StoryEditor

Zbiór zielonek – Claas idzie z duchem czasu

Zaawansowane maszyny zielonkowe pozwalają skorzystać z dofinansowania, ale trzeba prowadzić określoną agrotechnikę
24.08.2023., 11:00h

Płatności rolno-środowiskowe, zaraz po ekoschematach – to dobry powód, aby do obsługi trwałych użytków zielonych i obszaru Natura 2000 wykorzystać zaawansowane maszyny zielonkowe. Wraz z wejściem w życie od stycznia br. nowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej pojawiły się w rolnictwie możliwości skorzystania z dofinansowania, o ile prowadzi się określoną agrotechnikę. Na polach uprawnych to ekoschematy premiujące rolników za uproszczone systemy uprawy czy wymieszanie słomy z glebą. Natomiast dla użytkach zielonych skorzystać można z płatności rolno-środowiskowych w ramach tzw. interwencji.

image

Płatności rolno-środowiskowe, zaraz po ekoschematach – to dobry powód, aby do obsługi trwałych użytków zielonych i obszaru Natura 2000 wykorzystać zaawansowane maszyny zielonkowe.

FOTO: Claas

Praca na wrażliwych terenach

► "Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków poza obszarami Natura 2000" z przewidywaną stawką kilkuset zł/ha za odpowiednią liczbę pokosów czy dostosowanie terminów koszenia do potrzeb ochrony przyrody lub

► "Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000". Praca na tak wrażliwych terenach ze względu na cenne warunki przyrodnicze, wymaga specjalistycznego sprzętu zielonkowego. Tu liczy się dbałość o ruń, niskie ugniatanie podłoża, niskoemisyjność spalin i do tego jak zawsze w przypadku gospodarki paszowej – wysoka jakość pokosu.

Oszczędność paliwa w linii zielonkowej Claas

Niższe obroty WOM podczas pracy to oczywista oszczędność paliwa. Claas oferuje kosiarki i prasy pracujące przy niższych obrotach WOM, zachowując jednocześnie wysoką jakość oraz wydajność pracy. Niższa prędkość obrotowa WOM pozwala zaoszczędzić paliwo.

►Kosiarki Disco

W kosiarkach Disco z belką tnącą Maxcut można pracować na zmniejszonych obrotach wałka WOM, co pozwala zaoszczędzić do 20% paliwa na hektarze. Potwierdziły to testy przeprowadzone latem 2022 roku w Niemczech. Wykonano je u czterech firm usługowych, które wykorzystują do pracy zestawy kosiarek Claas Disco.

Podczas testu, telemetrycznie zbierano dane o zużyciu paliwa przez ciągniki i koszony obszar. Dzięki redukcji prędkości WOM z 1000 do 850 obr./min., zużycie paliwa było mniejsze o 1,2 litra ON/ha. Przy godzinie intensywnej pracy oszczędność sięgała aż 10 litrów paliwa! Dodatkowo prędkość jazdy podczas koszenia można było podnieść o 2,5 km/h, co istotnie wpływało na wyższą wydajność zestawu i to – jak informuje Claas – bez pogorszenia jakości cięcia.

Wszystkie kosiarki Claas Disco niezależnie od modelu i szerokości roboczej mają belki tnące Maxcut. Ich konstrukcja pozwala ścinać i układać w pokos z bardzo niskim poziomem zanieczyszczeń. Opracowując belkę Maxcut producent dokonał istotnych modyfikacji, w tym wprowadził charakterystyczny, falisty kształt wanny belki, dzięki któremu odporne na zużycie tarcze tnące mogą być wysunięte do przodu. Dzięki temu zanieczyszczenia – w tym ziemia z kretowisk – zostaje pod listwą koszącą, a nad nią przemieszcza się skoszony pokos.

