StoryEditor

Vicon: kompaktowe skrzydła motyla

Potrójna kosiarka (w układzie skrzydła motyla) z kondycjonerem o szerokości roboczej 8,75 m i zawieszeniem QuattroLink to nowość marki Vicon.

27.06.2022., 00:00h


Wydajność i prostota

Model Extra 787T bazuje na serii 700 i jest wyposażony w zawieszenie QuattroLink, stalowe zęby kondycjonera SemiSwing oraz podwójną regulację talerza spulchniacza. Według producenta, zestaw Extra 787T zaprojektowano z myślą o wydajności koszenia przy zapewnieniu dobrego kopiowania nierówności terenu, łatwej obsługi i wszechstronności.


Skrzydła motyla

Zestaw składający się z 2 kosiarek bocznych, z których każda ma po 8 trójkątnych dysków i szerokość roboczą sięgającą 3,2 m, z powodzeniem współpracuje z ciągnikami o mocy od 180 KM (bez kondycjonera) lub od 200 KM (z kondycjonerem). Vicon stawia na łatwą obsługę, więc w standardzie każda z kosiarek ma proste sterowanie mechaniczne. Dla bardziej wymagających operatorów producent przewidział opcjonalny dodatkowy joystick Dual Lift Control do elektrohydraulicznego składania i rozkładania.

- Extra 787T wykorzystuje wszystkie mocne cechy dobrze znanej 10-metrowej kosiarki potrójnej Extra 7100T w bardziej kompaktowym opakowaniu. To wydajna, łatwa w obsłudze i wszechstronna kosiarka - wyjaśnia Jelle Hospes, product manager w zakresie kosiarek dyskowych.


Nowe taśmy formujące pokos

Nowy kompaktowy zestaw trzech kosiarek występuje również w wersji BX z przenośnikami taśmowymi formującymi pokos. Dzięki temu oszczędzamy przejazd zgrabiarką. Pracujące z prędkością do 1500 obr./min przenośniki taśmowe, przeznaczone są do pracy z obfitym plonem, w tym ciężką trawą z pierwszego pokosu, którą formują w wąski pokos. Demontaż przenośników jest szybki – producent deklaruje, że potrzeba na to do 15 min, a dwie taśmy można odstawić na specjalnych rolkach transportowych.


Koncepcja rodem z aut wyścigowych

Za kopiowanie terenu i duży zasięg roboczy odpowiada charakterystyczne dla firmy Vicon czteroramienne zawieszenie QuattroLink. Dzięki niemu listwy tnące mogą poruszać się do 400 mm w górę i do 300 mm w dół oraz odchylać poprzecznie w zakresie 30 stopni.


Ochrona przed przeszkodami

Zabezpieczenie przeciążeniowe Break Away (typu non stop) zapewnia ochronę na całej szerokości roboczej kosiarki, w tym na części znajdującej się najbliżej ciągnika. W przypadku uderzenia w przeszkodę zespół koszący przesuwa się do tyłu i do góry, a następnie wraca do pozycji wyjściowej.


Składanie do transportu

Extra 787T składa się do bezpiecznej pozycji transportowej, a wychylenie listy tnące w stosunku do podłoża przekracza 90 stopni, co stabilnie rozkłada ciężar zestawy i zmniejsza wysokość transportową. Osłony zewnętrzne opcjonalnie składają się hydraulicznie do pozycji transportowej. Stabilne stopy parkingowe do odstawienia zestawy w pozycji pionowej są w standardzie, które wymagają minimum miejsca podczas przechowywania w okresie zimowym.

opr. aj

fot. firmowe

23. czerwiec 2024 05:59