StoryEditor

Wydajne kombajny Axial-Flow

Jak się uporać z kiepską pogodą? Marka Case IH twierdzi, że ma na to sposób, a konkretnie, zautomatyzowaną technologię AFS Harvest Command. 

11.02.2022., 00:00h
Zmienność aury, a przede wszystkim opady deszczu przerywają żniwa. Mało tego, nadmiar wilgoci wydłuża dojrzewanie roślin, co na dużym areale komplikuje organizację pracy. Producent kombajnów Case IH informuje, że pomimo trudnych warunków w 2021 r. wielu operatorów mogło szybciej ruszyć do pracy dzięki systemowi omłotu i separacji Axial-Flow. W najnowszych kombajnach z serii Axial-Flow 250 możliwości tego systemu dodatkowo wzmocniono przez nową technologię AFS Harvest Command. 

Jak to działa?

Dzięki informacjom z czujników strat ziarna w kombajnie, kamerom jakości ziarna i czujnikom obciążenia sit AFS Harvest Command monitoruje na bieżąco prędkość jazdy i obciążenie silnika, steruje prędkością podawania i ustawia sita. Zastosowane rozwiązania zapewniają dokładny pomiar, dzięki czemu system może określać różnice między przeciążeniem sita a stratami z powodu wiatru. Kamera wykrywa uszkodzone ziarna, a także materiał inny niż ziarno, co pozwala automatycznie utrzymać oczekiwaną jakość pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, soi, rzepaku i ryżu. 


Cztery tryby ustawień

System pozwala użytkownikom na maksymalne wykorzystywanie wydajności kombajnu w trudnych warunkach, przez wybór jednego z czterech automatycznych trybów ustawień: 
  • Performance (wydajność) - chodzi o maksymalną ochronę ziarna i jego jakości przy jednoczesnej optymalizacji przepustowości; 
  • Grain Quality (jakość ziarna) - celem jest maksymalna jakość ziarna, przy ograniczonych stratach i optymalizowanie przepustowości; 
  • Fixed Throughput (stała przepustowość) - w tym przypadku kombajn automatycznie dostosowuje się do utrzymania wysokiej jakości, zachowując docelową przepustowość; 
  • Maximum Throughput (maksymalna przepustowość). Case IH wyjaśnia, że podczas niełatwych żniw w 2021 roku, zwłaszcza ten tryb był pomocny podczas zwiększania przepustowości na godzinę przy zachowaniu wysokiej jakości ziarna. 

Telematyka AFS Connect 

Kombajny z najnowszej serii Axial-Flow 250 oferują również korzyści w postaci bezprzewodowego, dwukierunkowego przesyłania danych i zarządzania nimi. System AFS Connect umożliwia precyzyjne zarządzanie danymi gospodarstwa, polami i flotą za pomocą komputera, telefonu czy tabletu. Korzyści to między innymi możliwość koordynowania rozładunku, czynności konserwacyjnych i tankowania oraz przesył informacji o wilgotności zbieranych plonów itp. 
Seria zespołów żniwnych Case IH 3050 Varicut na 2022 rok dysponuje większą liczbą funkcji fabrycznych, które pomagają optymalizować wydajność, zwiększają wszechstronność i zapewniają komfort operatorowi. 

Dwie serie kombajnów 

Kombajny Axial-Flow występują w dwóch gamach. Seria Axial-Flow 150 jest skierowana do średniej wielkości gospodarstw rolnych, usługodawców, którzy liczą na wysoką efektywność, jakość ziarna i wszechstronności, a także wydajność. 
Z kolei flagowe kombajny z serii Axial-Flow 250 mają zaspokajać potrzeby dużych gospodarstw, usługodawców i właścicieli flot oczekujących wysokiej wydajności, jakości ziarna i automatyzacji.

opr. jj
24. maj 2024 05:17