► Prasy Variant

W prasach serii Variant można uzyskać oszczędność ON także dzięki możliwości pracy z zmniejszoną liczbą obrotów WOM. Zużycie paliwa zmierzono podczas testów tych pras serii 400 pod okiem ekspertów z DLG. Po zmniejszeniu obrotów WOM z 1000 do 800 obr./min zużycia paliwa spadło o ponad 10%. Podobny test objął nowe prasy Variant serii 500. Badania wykonano latem 2022 r. na prasie Variant 580 RC. Na jednej tonie prasowanego materiału zmniejszono zużycie paliwa o 22,5%, przy standardowych obrotach wałka WOM, co istotne zagęszczenie beli i jej masa w obu przypadkach była porównywalna.

image

Ochrona darni, niskie zużycie paliwa i wysokiej jakości pasza dzięki specjalistycznym maszynom.

FOTO: Claas

Jak chronić darń?

Przyjrzyjmy się rozwiązaniom technicznym oferowanym przez firmę Claas w zakresie troski o podłoże, które często ze swojej natury jest wilgotne.

System Active Float w kosiarkach Disco

Seria kosiarek Claas Disco mogą mieć opcjonalnie wyposażone w system Active Float. Pozwala on operatorowi maszyny na szybkie i łatwe reagowanie w zależności od warunków na użytkach zielonych. Najczęściej dotyczy to reakcji na stopień wilgotności łąki lub niejednorodnego łanu. Przy użyciu tego rozwiązania, masa kosiarki jest aktywnie przenoszona na ciągnik, a tym samym nie obciąża darni. Zmniejszeniu ulega ściąganie boczne na stokach, co poprawia komfort jazdy i jakość pracy. Dzięki systemowi odciążenia Active Float można obniżyć zużycie paliwa o dodatkowe 2,5%

Zgrabiarki Liner

Czterowirnikowe zgrabiarki Liner można wyposażyć nie tylko w duże ogumienie podwozia głównego, lecz również w opcjonalne podwozie 6-kołowe dla wszystkich czterech wirników, które jest też dostępne z szerokimi oponami. To rozwiązanie zapewnia nawet o 75% większą szerokość przetaczania w porównaniu z poprzednimi modelami. Do wyboru jest szeroka oferta opon dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Najszersze ogumienie podwozia głównego oferowane przez Claasa ma rozmiar 800/35-22.5.

Decydując się na szerokie opony podwozia głównego, użytkownik zyskuje ponadto szersze ogumienie podwozia wirników 16 x 9.5-8. Opcjonalnie możliwe jest również podwozie 6-kołowe – i to dla wszystkich czterech wirników. To rozwiązanie zapewnia nawet o 75% większą szerokość przetaczania, co stanowi istotną zaletę na mokrych powierzchniach. W zgrabiarkach Liner zastosowano zaczepiane zawieszenie kardanowe. Wirniki wiszą na stabilnych, kulowych głowicach. To gwarantuje ich wzdłużne i poprzeczne wychylanie niezależne od ramy głównej. Dzięki szerokiemu zakresowi wahań, a jednocześnie stabilnej konstrukcji wirniki dopasowują się optymalnie nawet do dużych nierówności podłoża.

image

W prasach serii Variant można uzyskać oszczędność ON także dzięki możliwości pracy z zmniejszoną liczbą obrotów WOM.

FOTO: Claas

Prasy Variant

W prasach serii Variant producent zatroszczył się o to, aby chronić ruń użytków zielonych, wprowadzając szerokie opony. Dostępnych jest pięć rozmiarów ogumienia do wyboru, aby zapewnić przy dużej wilgotności podłoża maksymalną ochronę gleby. Celem jest wysoka jakość paszy i jej czystość. Dbają o to zaawansowane, elektroniczne systemy sterowania, które pozwalają uzyskać optymalne nastawy ciągnika, jego balastowanie, moc i współpracę z urządzeniami towarzyszącymi.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Claas

23. czerwiec 2024 05:39