StoryEditorUżywane rozrzutniki niskopodłogowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego rozrzutnika obornika?

Co można powiedzieć o rozrzutnikach obornika z nisko osadzoną podłogą? Popularność zyskały dzięki solidnej konstrukcji i dużym kołom jezdnym. Podsumowaliśmy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego rozrzutnika.
08.06.2024., 17:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

Duże koła w niskopodłogowych rozrzutnikach obornika

Obornik, kompost lub wapno to nawozy, które wymagają rozrzutnika – najlepiej o dużej pojemności. W ostatnich latach na znaczeniu zyskały rozrzutniki niskopodłogowe, co określa ich główną cechę, czyli osadzoną nisko między kołami jezdnymi skrzynię ładunkową. Dzięki temu do rozrzutnika można zamontować duże koła – o wiele wyższe niż w konwencjonalnych konstrukcjach z kołami pod skrzynią. Kolejnym plusem rozrzutników niskopodłogowych może być niska wysokość załadunku – choć nie dotyczy to większych modeli o pojemności powyżej 12 m³. Do ich napełnienia potrzebna jest większa maszyna niż mała ładowarka podwórzowa.

Warto wiedzieć

Zawsze sprawdź, co kupujesz. To nie jest trudne, a uchroni Cię przed nieplanowanymi wydatkami.

Sprawdź rolki i łańcuchy – to kluczowe elementy.

Do rozsiewu wapna, kompostu i lekkiego pomiotu kurzego najlepszy jest adapter z szerokim rozrzutem.

Jakie są zalety rozrzutników obornika z niską podłogą?

Plusem rozrzutników niskopodłogowych ze względu na wystarczające obciążenie dyszla zaczepowego jest stabilność w transporcie i pracy na zboczach. Jakie są ich minusy? Oczywiście, szerokie koła na zewnątrz zmniejszają szerokość skrzyni ładunkowej. Ponadto ładowność rozrzutników jednoosiowych jest ograniczona, a przy osi umieszczonej daleko z tyłu maszyny nie są zwrotne, chociaż wszyscy producenci montują wąskie i przeważnie resorowane dyszle.

image
Prosty i bardzo dobrze utrzymany rozrzutnik Strautmann.
FOTO:

Od czego zacząć sprawdzanie używanego rozrzutnika obornika przy zakupie?

Sprawdzenie używanego rozrzutnika przy zakupie zaczyna się od układu przeniesienia napędu: jak wygląda wał przegubowo-teleskopowy? Zazwyczaj są one stosunkowo długie i wyposażone w przegub szerokokątny. Ponieważ rozrzutniki są sprzężone na zaczep dolny ciągnika, dolne ramiona TUZ, jeśli nie są podniesione, mogą doprowadzić do wygięcia wału. Łatwo to spostrzec po wgniecionej osłonie z tworzywa. Warto włączyć WOM, uruchamiając rozrzutnik z pełną prędkością roboczą i sprawdzić,

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
13. czerwiec 2024 21:02