Łatwiejsza obsługa
W siewnikach Lemken Solitair 23+ technologia ISOBUS jest zupełną nowością, dzięki której sterowanie dawką wysiewu czy włączanie i wyłączanie poszczególnych sekcji roboczych można realizować również z terminala ciągnika. Ponadto system automatycznie wyłącza każdą z 4 sekcji, na jakie został podzielony siewnik. Zapobiega to nakładaniu się obsianych pasów.
Korzystny rozkład masy
Agregat złożony z przedniego zbiornika Lemken Solitair 23+ w połączeniu z broną wirnikową Zirkon 12 oraz szyną siewną OptiDisk 25 umożliwia równomierne rozłożenie masy na przednią i tylną oś ciągnika. Taka kombinacja dobrze sprawdza się w przypadku mniejszych ciągników, które co prawda dysponują odpowiednią mocą, aby napędzić wszystkie podzespoły agregatu, ale udźwig tylnego podnośnika lub zbyt małe obciążenie przedniej osi utrudniają pracę z agregatem zawieszanym wyłącznie na tylnym TUZ. Ponadto zbiornik czołowy w zestawie z siewnikiem punktowym Azurit (którego test prezentujemy w "profi" 1-2020) pełni rolę zbiornika nawozu.
Kilka szerokości do wyboru
Oprócz dostępnych obecnie na rynku maszyn składanych o szerokości roboczej 4 i 4,5 m, niedługo dołączą do nich maszyny ze sztywną ramą o szer. 3 i 4 m oraz wersje składane o szerokości 5 i 6 m. W opcji wyposażenia nowych modeli składanych będzie dodatkowy układ transportowy do przejazdu po drogach publicznych. Jego koła mogą przenieść obciążenie do 3,5 t, co pozwoli na odciążenie osi ciągnika.
Redlice na różne warunki pracy
W szynie siewnej Lemken OptiDisk 25 producent zastosował znane redlice dwutalerzowe, które są zawieszone na równoległoboku. Docisk może być regulowany ręcznie lub hydraulicznie. Producent zapewnia, że takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w siewie konwencjonalnym, jak i bezorkowym.
Przedni zbiornik Solitair 23+ jest już dostępny, a nowe szyny siewne OptiDisc 25 pojawią się w sprzedaży od stycznia 2022 roku.
opr. ap