r e k l a m a

Partner serwisu

Test: Amazone siewnik do kukurydzy

Test: Amazone siewnik do kukurydzy

Wydajny siewnik Precea 6000-2CC.

Rodzina Precea rozrasta się, aby zastąpić poprzednie siewniki punktowe. Oto najnowsze informacje o modelu 6 m i wartości zmierzone przez DLG.

Wersja sześciometrowa

Zaprezentowany w ubiegłym roku siewnik Precea miał wyłącznie ramy sztywne i teleskopowe. Obecnie dostępne są modele o szerokości 6 m, sztywne lub z ramą składaną. Nawet jeśli podstawowe cechy techniczne, takie jak pojedynkowanie ziarna nadciśnieniem, redlica dwutarczowa (400 mm) i elektryczny napęd siewnika pozostaną niezmienione, w nowym modelu pojawi się kilka zmian.

Seria pilotażowa

Precea 6000 w serii pilotażowej będzie dostępna od wiosny 2021 r., z przednim lub tylnym zbiornikiem nawozu. Rama główna jest identyczna w każdym wariancie, z jedną małą różnicą: Precea z tylnym zbiornikiem nawozu jest przesunięta do tyłu o 48 cm, ponieważ zbiornik o pojemności 950 lub 1250 litrów, jest zawieszony na kołnierzu między nimi, za pomocą dodatkowej ramy. 

Będą kolejne modernizacje

Podawanie nawozu odbywa się przez system dozowania Precis, z oddzielnym kołem komórkowym dla każdego rzędu. Obecnie wszystkie podajniki napędzane są razem przez silnik elektryczny, a sterowanie poszczególnymi rzędami z włączaniem częściowym lub połowy maszyny ma nastąpić latem 2021 roku. Po zakończeniu dozowania nawóz podawany jest za pomocą hydraulicznie sterowanej dmuchawy nadciśnieniowej.

r e k l a m a

Nawożenie do 250 kg/ha

Aby zapewnić prawidłowy, poprzeczny rozkład nawozu nawet przy prędkości 15 km/h i maksymalną dawkę wysiewu 250 kg/ha, Amazone ułożyła węże nawozowe w linii prostej. Udało się to osiągnąć pomimo pionowego składania ramy, dlatego zaprojektowano również mechaniczno-automatyczny sprzęg dla dwóch zewnętrznych węży nawozowych. Podczas rozkładania elementy męskie są automatycznie dociskane za pomocą rolek do części żeńskich w kształcie lejka, a mechanizm sprężynowy mocno dociska obie części rurki do siebie.

Bardzo dobre wyniki

DLG przetestowało precyzję dozowanie na maszynie Precea o szerokości 4,50 m, korzystając z fosforanu amonu. Sprawdzono zarówno rozkład poprzeczny i dawkę nawozu. Wynik: dla wszystkich pięciu ocenianych dawek od 60 do 300 kg/ha utrzymywano średnie odchylenie tylko o 0,2% – to bardzo dobry wynik.

Prędkość 15 km/h

Mimo że przy rosnącej prędkości roboczej można było zaobserwować tendencję wzrostową, minimalne i średnie odchylenie ilości nawet przy prędkości 15 km/h było wzorowe i wynosiło 1,1%. DLG przyznało rozkładowi poprzecznemu podwójny plus we wszystkich testowanych wariantach – to zaleta systemu dozowania punktowego.

Zabezpieczenie przeciążeniowe

Przejdźmy od dozowania nawozu do niezmodyfikowanych redlic nawozowych. Redlice dwutarczowe mają nadal średnicę 380 mm i są wyposażone w zabezpieczenie przed przeciążeniem za pomocą sprężyny płytkowej. Jako alternatywę dla tego wariantu z ręczną regulacją głębokości dostępna jest redlica 400 mm, która zawsze utrzymuje głębokość odkładania w stosunku do głębokości siewu.

Zawieszanie na ciągniku

Podobnie jak mniejsze modele, wersję 6 m można zawiesić na ciągniku za pomocą cięgieł kat. IIIN lub III. Kozioł zawieszenia umożliwia pewną swobodę rozmieszczenie kół podporowych na ramie głównej. Koła są dostępne w dwóch rozmiarach, w zależności od potrzeby i rozstawu rzędów można je umieścić przed ramą lub za nią między rzędami siewu.

Warto skorzystać z opcjonalnego, komfortowego układ hydraulicznego. Sterownik dwukierunkowych z funkcją przełączania służy do sterowania znacznikami śladów, składania i balastowania ramy.

Hydraulika 

Oprócz dwustronnej jednostki sterującej wymagany jest zawór jednostronnego działania z powrotem do dmuchawy oraz, w zależności od wyposażenia, dodatkowy zawór dwukierunkowy do ślimaka napełniającego. Do napędu dozowania nawozu i nasion nie jest potrzebne oddzielne zasilanie, wystarczy ISOBUS.

System rzędów i ram

Na ramie 6-metrowej można umieścić do dwunastu jednostek – bez zbiornika na nawóz z tyłu. Jeśli siewnik ma zbiornik nawozu, wtedy maksymalna liczba rzędów to dziewięć. Najmniejszy rozstaw rzędów wynosi 45 cm. Poza tym możliwe są następujące warianty: 50, 60, 65, 70 oraz 75 i 80 cm. Cechą szczególną jest asymetryczna konstrukcja ramy, umożliwiająca korzystanie z nieparzystej liczby rzędów.

To zaledwie 50% tekstu. Cały artykuł wraz z wynikami testu znajdziecie Państwo w profi 2/2021.

opr. jj

Zobacz także