StoryEditorSkracanie wałów przegubowo-teleskopowych

Jak prawidłowo skrócić wał przegubowo-teleskopowy? Jak dobrać odpowiednią długość wału?

Wał przegubowo-teleskopowy nie może być za długi, ale też nie może być za krótki. Pokazujemy kilka patentów, jak prawidłowo skrócić nowy wał przegubowo-teleskopowy, aby uzyskać odpowiednią długość dopasowaną do ciągnika i współpracującej z nim maszyny. Jaka jest prawidłowa długość wału?

02.03.2025., 07:30h
Artur JakubekArtur Jakubek

Gdy trzeba wymienić zużyty wał przegubowo-teleskopowy na nowy, często jego długość należy dopasować do konkretnego ciągnika i maszyny, gdyż producenci sprzedają je w kilku standardowych długościach. Na szczęście taki wał można skrócić na własną rękę. Pokazujemy jak!

image
W przypadku hartowanych rur profilowych należy użyć szlifierki kątowej, ponieważ piły taśmowe mają swoje ograniczenia.
FOTO: Bertling

W niektórych sytuacjach samodzielne skracanie wału nie jest możliwe, np. w nowej maszynie lub gdy stary wał uległ zniszczeniu. Specjaliści od wałów przegubowych z firmy Landtechnik Möckern pokazali nam, jak określić optymalną długość i dostosować wał. Do demonstracji wykorzystano ciągnik Fendt 1050 Vario z zamontowaną glebogryzarką.

Warto wiedzieć

Przy docinaniu wału trzeba ustalić minimalną odległość między
końcówkami WOM ciągnika i maszyny.

Praktyczna reguła: przy maksymalnym zsunięciu wałka powinien jeszcze zostać luz na 4 średnice rury zewnętrznej.

Proste cięcie zapewnia stacjonarna piła taśmowa lub piłka do metalu.

Sprawdź także: Jak wymienić sprzęgło i rury w wale przegubowo-teleskopowym?

Jakie są typy rur profilowych?

Kupując nowy wał należy wybrać model przewidziany przez producenta maszyny, z odpowiednim wyposażeniem, np. z przegubem szerokokątnym czy odpowiednim sprzęgłem przeciążeniowym. Jednak nie wszystkie elementy są widoczne na pierwszy rzut oka.

image
Typowe uszkodzenia rur profilowych to pęknięcie profilu zewnętrznego lub zakleszczenie się rur z powodu zbyt małego wsuwu (za długie rury).
FOTO: Bertling

Oprócz standardowych rur profilowych, producenci stosują również rury hartowane lub powlekane, które ograniczają zużycie ścierne w nieustannie rozsuwających się i zsuwających wałach, np. pracującymi z kosiarkami czołowymi. Hartowane profile rurowe można rozpoznać po oznaczeniach, tj. „T” na czwartej pozycji w oznaczeniu Bondioli & Pavesi lub „H” za oznaczeniem serii w przypadku wałów Walterscheid. Jeśli na podstawie oznaczenia nie można zidentyfikować materiału, z jakiego wykonana jest rura, odpowiedź może dać próba cięcia ręczną piłką do metalu. Ale o tym później.

Sprawdź także: Jak naprawić krzyżak w wale przegubowo-teleskopowym?

image
Przy zakładaniu długich wałów przegubowo-teleskopowych powinno być co najmniej 2 cm luzu, nawet przy minimalnej odległości między końcówkami WOM ciągnika i maszyny.
FOTO: Bertling

Naprawa dużych wałów przegubowo-teleskopowych

Eksperci zgodnie twierdzą, aby w przypadku większych wałów przegubowych, które przekazują ponad 100 KM, przy naprawie (profi 4-2023 i 5-2023) stosować rury profilowe zalecane przez danego producenta. Istotną rolę odgrywa tu nie tylko kształt profilu (przekroju poprzecznego rury), ale również jakość wykonania i rodzaj materiału. Przykładowo: ogromny wpływ na zużycie wału ma spasowanie (tolerancja wykonania) rury wewnętrznej z zewnętrzną.

Określanie minimalnej odległości wału przegubowo-teleskopowego

Jako wymiar dla wału przegubowo-teleskopowego należy zawsze przyjmować

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
30. marzec 2025 20:46