StoryEditor

Już jest nowe profi 6-2023!

Porównanie 6 akumulatorowych kluczy udarowych, starcie trzech profesjonalistów w załadunku oraz test polskiego wozu asenizacyjnego Pomot T546A, a to wszystko okraszone 18 medalami konkursu Agritechnica Innovation Awards. To tylko niektóre z tematów w najnowszym wydaniu magazynu profi 6-2023.
21.10.2023., 08:31h

Po 4 latach nieobecności w pełnej krasie wracają targi Agritechnica. Największa na świecie wystawa techniki rolniczej odbędzie się od 12 do 18 listopada w Hanowerze. Już w tym wydaniu prezentujemy część przygotowanych przez producentów nowości, a także 18 medali, w tym jeden złoty, jakie przyznała komisja konkursowa za innowacyjne rozwiązania w rolnictwie. Możliwe, że nie wszystkie zostaną wdrożone do produkcji, ale z pewnością pokazują nad czym obecnie pracują konstruktorzy czołowych firm w branży.

Akumulatorowe klucze udarowe: Bosch, DeWalt, Granit, Hazet, Makita, Milwaukee

Tematem okładkowym wydania 6-2023 jest test porównawczy 6 akumulatorowych kluczy udarowych z końcówką narzędziową ½ cala. W artykule znajdziesz zestawienie zmierzonych parametrów pracy urządzeń akumulatorowych z wartościami podanymi przez producentów. Czasami różnice są spore, a przed zakupem warto wiedzieć, jak tym urządzeniem się pracuje.

Porównanie ciągników Fendt, John Deere i Valtra

W szranki stanęły trzy ciągniki wyposażone w ładowacze czołowe – specjaliści od załadunku: Fendt 516 VArio, John Deere 6R 150 AutoPowr oraz Valtra N155 Direct. Trzej muszkieterowie zostali poddani surowym testom na dalekiej północy, a wyniki prezentujemy na naszych łamach.

O czym przeczytasz w najnowszym profi 6-2023?

Oprócz testów porównawczych kluczy akumulatorowych oraz ciągników z ładowaczami czołowymi przygotowaliśmy całą paletę raportów z pracy różnymi maszynami przydatnymi w gospodarstwie. Oto pełna lista tematów aktualnego wydania magazyny profi:

 • Test porównawczy trzech ciągników z ładowaczami czołowymi: Fendt 5160 Vario, John Deere 6R 150 AutoPowr, Valtra N155 Direct,
image

Test porównawczy trzech ciągników: Fendt, John Deere i Valtra

FOTO: profi
 • Raport z pracy najnowszym i najmniejszym w ofercie firmy Claas, kombajnem Evion, który wyposażony jest w rozwiązania znane z większych modeli. Czy ten mały kombajn okaże się świetnym okrętem żniwnym?
image

Raport z pracy kombajnem Claas Evion.

FOTO: Huesmann
 • Kemper 30R to nowy podbieracz do największych sieczkarni polowych, które wymagają największych przepustowości w podawaniu trawy z pokosu. Czy nową przystawkę można zapchać?
 • Kuhn wprowadza czterokaruzelową zgrabiarkę GA 13231, która dzięki ISOBUS oferuje funkcję section control. Czy kontrola sekcji na dobre zadomowi się w tego typu sprzęcie?
 • Potrzebujesz przyczepy, która poradzi sobie w trudnych warunkach pracy? Taką przyczepą wydaje się być Annaburger HTS 22.15A, którą sprawdziliśmy w błotnistym terenie na placu budowy.
 • W trudnych warunkach radzi sobie również zbieracz kamieni z rodem z Finlandii. Pel Tuote Kivi-Pekka 6 to sześciometrowa maszyna, która zbiera kamienie o średnicy nawet 50 cm! Czy potrzebuje do tego mocnego ciągnika?
 • Grimme Prios 440 Pro to nowa sadzarka, która prowadzona jest na długim dyszlu typu łabędzia szyja, co umożliwia niezależne zawieszenie narzędzia uprawowego na tylnym TUZ ciągnika. Jak taka konstrukcja sprawdza się w polu?
 • Po Prosto DC firma Horsch zaprojektowała również 6-metrowe połączenie brony aktywnej i siewnika. Nowością jest nie tylko nazwa Versa, ale przede wszystkim zmiany w podwoziu. Co nowego Horsch zastosował w siewniku Versa 6 SW?
 • Na duże areały firma Amazone wprowadza 12-metrowy siewnik Precea 12000-TC. To nowość, którą producent pokaże na listopadowych targach Agritechnica, a u nas przeczytasz, jak agregat sprawuje się w polu.
image

raport z pracy siewnikiem Amazone Precea 12000-TC.

FOTO:
 • Pełna możliwości jest rama nowego siewnika Kverneland Optima F, który wyposażony jest w sekcję szybkiego wysiewu SX.
 • Przetestowaliśmy beczkowóz Pomot T546A wraz z doglebowym aplikatorem gnojowicy. Jaki był efekt pracy sprzętu z miejscowości Chojna?
image

Test wozu asenizacyjnego Pomot T546A.

FOTO: profi
 • Solidny i uderzająco solidny jest rozrzutnik obornika Samson US 235. To sprzęt przeznaczony do dużych gospodarstw i firm usługowych.
 • W dziale technika zwierzęca prezentujemy obszerny i szczegółowy test robota udojowego Lely Astronaut A5. W czterech typowych scenariuszach sprawdziliśmy, ile zużywa wody i energii elektrycznej.
 • W najnowszym numerze znajdziesz również przegląd nawigacji rolniczych zachodnich producentów, w tym firm Trimble, Topcon, TeeJet, FieldBee, Müller Elektronik i wiele innych.
 • Który klucz zwyciężył w teście sześciu akumulatorowych kluczy udarowych? W szranki stanęły klucze: Bosch GDS 18V-1000 C Pro, DeWalt DCF 900 P2T-QW, Granit Black Edition, Hazet 9212-1000, Makita TW008G i Milwauke M180NEFHIWF-502X.
image

Warsztat - test porównawczy akumulatorowych kluczy udarowych.

FOTO: profi
 • W dziale Używane znajdziesz wiele wskazówek, gdzie zajrzeć i co sprawdzić, żeby dobrze kupić używany kombajn do buraków Ropa Keiler 2.
 • W rubryce Youngtimery starcie generacji sieczkarni polowych New Holland. Dowiesz się, jakie zmiany zachodziły na przestrzeni lat w trzech z pięciu generacji: od modelu 1905 z 1997 roku przez FX 375 aż po najnowszy FR 780.
 • Z okazji stulecia ciągników John Deere D opisujemy historię tego najdłużej produkowanego modelu ciągnika marki John Deere.
image

100-lecie ciągnika John Deere D.

FOTO: Jakubek
 • Reportaż z III Ogólnopolskiego Konkursu Orki Jesiennej Szkół Rolniczych w Żarnowcu.
 • Prezentujemy innowacyjne rozwiązania, które na nadchodzących targach Agritechnica zostaną nagrodzone medalami.

Oprócz wymienionych tematów, jak zawsze znajdziesz u nas wiele nowości ze świata techniki, w tym firm Amazone, Pöttinger, Pronar i wiele innych.

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu profi 6-2023.

dr inż. Artur Jakubek

18. maj 2024 14:37