StoryEditor

Bobcat walczy ze śniegiem

To informacja w samą porę! Za oknem śnieg, coraz więcej śniegu. O tym marzyliśmy, ale bez przesady. Na szczęście jest czym odgarniać – tak twierdzi Bobcat!

24.12.2021., 00:00h

W zakresie ładowarek firma Bobcat jest niezrównana, czego dowodzi również paleta osprzętu zimowego, w tym lemiesze śnieżne, odgarniacze do śniegu, dmuchawy do śniegu, zamiatarki i zgarniarki. Na czym to można zawiesić? Oczywiście na kompaktowych ładowarkach kołowych, ładowarkach o sterowaniu burtowym a także kompaktowych ładowarkach gąsienicowych. Aby ułatwić pracę na śniegu Bobcat oferuje opcjonalne stalowe gąsienice zakładane na opony ładowarek kołowych oraz łańcuchy śnieżne na koła oraz gąsienice śnieżne.

Osprzęt do śniegu

Lemiesze śnieżne Bobcat mają siedem szerokości od 152 do 274 cm. Zaprojektowano je tak, aby szybko usunąć niewielkie lub średnie ilości śniegu z chodników i podjazdów. Odkładnica lemiesza śnieżnego odgina się w prawo lub w lewo do 30 stopni, a dobrze widoczne tyczki pozwalają łatwo zlokalizować narożniki lemiesza. Do wyboru są wersje standardowe i wysokowytrzymałe, co zależy od zastosowań. Uniwersalny lemiesz śnieżny typu V, dostępny w pięciu szerokościach od 152 do 274 cm, można wykorzystywać w pięciu konfiguracjach: jako lemiesz typu V, lemiesz czerpakowy, lemiesz prosty oraz lemiesz kątowy lewy 30 stopni lub prawy 30 stopni, pozwalający na szybkie usuwanie śniegu.


Na nierówne powierzchnie

Odgarniacz śniegu Bobcat jest dostępny w dwóch rozmiarach o szerokości 244 cm i 300 cm. Osprzęt ten ma konstrukcję zapewniającą szybkie i skuteczne odgarnianie śniegu; unoszenie i oscylacje odkładnicy utrzymują odgarniacz w położeniu zapewniającej stykanie się z podłożem bez uszkadzania osprzętu lub terenu, co pozwala na usuwanie śniegu nawet z nierównych powierzchni. Ponieważ odgarniacz do śniegu ma w standardzie gumowe płozy i krawędzie, operator może szybko usuwać śnieg bez uszkadzania podłoża.

Dmuchawy śnieżne 

Ten sprzęt ma duża wydajność, co pozwala na szybkie usuwanie śniegu. Dmuchawy śnieżne Bobcat mogą go wyrzucać na odległość 12 m. Podczas pracy przydaje się odwracany wyrzut i deflektor, które pozwalają kierować śnieg w pożądanym kierunku.

Zamiatarki kątowe

Dostępne są cztery rodzaje wersje tych narzędzi Bobcat o szerokości od 132 do 213 cm; służą one do szybkiego i wydajnego odgarniania śniegu, ziemi, wyschniętego błota lub odpadów. Zamiatarka kątowa może zamiatać równo z krawężnikiem lub ścianą z prawej strony. Zmiana kierunku obrotów pozwala operatorowi odgarniać śnieg z bram garażowych, odpływów i innych przeszkód.

Nóż talerzowy, rozrzutnik i łyżka

Wyposażony jest w tarcze o średnicy 46 lub 56 cm. To sprzęt przeznaczony szczególnie do usuwania ubitego śniegu lub lodu, zapewniając ekologiczną alternatywę dla soli lub środków chemicznych i pozostawiając gładką powierzchnię, nadającą się do chodzenia lub jazdy. Hydrauliczny rozrzutnik soli i piasku przewidziano do pracy na ograniczonej przestrzeni, np. na parkingach lub ścieżkach dla pieszych, gdzie nie wjedzie ciężki sprzęt. Osprzęt ten ma duży lej zasypowy o pojemności 330 l. Lej można wykorzystywać jako łyżkę do nabierania piasku z hałdy. Do usuwania śniegu służą również łyżki o dużej pojemności, o szerokości 168-254 cm i pojemności 690-1530 l. Mają wysoką tylną część, pomagającą pchać śnieg i proste boki ułatwiające wnikanie w hałdy śniegu. 

Nowe ładowarki 

W ostatnich dwóch latach Bobcat wprowadził na rynek najnowszą generację ładowarek o sterowaniu burtowym i kompaktowych ładowarek gąsienicowych z serii M, po której nastąpiła premiera nowych ładowarek kompaktowych z serii R. Jak wyjaśnia producent, te wszechstronne nośniki narzędzi stanowią najbardziej znaczącą zmianę konstrukcyjną ładowarek tej marki od 60 lat. W tym roku pojawiła się też kompaktowa ładowarkę kołowa L85 (CWL) oraz małe ładowarki przegubowe L23 oraz L28 (SAL).  

Wszystkie ładowarki o sterowaniu burtowym i kompaktowe ładowarki gąsienicowe Bobcat są wyposażone w firmowy system montażu osprzętu Bob-Tach, który ułatwia wymianę ponad 80 różnych rodzajów osprzętu, włącznie z rozwiązaniami do śniegu.

Silnik i hydraulika

W ładowarce kołowej L85 dużą wydajność pracy ze śniegiem zapewnia połączenie wydajnego silnika Bobcat i układu hydraulicznego. Uzupełnieniem są: wysoka stabilność i duże siły odspajania, pchania i ciągnięcia. Nowe małe ładowarki przegubowe L23 i L28, są przewidziane do pracy osprzętem w ograniczonej przestrzeni, gdyż zapewniają wysokie podnoszenie, mają intuicyjne sterowaniu i minimalnie naruszenie podłoża przy pracy w terenie. 

opr. jj

22. lipiec 2024 15:17