StoryEditor

Väderstad Rapid ma już 30 lat

Szwedzka firma Väderstad siewu świętuje 30 rocznicę wprowadzenia na rynek agregatu uprawowo-siewnego Rapid. 

03.11.2021., 00:00h

Od momentu wprowadzenia na rynek w 1991 roku firma Väderstad dostarczyła na rynek prawie 28 000 maszyn Rapid rolnikom z całego świata. Kiedy w 1991 roku na rynek trafił siewnik Rapid zmienił technologię siewu dzięki redlicom wysiewającym i pomysłowemu systemowi kontroli głębokości siewu. Jak wyjaśnia producent: 30 lat później, po niezliczonych modernizacjach i udoskonaleniach koncepcja siewnika Rapid nadal cieszy się ogromnym powodzeniem. 

Za jednym przejazdem

- Kiedy opracowywaliśmy siewnik Rapid, naszym celem było stworzenie maszyny, która mogłaby wykonywać kilka czynności jednocześnie i sprawdzać się w każdych warunkach. Nazywamy ją uniwersalnym siewnikiem - mówi Bo Stark, dyrektor ds. sprzedaży w regionie nordyckim i członek drugiego pokolenia właścicieli Väderstad. Jednym z głównych powodów, dla których siewnik Rapid okazał się strzałem w dziesiątkę, było to, że w jednym przejeździe wykonywał zarówno prace związane z przygotowaniem gleby pod siew, jej wyrównaniem, siewem i zagęszczaniem podczas pracy z dużą prędkością. Za redlicami nasiennymi znajdują się duże koła konsolidujące, które zapewniają optymalny kontakt nasion z glebą nawet na cięższych glebach. 


Mniejsze wibracje

Koła wału montowane w tzw. układzie OffSet, czyli z przesunięciem co drugiego koła o 190 mm i na oddzielnej osi, daje wiele korzyści, jak np. mniejsze wibracje, a co za tym idzie większą precyzję siewu, a także mniejsze zapotrzebowanie na siłę uciągu nawet o 25%. - Pamiętam, że pewnego razu rozmawiałem z rolnikiem, który bardzo lubił pracować z agregatem Rapid. Zawsze powtarzał, że "Rapid to prawdziwy Jeep wśród siewników, wykonuje swoją pracę wszędzie i w każdych warunkach" - mówi Bo Stark.

opr. jj

13. lipiec 2024 03:39