StoryEditor

Pierwsza taka prasa rolująca na świecie! Co Kuhn opracował tym razem?

Czy istnieje prasa, która podejmuje decyzje za operatora i wie, co robić w każdym momencie pracy na polu? Kuhn zaprezentował maszynę, która wprowadza nowy standard w belowaniu. Co dokładnie się za tym kryje i dlaczego mówi się o niej "pierwsza taka na świecie"?

08.05.2025., 13:00h

Firma Kuhn opracowuje wiele innowacji w maszynach do zbioru zielonek. Po tym, jak wprowadziła section control w zgrabiarce czterokaruzelowej (profi 6-2023), teraz prezentuje kolejny segment maszyn wyposażonych w tę funkcję.

Zobacz koniecznie: Jak w zgrabiarce Kuhn GA 13231 sprawdza się kontrola sekcji?

Automatyczne sterowanie podbieraczem w oparciu o GPS

Kuhn VB 7100 to pierwsza na rynku prasa rolująca, w której zastosowano funkcję section control (TC-SC) potwierdzoną certyfikatem AEF. Oznacza to, że podbieracz może automatycznie podnosić się i opuszczać w zależności od tego, czy na danym fragmencie pola jest jeszcze plon do zebrania. Jeśli ciągnik z prasą wjeżdża w obszar, gdzie już zebrano zielonkę lub dojeżdża do końca pokosu, podbieracz sam się unosi – bez konieczności ingerencji operatora.

Funkcja section control sterująca podbieraczem prasy VB 7100 korzysta z danych geolokalizacyjnych i współpracuje z sygnałem GPS. Takie rozwiązanie zmniejsza zużycie maszyny i pozwala pracować sprawniej, szczególnie na uwrociach i przy pracy w zmiennych warunkach. Jak podkreślają przedstawiciele producenta, poprawia to komfort podczas długich dni pracy w sezonie.

Prasa zbiera dane o plonie i polu

Model VB 7100 wyposażono w funkcje Task Controller basic (TC-BAS) i geo-based (TC-GEO), również certyfikowane przez AEF. Umożliwiają one automatyczne zbieranie danych, tj. liczba bel, ich masa, lokalizacja czy przypisanie do konkretnego klienta (ważne dla usługodawców) i pola. Te informacje są zapisywane w systemie i mogą być łatwo wykorzystane przy zarządzaniu gospodarstwem lub przedsiębiorstwem usługowym. Dzięki temu można wygenerować dokładny raport z realizacji zadania – przydatny zarówno do analizy, jak i dokumentacji.

Cykl prasowania sterowany przez prasę

W systemie Kuhn Baler Automation dostępna jest również funkcja TIM (ang. Tractor Implement Management). Dzięki niej to prasa decyduje o pracy ciągnika: zatrzymuje go, rozpoczyna zwijanie beli i wznawia jazdę, gdy cykl się zakończy. Wszystko odbywa się automatycznie, bez konieczności ręcznego sterowania. Podobnie, jak poprzednie, również to rozwiązanie ma certyfikat AEF.

Z kolei funkcja AUX-N umożliwia obsługę prasy za pomocą joysticka CCI A3 z programowalnymi przyciskami – bez konieczności przełączania ekranów czy sięgania po dodatkowy terminal.

Sprawdź zgodność ciągnika z funkcją ISOBUS

Aby mieć pewność, że wszystkie funkcje będą działać prawidłowo, warto sprawdzić kompatybilność swojego ciągnika z ISOBUS w bazie AEF. To właśnie tam znajdują się szczegółowe dane o tym, które ciągniki współpracują z technologią section control i innymi rozwiązaniami zastosowanymi w prasach Kuhn VB 7100. Baza dostępna jest online na stronie aef-isobus-database.org.

Co daje automatyzacja belowania?

Według producenta, zastosowanie systemu Baler Automation ma wpływ nie tylko na wygodę pracy, ale też na rentowność zwijania. Mniejsze zużycie sprzętu, większa precyzja, lepsza jakość bel i dokładna dokumentacja z każdego pola to korzyści, które mogą mieć znaczenie. Rozwiązanie to jednak przeznaczone jest szczególnie dla firm usługowych i największych gospodarstw pracujących na dużych areałach.

opr. aj

09. maj 2025 05:00