StoryEditor

Nevonex firmy Bosch

System operacyjny dla maszyn rolniczych

27.10.2020., 00:00h

Bosch to znany dostawca dla techniki rolniczej. Prezentując Nevonex, firma wkroczyła na nowe tory. To oprogramowanie ma połączyć maszyny w sieć i uczynić je inteligentniejszymi.

Na ekranie smartfonu

Prawie każdy zna system operacyjny Android na smartfony. Jest on stale rozwijany przez Google, który udostępnił go producentom smartfonów i tabletów. Ponadto z tego systemu jako bazy mogą korzystać twórcy aplikacji na urządzenia mobilne. Klasyczny podział zadań wygląda więc tak: producent urządzeń dostarcza sprzęt, Google system operacyjny, a wielu programistów tworzy aplikacje. Powstaje swego rodzaju cyfrowy ekosystem, który umożliwia użytkownikowi łatwe korzystanie z wielu możliwości za pośrednictwem ekranu smartfonu.

Rauch - funkcja HillControl

Bardzo podobnie działa Nevonex firmy Bosch. Oprogramowanie to może pracować na różnych urządzeniach stosowanych w technice rolniczej. Może to być np. elektroniczny moduł sterujący bezpośrednio w maszynie albo terminal ISOBUS w kabinie. Nevonex ma dostęp do funkcji maszyny i magistrali ISOBUS przez interfejs.

W środowisku Nevonex programiści mogą łatwo stworzyć aplikacje, tzw. funkcjonalności. Może to również zrobić sam producent maszyny, wykorzystując system jako bazę dla funkcji dodatkowych. Przykładem może być firma Rauch i funkcja HillControl do rozsiewaczy nawozów Axis – to rozwiązanie bazuje właśnie na oprogramowaniu Nevonex.

Jednolity język komunikacji

Funkcjonalności dla maszyn z systemem Nevonex mogą też opracowywać niezależni programiści. Producent nawozów może więc wraz ze swoimi produktami oferować specjalistyczne funkcjonalności, działające w rozsiewaczach z oprogramowaniem Nevonex. Niesie to korzyści dla programistów, którzy nie muszą się przejmować różnicami między poszczególnymi rozsiewaczami i ich sterownikami, bo Nevonex jest interfejsem i zapewnia jednolity język komunikacji. Podobnie jak autor aplikacji na Androida, który nie musi się zastanawiać nad urządzeniami peryferyjnymi, na których ta aplikacja będzie stosowana. Tym samym nakłady na opracowanie i programowanie są niższe.

Status partnera projektu

To byłyby podobieństwa z Androidem, ale jest też wiele istotnych różnic. O ile niemal każdy programista w miarę szybko może wdrożyć się do programowania aplikacji na smartfony, o tyle w przypadku Nevonexa trzeba mieć status partnera projektu.

Prawidłowe działanie

Nowe funkcjonalności są skrupulatnie sprawdzane. W ten sposób Bosch chce zagwarantować ich prawidłowe działanie. Często chodzi tu także o funkcje sterowania istotne dla bezpieczeństwa, które wymagają szczególnej staranności i muszą np. spełniać wymagania dyrektywy maszynowej. I kolejna różnica: Google jako platforma pośredniczy w sprzedaży aplikacji, inkasując część przychodów. W przypadku oprogramowania Nevonex transakcja odbywa się natomiast bezpośrednio między sprzedawcą funkcjonalności a klientem końcowym. System ten stanowi bazę techniczną, łączy ze sobą partnerów i przyporządkowuje funkcjonalności do użytkowników.

Mapy aplikacji

Nevonex umożliwia nieprzerwaną wymianę danych przez Internet. Firma Bosch ma kilka własnych serwerów i wg jej zapewnień dane nie są przechowywane na stałe. Firma Xarvio, oferująca cyfrowe narzędzia dla rolnictwa, opracowuje przykładowo aplikację do wymiany danych pomiędzy maszyną a kalendarzem polowym tej firmy. Dzięki temu mapy aplikacji są po prostu przesyłane do maszyny i mogą być tam przetwarzane. Funkcjonalności umożliwiają również teoretycznie bardzo proste podłączenie platform danych, jak np. Agrirouter.

Połączenie z Internetem

Do korzystania z funkcjonalności nie jest konieczne stałe połączenie z Internetem. Być może w dalszej perspektywie będzie jednak możliwe przesyłanie danych z czujników i odbiór odpowiednich wielkości nastawczych niemal w czasie rzeczywistym. Umożliwi to dostęp do o wiele większej i bardziej aktualnej puli danych i zapewni większą moc obliczeniową niż dostępna w samej maszynie, co z kolei potencjalnie zwiększy precyzję pracy.

Wymagania sprzętowe

Wraz z nowymi możliwościami rosną jednak także wymagania sprzętowe. Dopiero nowa generacja elektronicznych modułów sterujących i terminali zapewni moc obliczeniową i jakość połączenia wystarczające dla systemu Nevonex. Potrzebne są tu przykładowo procesory dwurdzeniowe lub czterordzeniowe i łączność Wi-Fi. Oczywiście, możliwa jest też aktualizacja sprzętowa starszych maszyn.

Firma Topcon oferuje na przykład CL 55 – pierwszy moduł telemetrii, na którym może działać Nevonex i który można też zamontować w starszych wersjach maszyn. Moduł ten ma wtedy dostęp do magistrali CANBUS oraz ISOBUS w maszynie.

Obsługa przez aplikację Nevonex

Obsługa funkcjonalności odbywa się przez aplikację Nevonex. Użytkownik musi w tym celu podłączyć swój smartfon lub tablet do urządzenia, na którym zainstalowane jest to oprogramowanie, np. do CL 55. Z jednej strony dochodzi więc tablet jako kolejne urządzenie do obsługi, z drugiej jednak jest to zaleta w przypadku obsługi kilku maszyn i kilku funkcjonalności, bowiem interfejs użytkownika posługuje się zawsze tą samą logiką. Minimalizuje to konieczność każdorazowego „wgryzania się” w obsługę w przypadku różnych prac sezonowych... Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do magazynu "Profi" 6/2020 od str. 54.

opr. jj

22. listopad 2024 18:23