StoryEditor

Pichon: seria rozrzutników MK

Na rynku pojawiła się nowa gama rozrzutników MK marki Pichon. Nisko położony środek ciężkości sprawia, że mogą pracować na terenach podgórskich i trudno dostępnych. 

14.10.2021., 00:00h

Producent określa, że uniwersalne modele MK20, MK25 i MK30 przeznaczone są dla małych i średnich gospodarstw. To wersje ocynkowane o objętości od 10 do 24 metrów sześciennych. Szerokość robocza wynosi od 10 do 20 m. Nisko położony środek ciężkości sprawia, że mogą pracować na terenach podgórskich i trudno dostępnych. Niska osłona o wysokości poniżej 2 m pozwala na załadunek za pomocą małego ciągnika lub ładowarki przegubowej. 

Silnik hydrauliczny

Standardowo we wszystkich modelach taśma składa się z zamkniętych trawersów rurowych o wymiarach 90 x 50 mm z dwoma łańcuchami transportowymi. Pichon informuje, że maksymalna wytrzymałość łańcucha na naprężenia wynosi aż 32 tony. Możliwe jest kontrolowanie wszystkich parametrów taśmy, w tym napędu, prędkości i sterowania. Taśma jest napędzana przez silnik hydrauliczny i przekładnię.
Standardowo modele MK  wyposażone są w silnik hydrauliczny o pojemności 160 cm3. Do rozrzucania ciężkich materiałów (margiel i wapno), można zdecydować się na rozrzutnik z większym silnikiem. Zgarniarki do nakrętek i kół pasowych, umieszczone z przodu i z tyłu wału napędowego taśmy, zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń w mechanizmie obrotowym przenośnika.
Modele MK w standardzie wyposażone są w 6-wypustową przekładnię główną i przekładnię pomocniczą z tzw. wolnobiegiem. W przypadku nadmiernego obciążenia napęd zostaje automatycznie wyłączony. Począwszy od modelu MK35 rozrzutniki wyposażone są w szerokokątny przegub, który zwiększa zwrotność rozrzutnika w trakcie pracy. Dzięki osi pojedynczej lub podwójnej z osią nadążną rozrzutnik MK może dotrzeć do miejsc, gdzie dostęp jest utrudniony. Rozrzutniki wyposażone są w 2 tylne światła LED oraz białe i czerwone panele odblaskowe z przodu i z tyłu. Do wyboru są jedna lub dwie klapy (prawa i/lub lewa) ograniczające rozrzut materiału. Ma to istotne znaczenie podczas pracy na brzegu pola, poboczu drogi lub granicy posesji. 


Wszechstronny adapter

Adapter można zamontować na wszystkich tylnych ramach rozrzutników marki Pichon, również tych, które są już w użytkowaniu. Producent wyjaśnia, że adapter cechuje optymalna regularność rozrzutu nawet w przypadku lekkich produktów wymagających niewielkiej dawki na hektar: suchych odchodów, suchych kompostów, osadów roślinnych i stałych odpadów przefermentowanych. Adapter sterowany jest hydraulicznie i ma zakrzywione ostrza umożliwiające jednorodny rozrzut na szerokość od 12 do 20 m, zależnie od rozrzucanego materiału. Do takich materiałów, które powinny być rozprowadzane w małych ilościach przeznaczony jest zespół rozrzucający Precisium. Ma dwa poziome wałki i tarcze rozrzucające. Pozwalają ona na jednorodne rozrzucenie materiału na maksymalną szerokość 24 m. Zależnie od potrzeb, model MK może być użytkowany z wałkami pionowymi lub poziomymi.

Sterowanie rozrzutnikiem

Skrzynka Master simple 2F pozwala na sterowanie funkcjami klapy i taśmy. Na bieżąco wyświetlane są następujące  informacje:

  • prędkość przenośnika
  • liczba napełnionych rozrzutników
  • liczba godzin pracy

Ustawienia z poziomu skrzynki:

  • otwieranie i zamykanie zasuwy
  • uruchamianie i zatrzymywanie taśmy
  • tryb ręczny: regulacja prędkości taśmy
  • tryb auto: regulacja proporcjonalna do prędkości jazdy
  • kilka dostępnych urządzeń zabezpieczających

opr. jj

18. lipiec 2024 09:37