O pielnikach marki Steketee pisaliśmy już kilkukrotnie, również przy okazji wprowadzenia modelu, w którym elementami roboczymi steruje sztuczna inteligencja.
Steketee EC-Ridger: pielnik do ziemniaków od Lemkena
Tym razem Lemken, właściciel holenderskiej marki pielników Steketee, wprowadza specjalny pielnik, dzięki któremu nawet w uprawach ziemniaków czy marchwi można ograniczyć stosowanie pestycydów. EC-Ridger, bo tak nazywa się pielnik, jest przeznaczony do upraw redlinowych w rozstawie 75 cm w zaledwie 3 krokach. Najpierw talerze pielące odcinają chwasty zarówno na redlinach oraz na ich bokach, a następnie zęby sprężynujące rozluźniają glebę między redlinami. Na końcu płozy obsypują redliny przywracając im pierwotny kształt – zupełnie, jak proste obsypniki stosowane w uprawie ziemniaków. Według firmy Lemken maksymalna prędkość robocza takiego zestawu wynosi ok. 8 km/h.
Trzy modele Steketee EC-Ridger
EC-Ridger 5 ma elementy do obróbki szczytów i boków redlin. Pielnik można zamontować nie tylko z tyłu, ale również z przodu ciągnika. Według producenta, sprawdzi się na glebach lekkich i w uprawie mniejszych roślin, które wymagają nieznacznego obsypania ziemią.
Model EC-Ridger 7 jest montowany z tyłu ciągnika i może być wyposażony w element roboczy TRS, który jest przeznaczony do pracy na ciężkich glebach. Ponadto można go doposażyć w osłonę liści, aby chronić rośliny podczas pielenia. Opcjonalnie redlice obsypujące można na lekkich glebach zastąpić talerzami, a w ciężkich warunkach można dodać spulchniacz.
Pielnik EC-Ridger 9 jest również przeznaczony do sprzęgania z tylnym TUZ ciągnika. Przy pomocy różnych modułów narzędzi, można go doposażać w zależności od warunków glebowych i etapów rozwoju roślin. Lemken informuje, że dostępne są m.in. moduły z nożami tnącymi do pracy na redlinach oraz moduł z tarczami do pracy między redlinami. Elementy robocze mogą być również podparte kołami do regulacji głębokości. Zęby sprężyste, talerze obsypujące i redlice obsypujące stanowią wyposażenie opcjonalne. Producent zapewniam, że system szybkiej wymiany umożliwia łatwe przezbrojenie pielnika.
opr. Artur Jakubek
fot. firmowe