StoryEditor

New Holland kamera steruje pielnikiem

Pielnik SRC SmartSteer jest prowadzony przez kamerę, która wykrywa różnice kolorystyczne między glebą, rośliną główną i chwastami. 

07.11.2021., 00:00h

New Holland kontynuuje rozwój w zakresie mechanicznego zwalczania chwastów, wprowadzając na rynek nowy model kultywatora – SRC SmartSteer z systemem samoczynnego sterowania wykorzystujący kamerę. Ta nowość uzupełnia ofertę modeli bez możliwości kontroli wprowadzania toru jazdy od 4 do 18 rzędów. Sprzęt przeznaczony jest dla dużych gospodarstw i firm usługowych, w których istotne znaczenie ma wydajność pracy.

Osiem modeli

Gama SRC SmartSteer obejmuje osiem modeli zawierających maszyny od 8 do 18 rzędów, dostępnych w dwóch szerokościach ramy głównej: 6,70 m i 9,90 m. Oczywiście każda z nich spełnia wymagania dotyczące maksymalnej szerokości transportowej (3,00 m). Rama maszyny na czas transportu składa się na 3 lub 5 sekcji. Gama obejmuje modele o rozstawie międzyrzędzia 45 cm, 50 cm, 60 cm i 75 cm, co pozwala dostosowywać maszynę do różnych upraw, w tym np. burak, słonecznik i kukurydza.

Utrzymanie toru jazdy

Każda sekcja kultywatora SRC SmartSteer jest zamontowana na równoległoboku, co zapewnia kopiowanie terenu na nierównym podłożu. Dedykowane do każdej sekcji koło podporowe steruje głębokością pracy. Dwa talerze stabilizujące umieszczone na ramię głównej dodatkowo zwiększają efektywność utrzymywania toru jazdy. Sekcje robocze pielnika mogą być wyposażone w 5 uniwersalnych zębów wibracyjnych (modele o rozstawie 60 – 75 cm) lub 3 zęby VCO (modele o rozstawie 45 – 50 cm), których szerokość robocza obejmuje całą szerokość uprawianego międzyrzędzia. Na każdej sekcji zamontowane są dwa obrotowe talerze ,dzięki czemu może ona pracować płynnie i tak blisko rzędu. Ich szerokość można dostosować do różnych upraw, a także je podnieść, aby uniknąć uszkodzeń, gdy rośliny osiągną zaawansowaną fazę wzrostu.


Kamera i hydraulika

Pielnik SRC SmartSteer jest prowadzony z wykorzystaniem kamery optycznej, która wykrywa różnice kolorystyczne między glebą, rośliną główną a chwastami, co – w połączeniu z systemem interfejsu hydraulicznego – pozwala na podążanie za rzędem z oczekiwaną precyzją. Jest także możliwość dołączenia systemu podnoszenia sekcji, który pracuje w ISOBus, współpracującym z systemem GPS w gospodarstwie. Każda sekcja robocza pielnika ma możliwość automatycznego, indywidualnego podnoszenia na uwrociach, a także kopiowania nieregularnego zarysu, aby zapewnić precyzje pracy i wysoką wydajność.

Wyposażenie dodatkowe

Dostępnych jest wiele opcji wyposażenia, w tym zagarniacze palcowe, wyciągające korzenie chwastów na powierzchnię gleby, aby przyspieszyć ich więdnięcia. Poza tym mogą być gwiazdy pielące, które pracują w przestrzeni między roślinami. Modele o rozstawie 60 – 75 cm są wyposażone w platformę do zamontowania kompaktowego siewnika pneumatycznego, który ułatwia siew poplonów (koniczyna, trawa) podczas ostatniego przejazdu kończącego okres wykorzystywania maszyny na danym polu. Dzięki nowej gamie kultywatorów SRC SmartSteer marka New Holland Agriculture umacnia swoją pozycję na rynku alternatywnych rozwiązań w zakresie zwalczania chwastów.

opr. jj

19. lipiec 2024 04:55