StoryEditor

O czym przeczytasz w profi 2-2022?

Jak zaoszczędzić? – to kluczowe pytanie, na które odpowiadamy w najnowszym wydaniu magazynu profi.

07.02.2022., 00:00h

Wysokie ceny środków produkcji (nawozów i paliw) skłaniają, aby poszukać oszczędności, nie ograniczając jednocześnie wielkości produkcji. Podjęliśmy dwa tematy, w których potencjał do ograniczenia kosztów jest znaczący. 

Obniż ciśnienie, oszczędzaj paliwo

Pierwszym z nich jest zastosowanie odpowiedniego ogumienia, umożliwiającego obniżenie ciśnienia powietrza w kołach ciągnika. Wszak to najczęściej wykorzystywana w gospodarstwie maszyna i warto przed wyruszeniem do różnorakich zadań zadbać o optymalne parametry sprzętu, którym będziemy pracować. W rubryce „Licz i oszczędzaj” dowiesz się, ile dzięki temu można zyskać. Z kolei w artykule „Dookoła opon” odpowiadamy na 9 najczęściej zadawanych pytań dotyczących ogumienia rolniczego.


Doglebowo znaczy skutecznie

Jeśli dysponujesz w swoim gospodarstwie czarnym złotem – jak Holendrzy nazywają gnojowicę – nie trwoń jej potencjału nawozowego, rozlewając ją w powietrze. Wszak tym sposobem ulatuje większość zawartego w niej azotu. Przetestowaliśmy trzy rodzaje aplikatorów doglebowych, które zagwarantują, że większość tego cennego pierwiastka zawartego w gnojowicy, będzie dostępna dla roślin. W artykule „Liczy się efekt” przygotowaliśmy przegląd dostępnych na naszym rynku aplikatorów, krótko omawiamy ich budowę i prezentujemy ceny.O czym przeczytasz w profi 2-2022:

 • Test porównawczy 3 aplikatorów do doglebowej aplikacji gnojowicy – odpowiadamy na pytanie, kiedy lepiej zastosować krótką bronę talerzową, kiedy ciężką bronę talerzową z wałem, a kiedy warto postawić na kultywator?

 • Przegląd doglebowych aplikatorów gnojowicy – aby zachować cenny azot, gnojowicę należy dozować bezpośrednią w glebę. Sprawdziliśmy, ile kosztuję aplikatory doglebowe – tanie nie są, ale dzięki nim zaoszczędzisz na drogich nawozach mineralnych. 

 • Dookoła opon – w Waszym imieniu zadaliśmy specjalistom z branży oponiarskiej 9 najczęściej pojawiających się pytań. Zobacz, co Wam odpowiedzieli! Ta wiedza przyda się przy wyborze ogumienia do ciągnika.

 • Michelin Yieldbib i Axiobib 2 – czołowy producent opon zorganizował serię testów, w których zaprezentował wpływ ciśnienia opon na zużycie paliwa i siłę uciągu. Odpowiemy również na pytanie, czy lepiej założyć szerokie opony czy ogumienie bliźniacze!

 • Test ciągnika Fendt 724 Vario z najnowszym podłokietnikiem FendtOne. Czy to rozwiązanie rozpoczyna nową filozofię sterowania nowoczesnym ciągnikiem?

 • John Deere wprowadził szybki i wygodny sposób dociążenia ciągnika. EZ-Ballast to unikalny obciążnik montowany do podwozia, a jego skuteczność porównaliśmy z innymi rozwiązaniami – tańszymi, ale bardziej czasochłonnymi.

 • Raport z pracy najpopularniejszym modelem producenta z fińskiego Suolahti. Sprawdziliśmy, jak Valtra T175e Versu poradzi sobie z dwoma obracalnymi pługami Agro-Masz – dwuskibowym Front2 zawieszonym na przednim, i 4-skibowym PO4 zawieszonym na tylnym podnośniku. Pod lupę wzięliśmy także same pługi i przygotowaliśmy szczegółowy raport z pracy takim zestawem.

 • Ciągnik New Holland T7.315 HD zyskał nowe centrum dowodzenia. Co oferuje, nowa przestronna kabina Horizon Ultra?

 • Niepozorna, ale mocarna – tak krótko można scharakteryzować flagowy model ładowarki teleskopowej Claas. Udźwig 6 t i maksymalna wysokość podnoszenia 9 m czynią ze Scorpion 960 zawodnika wagi ciężkiej.

 • Lemken Solitair 23+ z broną wirnikową Zirkon 12/600 K i szyną siewną OptiDisc 25/600 to solidny zestaw uprawowo-siewny zawieszany na przedni i tylny TUZ ciągnika. Zważywszy na jego masę przydaje się jeszcze podczepiane podwozie…

 • Przyczepiany siewnik Väderstad Tempo L zyskał centralny zbiornik nasienny, który w wersji CSF zastępuje 75-litrowe pojemniki na sekcjach wysiewających. Jak sprawdza się takie rozwiązanie w praktyce?

 • Brona telerzowa Amazone Catros XL 3003 została rozbudowana o narzędzia do wstępnego przygotowania roli, co zwiększa możliwości jej zastosowania. Czy jest tak w istocie?

 • Zbieracze kamieni zyskują na popularności. W tym zakresie również polscy producenci mają się czym pochwalić. Jesienią przetestowaliśmy dla Was ciekawe urządzenie marki Agrimet z okolic Gołdapi, do wybiórczego zbierania kamieni. Jak podoba Wam się takie rozwiązanie?

 • Dzięki funkcji TIM traktorzysta ma w kabinie ciągnika coraz mniej pracy. Ale czy prasa Krone rzeczywiście może sterować ciągnikiem Deutz-Fahr?

 • Load sensing to bardzo popularny układ hydrauliczny w nowoczesnych ciągnikach. Jesteś ciekaw, jak to naprawdę działa? Przeanalizowaliśmy jego działanie bardzo szczegółowo.

 • Sprzedaż ciągników w 2021 roku – jak, kształtował się rynek ciągników i który model był najchętniej wybierany?

Te i wiele innych informacji ze świata techniki rolniczej znajdziesz w profi 2-2022.

opr. aj

fot. profi

22. lipiec 2024 13:08