StoryEditorNowe maszyny rolnicze

Pielnik do ziemniaków, czyli Lemken Steketee EC-Ridge

Wprowadzając pielnik Steketee EC-Ridger, Lemken udowadnia, że mechaniczne zwalczanie chwastów możliwe jest również w uprawie ziemniaka lub marchwi.

14.09.2022., 19:00h

O pielnikach marki Steketee pisaliśmy już kilkukrotnie, również przy okazji wprowadzenia modelu, w którym elementami roboczymi steruje sztuczna inteligencja.

Steketee EC-Ridger: pielnik do ziemniaków od Lemkena

Tym razem Lemken, właściciel holenderskiej marki pielników Steketee, wprowadza specjalny pielnik, dzięki któremu nawet w uprawach ziemniaków czy marchwi można ograniczyć stosowanie pestycydów. EC-Ridger, bo tak nazywa się pielnik, jest przeznaczony do upraw redlinowych w rozstawie 75 cm w zaledwie 3 krokach. Najpierw talerze pielące odcinają chwasty zarówno na redlinach oraz na ich bokach, a następnie zęby sprężynujące rozluźniają glebę między redlinami. Na końcu płozy obsypują redliny przywracając im pierwotny kształt – zupełnie, jak proste obsypniki stosowane w uprawie ziemniaków. Według firmy Lemken maksymalna prędkość robocza takiego zestawu wynosi ok. 8 km/h. 

Trzy modele Steketee EC-Ridger

EC-Ridger 5 ma elementy do obróbki szczytów i boków redlin. Pielnik można zamontować nie tylko z tyłu, ale również z przodu ciągnika. Według producenta, sprawdzi się na glebach lekkich i w uprawie mniejszych roślin, które wymagają nieznacznego obsypania ziemią.

Model EC-Ridger 7 jest montowany z tyłu ciągnika i może być wyposażony w element roboczy TRS, który jest przeznaczony do pracy na ciężkich glebach. Ponadto można go doposażyć w osłonę liści, aby chronić rośliny podczas pielenia. Opcjonalnie redlice obsypujące można na lekkich glebach zastąpić talerzami, a w ciężkich warunkach można dodać spulchniacz.

Pielnik EC-Ridger 9 jest również przeznaczony do sprzęgania z tylnym TUZ ciągnika. Przy pomocy różnych modułów narzędzi, można go doposażać w zależności od warunków glebowych i etapów rozwoju roślin. Lemken informuje, że dostępne są m.in. moduły z nożami tnącymi do pracy na redlinach oraz moduł z tarczami do pracy między redlinami. Elementy robocze mogą być również podparte kołami do regulacji głębokości. Zęby sprężyste, talerze obsypujące i redlice obsypujące stanowią wyposażenie opcjonalne. Producent zapewniam, że system szybkiej wymiany umożliwia łatwe przezbrojenie pielnika.

opr. Artur Jakubek

fot. firmowe

19. maj 2024 12:15