Do tej pory każdy, kto chciał kupić składany pneumatyczny siewnik punktowy o szerokości 6 m marki Kverneland miał do dyspozycji wyłącznie ramę PH. Nie była ona jednak kompatybilna z sekcją szybkiego wysiewu (SX). Kverneland zmienił to, wprowadzając nową Optimę F.
Jakie elementy Kverneland zmienił w nowym siewniku Optima F?
Oprócz solidniejszej konstrukcji ramy głównej, zoptymalizowano również inne elementy, tj. zaczep ciągnika, opcje łączenia i dociążenie sekcji. Oprócz sekcji SX na ramie alternatywnie można zamontować również sekcję podciśnieniową HD-II. Dzięki temu siewnik może pracować z prędkością do 10 km/h przy siewie kukurydzy, a SX z prędkością do 18 km/h.
Zoprymalizowana rama zaczepowa sienwika Optima F
W porównaniu z poprzednim modelem przeprojektowano ramę zaczepową. W nowej wersji jest fabrycznie wyposażona w układ zawieszenia kategorii III i III N. Jednocześnie tak dopasowano dolną ramę mocującą, aby można było przenieść do 750 kg nacisku z ciągnika na siewnik, co jest przydatne do hydraulicznej regulacji docisku redlic.
Obie wersje dmuchawy (dla SX lub HD-II) mogą być napędzane hydraulicznie lub przez WOM. W przypadku napędu z wałka wystarczy 800 obr./min, aby pracować przy WOM 1000 i zredukowaną prędkością obrotową silnika.
Dzięki ramie o wysokości 500 mm siewnik punktowy może być również wyposażony w znane podwójne redlice talerzowe o średnicy 380 mm do wysiewania nawozu. Skoro mowa o nawozie: na razie Optima F może być połączona tylko z systemem dozowania z przedniego zbiornika, ale Kverneland pracuje również nad dołączanym tylnym zbiornikiem.
Jakie rozstawy rzędów oferuje Kverneland w siewniku Optima F?
W zależności od systemu dystrybucji (podciśnieniowy lub nadciśnieniowy) możliwe są różne rozstawy rzędów. Przy systemie podciśnieniowym Kverneland oferuje rozstaw 37,5 cm, a z nadciśnieniowym minimum to 45 cm. Jeśli potrzebny jest rozstaw co 75 cm,