie dealera Agro-Efekt. Kombajn doposażono w HarvestLab 3000, który został zamontowany na przenośniku czystego ziarna. Pracuje w bliskiej podczerwieni i dokonuje aż 4000 pomiarów na sekundę, a przesyłane do John Deere Operations Center dane są odświeżane co 3 sekundy. Dzięki temu możliwe jest dokładne mapowanie plonu, a analiza sezonu na podstawie danych zebranych przez czujnik jest wysoce efektywna.

image

. Informacja o zawartości składników pokarmowych pozwala w kolejnym sezonie przygotować bardziej precyzyjne mapy zmiennego nawożenia.

FOTO: John Deere

HarvestLab 3000 – co za nim przemawia?

Pomiary wykonywane przez czujnik HarvestLab 3000 pomagają rolnikom zaplanować precyzyjne nawożenie i zabiegi agrotechniczne. Dzięki systemowi uzyskują istotne dla ich pracy informacje związane z ilością składników pokarmowych (zwłaszcza azotu) oraz ich wpływem na wielkość i jakość plonu, co sprawia, że mogą określić efektywność nawożenia w każdej części pola.

image

Pomiary wykonywane przez czujnik HarvestLab 3000 pomagają rolnikom zaplanować precyzyjne nawożenie i zabiegi agrotechniczne.

FOTO: John Deere

Funkcje systemu HarvestLab 3000:

Analiza składu chemicznego: czujnik dostarcza informacji o zawartości białka, tłuszczu i skrobi, dzięki czemu rolnicy mogą lepiej ocenić ich jakość i na bieżąco odpowiadać na wyzwania.

Pomiar wilgotności: HarvestLab 3000 mierzy wilgotność materiału, co ma istotne znaczenie dla suszenia, przechowywania i przetwarzania zebranego materiału.

Precyzyjne zbieranie plonów: na podstawie danych dostarczanych przez HarvestLab 3000 rolnicy mogą dostosowywać tempo zbioru do jakości i wilgotności zbieranej masy. To sprawia, że zbiór jest lepiej zoptymalizowany i bardziej wydajny.

Oszczędność kosztów: precyzyjne dane dotyczące składu i wilgotności plonu ułatwiają podejmowanie decyzji dotyczących magazynowania, transportu i przetwarzania ziarna.

Integracja z innymi technologiami: HarvestLab 3000 może być zintegrowany z innymi systemami służącymi do zarządzania polem czy monitorowania maszyn, np. John Deere Operations Center.

Łatwa obsługa: czujnik instaluje się łatwo się, a także konfiguruje i obsługuje. Dane są prezentowane na ekranie, co ułatwia monitorowanie zbioru.

Kontrola parametrów jakościowych

– Większa wydajność i bardziej precyzyjna praca w oczywisty sposób przekładają się na większe zyski, a automatyzacja dba o stałą jakość ziarna. Dzięki czujnikowi HarvestLab 3000 kombajny serii S mogą kontrolować istotne parametry jakościowe w pszenicy, jęczmieniu i rzepaku w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym. Dodatkowo do pomiaru poziomu wilgoci w pszenicy, jęczmieniu i rzepaku można ustalić także zawartość białka oraz rejestrować zawartość skrobi w jęczmieniu i oleju w rzepaku – mówi Mateusz Janicki, Specjalista ds. Maszyn Żniwnych John Deere Polska.

opr. Jan Józefowicz, źródło: John Deere

18. maj 2024 16:07