StoryEditor

Lemken zanotował rekordowy rok!

W roku sprzedażowym 2021 przychodu firmy Lemken wyraźnie przekroczył próg 400 milionów euro .

24.03.2022., 00:00h

Lemken, firma specjalizująca się w produkcji maszyn i narzędzi do uprawy roślin, zamknął miniony rok finansowy z 22-procentowym wzrostem sprzedaży. Wynik 446 mln euro (rok wcześniej 365 mln euro) to rekord dla rodzinnej firmy z Alpen, która istnieje od 242 lat. Obecny rok rozpoczął się równie dobrze z dużą liczbą zamówień.

Wyzwania przed firmą Lemken

Napływające zamówienia przekroczyły oczekiwania, ponieważ w zeszłym roku większość rolników i usługodawców inwestowała w nowoczesne rozwiązania techniczne. Szczególnym wyzwaniem cały czas jest zaspokojenie zwiększonego popytu na sprzęt rolniczy, w obliczu ograniczeń narzuconych przez COVID19, coraz trudniejszym zakupem materiałów i rosnącymi cenami. Jak podkreślają włodarze firmy, dzięki dobrej organizacji i pracy zespołowej, udało się przez cały rok utrzymać produkcję na możliwie wysokim poziomie i dostarczyć prawie cały zamówiony sprzęt. Jednocześnie w zeszłym roku liczba pracowników firmy wzrosła do 1697.

Zwiększony udział eksportu

Na wysokim poziomie utrzymała się sprzedaż na rodzimym dla firmy Lemken, rynku niemieckim, a wycofanie z oferty opryskiwaczy, zrekompensowała dobra sprzedaż siewników. Ze względu na rozwój rynków zagranicznych, szczególnie w Kanadzie, USA, Oceanii i RPA, wzrósł również udział eksportu (do 81%). W USA specjalista ds. inżynierii rolniczej w zeszłym roku założył w pobliżu Des Moines własne centrum sprzedaży i serwisu, aby zaspokoić rosnący popyt.

Nowe maszyny Lemken i Steketee

Nowością na rynku w 2022 roku będzie kompaktowa brona talerzowa Heliodor do aplikacji gnojowicy, a od połowy roku dostępny będzie przebudowany kultywator zębowy Karat 10, który zastąpi Karat 9. W technologii mechanicznego zwalczania chwastów Lemken i Steketee prezentują pielnik IC-Weeder, którego elementy robocze prowadzone za pomocą sztucznej inteligencji, mogą pracować nawet między roślinami w rzędzie. Nowością jest zastosowanie w pielniku, wydajnego oprysku rzędowego, który znacznie ogranicza wydatek środków chemicznych. Jesienią dostępny będzie nowoopracowany siewnik Solitair DT, którego raport z pracy zaprezentujemy w nadchodzącym wydaniu profi 3-2022. Interesujący jest również projekt badawczy dotyczący rolnictwa węglowego, w którym Lemken wraz z Centrum Badań Krajobrazu Rolniczego im. Leibniza opracowuje pług, który trwale wiąże CO2 w głębszych warstwach gleby, a tym samym zwiększa zawartość próchnicy w horyzoncie upraw w długim termin. O tym rozwiązaniu szerzej pisaliśmy TUTAJ.

Lemken i Steketee

W 2022 roku Lemken kontynuuje rozwój głównej fabryki w Alpen, aby zwiększyć elastyczność produkcji i montażu maszyn. Zakłady w Haren, w których w 2021 roku ponownie rozpoczęto produkcję siewników, będą rozbudowane, aby sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu i umożliwić budowę planowanych nowych modeli maszyn i narzędzi uprawowych. Dla marki Steketee, Lemken buduje całkowicie nową fabrykę w South Holland, której otwarcie planowane jest na trzeci kwartał 2023 roku.

opr. aj

fot. firmowe

24. maj 2024 05:41