StoryEditorAgritechnica 2023

Tak wygląda autonomiczny ciągnik Kuhn Karl!

W lipcu tego roku Kuhn ogłosił, że na listopadowych targach Agritechnica w Hanowerze zaprezentuje światu swoje najmłodsze dziecko. Teraz wiemy, jak wygląda autonomiczny pojazd Karl!
13.10.2023., 18:00h

Karl to nie pierwsza maszyna autonomiczna Kuhna. W kilku europejskich gospodarstwach pracują autonomiczne wozy paszowe Aura, o których pisaliśmy w profi 6-2022. To jednak nie jest ostatnie słowo francuskiego producenta w zakresie maszyn autonomicznych w rolnictwie. W lipcu informowaliśmy, że wkrótce pojawi się drugi pojazd autonomiczny w czerwonych barwach Kuhn. Tym razem będzie to maszyna do samodzielnej pracy w polu.

Jak długo trwały prace nad Karlem?

Autonomiczna jednostka nosi nazwę Karl, a prace nad nim trwają już od 2017 roku. Konstrukcja przechodziła w tym czasie wiele etapów rozwoju, aż w tym roku osiągnęła gotowość do wdrożenia do produkcji. Aktualnie wiemy o nim niewiele. Co widać na pierwszy rzut oka, układ jezdny robota stanowią dwie gąsienice. Na razie Kuhn nie ujawnił jeszcze żadnych szczegółów na temat wydajności silnika ani precyzyjnego sterowania.

image

Pierwsza wersja robota autonomicznego powstała w już w 2017 roku, ale do lipca b.r. Kuhn trzymał projekt w tajemnicy.

FOTO: Kuhn
image

Druga wersja robota testowana w 2018 roku.

FOTO: Kuhn
image

Jak widać koncepcja robota autonomicznego zmieniała się przez lata. Taka wersja testowana była w 2020 roku.

FOTO: Kuhn
image

Ostatecznie Kuhn Karl wygląda tak! Będzie można go podziwiać na zbliżających się targach Agritechnica 2023.

FOTO: Kuhn

Kiedy autonomiczny Karl pojawi się na polach?

Pierwsze egzemplarze powinny pojawić się na rynku już niedługo po premierze na targach Agritechnica w Hanowerze. Francuski producent spodziewa się, że pojazdy autonomiczne na stałe zadomowią się w europejskich gospodarstwach już w tej dekadzie.

opr. aj

fot. Kuhn

21. czerwiec 2024 21:48