StoryEditorUżywane

Kupujemy używany rozsiewacz nawozu Rauch Axis

Pierwsza generacja rozsiewaczy nawozów Axis jest obecna na rynku od 2006 roku, a druga pojawiła się w 2015 roku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie rozsiewacza z drugiej ręki.
05.04.2024., 06:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

Wspieranie inwestycji w rolnictwie ma wpływ również na rynek maszyn używanych. Wciąż pojawiają się oferty sprzedaży rozsiewaczy w dobrym stanie, m.in. dwie generacje modeli serii Axis firmy Rauch. À propos: jak rozszyfrować oznaczenie modelu? Jeśli rozsiewacz nosi nazwę Axis 30.2 H EMC + W VariSpread 8 L1500, to należy zinterpretować ją następująco:

  • Axis oznacza serię,

  • 30 wskazuje na model o pojemności podstawowej 1400 l i ładowności 3200 kg,

  • H EMC oznacza napęd hydrauliczny i elektroniczną kontrolę przepływu,

  • W oznacza zintegrowany system ważenia,

  • a VariSpread 8 (lub VS8) opisuje wariant z section control do sterowania 4 sekcjami na każdą stronę,

  • L1500 oznacza dodatkowy zbiornik o pojemności 1500 l.

Możliwości konfiguracji jest wiele: w przypadku maszyn Axis 20, 30 i 50 mamy do czynienia z trzema różnymi modelami podstawowymi, przy czym wszystkie dostępne są w różnych wersjach wyposażenia. Patrz tabela: „Objaśnienia symboli”.

WARTO WIEDZIEĆ

Nawet modele pierwszej generacji rozsiewaczy Rauch spełniają wymagania wielu gospodarstw.

Warianty i wyposażenie używanych rozsiewaczy Axis są bardzo zróżnicowane.

Dbałość i staranna obsługa poprzedniego właściciela wpływają na cenę i często decydują o zakupie.

Mechaniczny czy hydrauliczny napęd rozsiewacza Axis?

Modele Axis mają napęd mechaniczny (M) lub hydrauliczny (H). Rozsiewacze napędzane mechanicznie są dostępne z lub bez elektronicznej kontroli przepływu nawozu (EMC), z kolei hydrauliczne – wyłącznie z EMC. Dzięki temu systemowi nie ma potrzeby przeprowadzania prób kręconych, ponieważ system rejestruje w sposób ciągły przepływ nawozu i rejestrując moment obrotowy talerza rozsiewającego. W modelach hydraulicznych (H) mierzone jest w tym celu ciśnienie oleju, w jednostkach napędzanych mechanicznie (M) pomiar wykonuje drążek skrętny w przekładni. Od drugiej generacji oba systemy mierzą moment obrotowy dzięki tzw. magnetostrykcyjnym czujnikom położenia. W praktyce EMC jest chwalone za dużą dokładność. Nie można jednak wykluczyć usterek, np. w samych czujnikach. Zdarzają się również uszkodzenia kabli. Aby uniknąć niemiłego zaskoczenia, przed zakupem warto zajrzeć w pozycję System/Test w terminalu. Ta opcja umożliwia odszukanie informacji o możliwych wadach czujników.

image
Porównanie danych technicznych modeli obu generacji rozsiewaczy Rauch Axis.
FOTO: profi

Terminale obsługowe rozsiewaczy Rauch Axis

À propos terminali: w przypadku maszyn bez interfejsu ISOBUS, z rozsiewaczem należy kupić przeznaczony do niego terminal, ponieważ zawiera potrzebne sterowniki. W zależności od roku produkcji są różne modele i wersje oprogramowania (generacja A, E lub E2), ich stan jest w dużej mierze podobny. Natomiast w przypadku rozsiewaczy z interfejsem ISOBUS, można z powodzeniem korzystać z terminali będących na wyposażeniu, np. ciągnika.

Plusy hydraulicznego napędu rozsiewacza

Z technicznego punktu widzenia zarówno napęd mechaniczny, jak i hydrauliczny wydają się dojrzałymi konstrukcjami. Rolnicy, którzy pracują z napędem hydraulicznym, nie chcą się już z nim rozstawać. Zalety takie jak rozsiew krawędziowy lub graniczny bez dodatkowego ograniczania dawki

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
21. maj 2024 06:02