StoryEditorTest porównawczy 8 siewników 6-metrowych, część 1.

Starcie siewników: Amazone Cirrus, Horsch Pronto, Köckerling Vitu, Kuhn Espro, Kverneland u-drill, Lemken Solitair, Pöttinger Terrasem, Väderstad Spirit

Takie testy nie zdarzają się często! Choć siewniki przetestowano już kilka lat temu (profi 2-2020), nadal są na rynku jako maszyny nowe lub używane. W szranki stanęło osiem siewników o szerokości 6 m: Amazone Cirrus 6003-2, Horsch Pronto 6 DC, Köckerling Vitu 600, Kuhn Espro 6000 R, Kverneland u-drill 6001, Lemken Compact- Solitair 9/600 KH, Pöttinger Terrasem C6 Artis plus, Väderstad Spirit 600S.
13.01.2024., 16:00h

Podczas testu sprawdziliśmy, jak poszczególne maszyny radzą sobie z przygotowaniem gleby do siewu, jak przebiega obsługa sprzętu, oceniliśmy funkcjonowanie czujników poziomu nasion i zmierzyliśmy, ile mocy potrzebują 6-metrowe siewniki uniwersalne. Lista ocen z naszego testu porównawczego na farmie o średniej glebie jest długa. Oto pierwsza część, szczegółowego i obszernego testu ośmiu siewników 6-metrowych.

Jakie siewniki wybrać?

Podjęcie decyzji o wyborze siewnika to duże wyzwanie. Wyniki naszego porównania pokazują mocne i słabe strony każdego modelu. Ocenialiśmy je w gospodarstwie na średniociężkich glebach. W naszym teście porównawczym udział wzięło osiem marek, wystawiając następujące modele:

  • Amazone Cirrus 6003-2
  • Horsch Pronto 6 DC
  • Köckerling Vitu 600
  • Kuhn Espro 6000 R
  • Kverneland u-drill 6001
  • Lemken Compact-Solitair 9/600 KH
  • Pöttinger Terrasem C6 Artis plus
  • Väderstad Spirit 600S

Warunkiem uczestnictwa w teście była określona konfiguracja sprzętu: krótka brona talerzowa, oponowy wał zagęszczający przed szyną siewną i redlice dwutarczowe. Te elementy wspólne, umożliwiły porównanie sprzętu.

TAK MIERZYLIŚMY

Zapotrzebowanie na moc ciągnika

Po teście siewu pszenicy (wyniki przedstawimy w następnym wydaniu „profi”), przystąpiliśmy do pomiarów wraz z Centrum Testowym DLG. Zanotowaliśmy wszystkie wartości ustawień i połączyliśmy maszyny jedna po drugiej z ciągnikiem, wyposażonym w czujniki tensometryczne na dolnych raminach podnośnika. Pomiary wykonano na ściernisku po pszenicy, które dzień wcześniej uprawiono na głębokość ok. 17 cm, korzystając z własnego kultywatora (Köckerling Vector).

Docelowa prędkość maszyn wynosiła 14 km/h, zbiornik nasienny wypełniony był 2000 kg pszenicy, ale siewu nie wykonywano.

Jaki zaczep w siewniku jest najlepszy?

Zaczynamy od sprzęgania maszyn z ciągnikami. Jedynie Väderstad stosuje zaczep K80. Pozostali producenci komfortowo sprzęgają maszyny za pomocą dolnych ramionach podnośnika – to lepszy wybór ze względu na zachowanie sprzętu podczas nawrotów! Väderstad argumentuje stosowanie zaczepu z głowicą kulową bardziej wyrównaną głębokością pracy i centralnym prowadzeniem maszyny. Spirit ma dobrą, hydrauliczną stopę podporową, o dużej powierzchni styku z podłożem.

Na co zwrócić uwagę przy dyszlach zaczepowych siewników?

Do innych maszyn – Köckerling, Kverneland i Lemken – mieliśmy niewielkie uwagi względem dyszla i zaczepiania. Dwie stopy podporowe Köckerlinga nie są poręczne, a Kverneland i Lemken nie mają teleskopowego dyszla, zaś inna jego długość dostępna jest tylko fabrycznie. W sprzęcie marki Amazone, Horsch, Köckerling, Kuhn i Pöttinger dyszel ma regulowaną długość. Podobały nam się opuszczane lub składane podpory. Tylko Köckerling używa niewygodnych, wsuwanych podpór. Z kolei Amazone i Pöttinger mają nieco większą powierzchnię styku z podłożem. Ich stopy umieszczone są z boku dyszla.

image

Test porównawczy siewników: Amazone Cirrus, Horsch Pronto, Kockerling Vitu, Kuhn Espro, Kverneland u-drill, Lemken Solitair, Pottinger Terrasem, Vaderstad Spirit.

FOTO: magazyn profi

Podłączanie i prowadzenie węży hydraulicznych w siewnikach

W zakresie lokalizacji i oznaczenia przewodów olejowych oraz elektrycznych jest jeszcze potencjał do poprawy. Żaden z ośmiu producentów nie zdołał osiągnąć maksymalnej liczby punktów za ułożenie węży, kabli i oznaczeń związanych z tymi elementami. Amazone, Lemken, Pöttinger i Väderstad wypadły najlepiej, ale brakowało solidnego miejsca do podłączenia kabla zasilającego i ISOBUS.

Jeśli chodzi o ocenę kabli i węży, Kuhn minimalnie wysunął się na prowadzenie, dzięki dobrze zabezpieczonej i uporządkowanej prowadnicy tych elementów. Rozwiązania firm Amazone, Lemken, Pöttinger i Väderstad są również bardzo dobre. Podobnie wypadł Kverneland, a Horsch i Köckerling mają co nieco do ulepszenia.

Które siewniki mają dobrze opisane węże hydrauliczne?

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
18. czerwiec 2024 22:58