StoryEditor

Lemken Heliodor z aplikatorem do gnojowicy

Od marca 2022 roku kompaktowa brona talerzowa Lemken Heliodor jest dostępna z zestawem przygotowawczym do dołączenia dozownika gnojowicy Vogelsang DosiMat DMX.

25.07.2022., 00:00h

Heliodor stanowi solidną podstawę do tego typu zastosowań, ponieważ jest kompaktowy i ma niewielki udźwig, przez co w niewielkim stopniu obciąża siłę udźwigu i siłę pociągową ciągnika. DosiMat DMX słynie z bardzo równomiernego rozkładu poprzecznego i podłużnego, który jest konsekwentnie utrzymywany nawet przy bardzo niskich i bardzo wysokich dawkach.

Bez strat azotu

Współpraca tych dwóch narzędzi jest bardzo prosta: Gnojowica jest doprowadzana do DosiMat od góry, homogenizowana wewnątrz urządzenia przez rotor z ostrzami tnącymi, a następnie przepychana do poszczególnych wylotów. Włókna i inne ciała obce są w tym procesie rozdrabniane - pomaga uniknąć zatorów. Gnojowica przepływa wężami za pierwszy rząd talerzy Heliodora, gdzie jest mieszana z glebą przez drugi rząd talerzy i wał doprawiający.


W jednym przejeździe

Pod względem ekonomicznym duet Heliodor/DosiMat odpowiada aktualnym trendom: przy rosnących cenach nawozów mineralnych wielu rolników chce wykorzystać składniki odżywcze zgromadzone w gnojowicy. Dzięki szybkiemu wymieszaniu nawozu z glebą pozwala na zminimalizowanie strat azotu. Oprócz tego, połączenie dwóch narzędzi pozwala oszczędzić czas i paliwo.

 

opr. ap

fot. firmowe

18. maj 2024 16:36