StoryEditor

Zobacz jakimi nowościami może się pochwalić Fendt?

Oprócz nowych akcesoriów do modernizacji, Fendt zaprezentował innowacje w zakresie zgrabiarek centralnych i pras zwijających. Oto najważniejsze z nich.
09.06.2024., 16:27h

Jak informuje Fendt, w bawarskim zakładzie w Feucht wyprodukowano 25 000 maszyn do pracy na użytkach zielonych. W tym nową zgrabiarkę z centralnie odkładanym pokosem i przydatnymi akcesoriami do modernizacji.

Dwuwirnikowa zgrabiarka Fendt Former C z odkładaniem centralnym

Zgrabiarki Fendt Former o szerokości roboczej od 6,90 m do 10 m pracują w wielu europejskich gospodarstwach. Producent informuje, że serię tą poddano gruntownej modernizacji. Do znanych i sprawdzonych funkcji, takich jak opatentowany SteerGuard lub podwójne ramię wahliwe w zawieszeniu wirnika. Po raz pierwszy w tym segmencie są też liczne, opcjonalne funkcje Isobus (modele z oznaczeniem "Pro"), takie jak ProConnect z funkcjami Fendt FlexHigh i MyMemory lub Section Control. Dzięki temu Fendt może zaspokoić potrzeby różnych gospodarstw, od podstawowego modelu dwuwirnikowej zgrabiarki z centralnie odkładanym pokosem po profesjonalne rozwiązania z magistralą Isobus i inteligentnym sterowaniem.

image
Opcjonalnie dostępna jest oś kierowana.
FOTO: Profi

System sterowania Isobus zgrabiarki Fendt Former jest w pełni zintegrowany z terminalem ciągnika. Oznacza to, że funkcje można wygodnie przypisać bezpośrednio do dźwigni jazdy. Za pomocą Isobus kierowca może z kabiny ciągnika ustawić, np. szerokość roboczą i pokosu, intensywność Fendt FlexHigh, a nawet wysokość zgrabiania. Sterowanie Isobus umożliwia indywidualne podnoszenie karuzel w ramach wyposażenia standardowego. Jako opcję, w przypadku modeli standardowych można zamówić indywidualne podnoszenie elektrohydrauliczne.

Zalety indywidualnego podnoszenia, to w szczególności precyzja pracy, nawet w przypadku klinów lub pochyłych terenu, a także na uwrociach oraz zapobieganie podwójnej obróbce. Jest to możliwe dzięki regulowanemu podnoszeniu na uwrociach. Wysokość podnoszenia karuzel na uwrociu można ustawić w pięciu stopniach i reguluje się ją za pomocą terminala.

image
Wszystkie ważne ustawienia można dokonywać za pomocą sterowania Isobus.
FOTO: Profi

Kierowane osie tandemowe wirników zwiększają zwrotność zestawu i są opcjonalnie dostępne podczas zamówienia fabrycznego. Masa rotora rozkłada się na podwójny obszar styku, poszczególne opony są odciążone, a darń jest chroniona podczas pokonywania zakrętów. Sztywne osie tandemowe są standardowo montowane we wszystkich modelach Fendt Former Pro.

Rozwój prasoowijarki Fendt Rotana Combi

Prasoowijarki Fendt Rotana Combi będą w przyszłości dostępne z profesjonalnymi funkcjami, takimi jak analiza wilgotności i funkcja ważenia. Zautomatyzowane aplikacje są dostępne jako: Fendt Loadsensing-Profi i Fendt TIM-Profi.

image
Dzięki rozwojowi prasoowijarki Rotana firmy Fendt dostępne są teraz profesjonalne warianty wyposażenia.
FOTO: Profi

Profesjonalne funkcje zawierają:

– funkcję ważenia,

– analizę wilgotności,

– automatyczne zatrzymanie po owinięciu (tylko z Tractor Implement Management System, TIM),

– automatyzacja wyrzucania beli,

– automatyczne czyszczenie szczelin noży,

– oświetlenie robocze LED i do obsług,

– funkcja wzmocnienia brzegów beli.

Od lipca 2024 r. nowe funkcje Profi można zamawiać jako rozwiązanie load sensing Profi lub TIM Profi dla pras Fendt Rotana 130 F Combi i 160 V Combi.

Dodatkowe akcesoria do ciągników Fendt

Fendt oferuje kilka opcji doposażenia. Obejmują one dodatkowe zawory hydrauliczne do ciągników 200 (Gen3) i 300 (Gen4) Vario Fendt One, dodatkowe miejsce na narzędzia i akcesoria po prawej stronie ciągnika (płyta podstawy i różne wsporniki), wycieraczki bocznej szyby, akcesoria do kabiny (Multifixboard) oraz samoczyszczący filtr powietrza do Fendt 900 Vario Gen6.

image
Ciągniki Fendt można wyposażyć w różne elementy, takie jak tablica wielofunkcyjna lub wycieraczka szyby bocznej.
FOTO: Profi

Od 2015 r. firma Fendt oferuje sprzęt do zbioru pasz z zakładu w Feucht. W tym roku niniejszy zakład opuścił 25-tysięczny produkt Fendt, była to dwuwirnikowa zgrabiarka centralna Fendt Former.

image
Zgrabiarki Former marki Fendt znane są na rynku polskim. Na zdjęciu model Former 8055 Pro podczas jednej z wystaw Agro Show w Bednarach.
FOTO: Jan Józefowicz

Malte Sohst, Profi

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Fendt

13. czerwiec 2024 11:58