
Gdy trzeba wymienić zużyty wał przegubowo-teleskopowy na nowy, często jego długość należy dopasować do konkretnego ciągnika i maszyny, gdyż producenci sprzedają je w kilku standardowych długościach. Na szczęście taki wał można skrócić na własną rękę. Pokazujemy jak!
W niektórych sytuacjach samodzielne skracanie wału nie jest możliwe, np. w nowej maszynie lub gdy stary wał uległ zniszczeniu. Specjaliści od wałów przegubowych z firmy Landtechnik Möckern pokazali nam, jak określić optymalną długość i dostosować wał. Do demonstracji wykorzystano ciągnik Fendt 1050 Vario z zamontowaną glebogryzarką.
Sprawdź także: Jak wymienić sprzęgło i rury w wale przegubowo-teleskopowym?
Jakie są typy rur profilowych?
Kupując nowy wał należy wybrać model przewidziany przez producenta maszyny, z odpowiednim wyposażeniem, np. z przegubem szerokokątnym czy odpowiednim sprzęgłem przeciążeniowym. Jednak nie wszystkie elementy są widoczne na pierwszy rzut oka.
Oprócz standardowych rur profilowych, producenci stosują również rury hartowane lub powlekane, które ograniczają zużycie ścierne w nieustannie rozsuwających się i zsuwających wałach, np. pracującymi z kosiarkami czołowymi. Hartowane profile rurowe można rozpoznać po oznaczeniach, tj. „T” na czwartej pozycji w oznaczeniu Bondioli & Pavesi lub „H” za oznaczeniem serii w przypadku wałów Walterscheid. Jeśli na podstawie oznaczenia nie można zidentyfikować materiału, z jakiego wykonana jest rura, odpowiedź może dać próba cięcia ręczną piłką do metalu. Ale o tym później.
Sprawdź także: Jak naprawić krzyżak w wale przegubowo-teleskopowym?
Naprawa dużych wałów przegubowo-teleskopowych
Eksperci zgodnie twierdzą, aby w przypadku większych wałów przegubowych, które przekazują ponad 100 KM, przy naprawie (profi 4-2023 i 5-2023) stosować rury profilowe zalecane przez danego producenta. Istotną rolę odgrywa tu nie tylko kształt profilu (przekroju poprzecznego rury), ale również jakość wykonania i rodzaj materiału. Przykładowo: ogromny wpływ na zużycie wału ma spasowanie (tolerancja wykonania) rury wewnętrznej z zewnętrzną.
Określanie minimalnej odległości wału przegubowo-teleskopowego
Jako wymiar dla wału przegubowo-teleskopowego należy zawsze przyjmować