StoryEditor

Bobcat: zdalne sterowanie przez telefon

MaxControl to system zdalnego sterowania ładowarkami kompaktowymi Bobcat za pomocą aplikacji uruchomionej na iPhonie lub iPadzie.

11.11.2021., 00:00h

Dzięki systemowi MaxControl właściciele ładowarek Bobcat nie muszą mieć najnowszych maszyn ani kupować drogich elementów, aby korzystać ze zdalnego sterowania. System jest zgodny ze wszystkimi ładowarkami Bobcat ze sterowaniem joystickami SJC produkowanymi od 2004 r. Aplikacja MaxControl jest obecnie dostępna na urządzeniach iOS, ale wkrótce pojawi się też wersja na system Android.

Zdalne sterowanie w dłoni

Producent zapewnia, że system MaxControl gwarantuje możliwość zdalnego sterowania – dosłownie na wyciągnięcie ręki – operator musi tylko wyjąć telefon z kieszeni, aby po kilku sekundach mógł sterować kompaktową ładowarką Bobcat. Możliwość wykonywania różnych czynności bez konieczności wsiadania do ładowarki i wysiadania z niej daje lepszy ogląd wykonywanego zadania. Możliwość pracy poza kabiną zapewnia inną perspektywę, co pomaga mniej doświadczonym operatorom w pracy na ograniczonej przestrzeni. Przy podnoszeniu i przenoszeniu ciężkich ładunków użycie systemu MaxControl eliminuje martwe strefy widoczności przed ładunkiem. Operator może z góry nie obejmować wzrokiem miejsca pracy. Wtedy przyda się zdalne sterowanie przez aplikację MaxControl w telefonie, który zawsze jest pod ręką.


Przyszłościowo praca półautonomiczna

Vijayshekhar Nerva dodaje: „Bobcat ma znacznie szersze plany dotyczące systemu MaxControl. Dążymy do tego, aby MaxControl stał się prostym, modułowym rozwiązaniem, z jednym modułem sprzętowym obejmującym podstawowe elementy wykorzystywane z kolejnymi funkcjami. Zdalne sterowanie to pierwsza z tych funkcji, ale w przyszłości chcemy dodać ich więcej, np. unikanie obiektów, czy praca półautonomiczna”.

Jedna osoba, dwie maszyny

Niektóre prace wymagające uprzednio udziału dwóch osób można obecnie wykonać w pojedynkę, na przykład załadunek ładowarki Bobcat na przyczepę z pożądaną precyzją i bez konieczności kontroli przez drugą parę oczu. Operatorzy mogą wykopywać słupki lub montować płoty bez wsiadania i wysiadania z kabiny, czy też wykańczać zasypywanie wykopów bez zmiany maszyn. Obecność poza ładowarką przydaje się również przy pracy wśród zwierząt lub sprzątania w oborach.

Bezpieczna praca

System zapewnia komfort użytkownikom, gdyż nie muszą ciągle zakładać i zdejmować ochron osobistych. Mogą po prostu użyć telefonu, aby wysłać maszynę w zapylone lub potencjalnie niebezpieczne miejsce – maszyna wykona pracę, gdy operator znajdzie się w bezpiecznej odległości. System Bobcat MaxControl  pozwala też operatorowi wykonywać dwie czynności jednocześnie, gdy korzysta, np. ze zdalnego sterowania, aby wygodnie kierować drugą maszyną z kabiny większego modelu. Na przykład, operator może siedzieć w koparce i sterować zdalnie ładowarką wypełniającą wykop.

Funkcje systemu

System MaxControl wykorzystuje sygnał Wi-Fi do komunikacji z urządzeniem iOS i działa w zasięgu maksymalnie do 100 m. W odległych obszarach ze słabym sygnałem system zachowuje logowanie operatora przez 12 godzin pracy. A oto kolejne funkcje:

  • Diagnostyka maszyny – przekazuje wszystkie istotne informacje o maszynie.
  • Udostępnianie równorzędne – dostęp do maszyny może mieć kilku użytkowników, dzięki czemu może szybko nastąpić zmiana operatora.
  • Kody błędów – pozwalają zidentyfikować błędy według kodów serwisowych pojawiających się bezpośrednio na telefonie.
  • Godziny pracy – ta funkcja pozwala śledzić, ile godzin maszyna pracuje.
  • Możliwość montażu na wszystkich ładowarkach SJC od serii J do R.
  • Aktualizacje oprogramowania z dodawaniem kolejnych funkcji.

opr. jj

22. lipiec 2024 15:21