StoryEditor

Czy Claas odsłania to co miało być tajemnicą?

Nie, wprost przeciwnie, firma chce pokazać ile można wycisnąć z kombajnów tej marki.
05.10.2023., 17:00h

Producenci kombajnów zwykle obiecują wysoką wydajność swoich maszyn, przekraczającą 100 ton ziarna na godzinę. Claas twierdzi, że poszedł dalej i pyta użytkowników: jakie wydajności osiągacie na kombajnach Lexion serii 8000?

Spośród kilkunastu odpowiedzi polskich rolników pracujących w żniwa 2023 na modelach tej serii Claas wybrał następujące:

Panowie Rafał i Paweł woj. lubuskie:

image

Panowie Rafał i Paweł woj. lubuskie:

– Naszym kombajnem Claas Lexion 8700 TT osiągamy chwilową wydajność 103 t/h w pszenicy, przy stratach na poziomie około 1 proc.

FOTO: Claas

– Naszym kombajnem Claas Lexion 8700 TT osiągamy chwilową wydajność 103 t/h w pszenicy, przy stratach na poziomie około 1 proc.

Pan Marek, woj. dolnośląskie:

image

Pan Marek, woj. dolnośląskie:

– 102 t/h to chwilowa wydajność, którą osiągnąłem moim kombajnem Claas Lexion 8800 TT w pszenicy, przy stratach na poziomie 0,5 proc.

FOTO: Claas

– 102 t/h to chwilowa wydajność, którą osiągnąłem moim kombajnem Claas Lexion 8800 TT w pszenicy, przy stratach na poziomie 0,5 proc.

Pan Wojciech woj. pomorskie:

image

Pan Wojciech woj. pomorskie:

– Kombajn Lexion 8800 TT osiągnął chwilową wydajność 121 t/h pszenicy ozimej przy stratach poniżej 0,5 proc. podczas testów na naszych polach w powiecie malborskim.

FOTO: Claas

– Kombajn Lexion 8800 TT osiągnął chwilową wydajność 121 t/h pszenicy ozimej przy stratach poniżej 0,5 proc. podczas testów na naszych polach w powiecie malborskim.

Opinie rolników i przedsiębiorców, pracujących na maszynach Lexion serii 8000 pokazują, że można przeskoczyć magiczną wydajność 100 t/h w pszenicy. Rekordzista, pan Wojciech testował kombajn Lexion 8800 TT i przekroczył nawet 120 t/h w czasie tegorocznych żniw.

Claas dodaje, że ma jeszcze większy model Lexion 8900, więc można się spodziewać, że maksymalny poziom wydajności będzie jeszcze wyższy.

Wydajność może być kluczem do udanych żniw

Ktoś zaraz powie: "A po co tak się spieszyć? Przecież moim kombajnem też zbiorę sobie spokojnie ziarno…". Oczywiście, ale wydajność ma coraz większe znaczenie w dobie coraz bardziej niestabilnej pogody. Wraz z postępującym zmianami klimatycznymi, coraz trudniej wstrzelić się w dogodne okresy pogody sprzyjające żniwom i tak właśnie bywało. Z tego powodu kombajn, który potrafi szybko i wydajnie pracować ma kluczowe znaczenie dla dużych gospodarstw i firm usługowych.

Claas słusznie zwraca uwagę, że aby uzyskiwać tak wysokie wydajności, kombajn musi być bardzo dobrze przygotowany do żniw. Tu kłania się regularnie prowadzona kontrola pożniwna, która pozwala wyeliminować najsłabsze punkty w maszynie.

Kolejne tajemnice Claasa

Wysoka wydajność kombajnów tej marki to nie tylko przemyślana konstrukcja maszyny, ale także inteligentna automatyka. Opisywane tu kombajny Lexion serii 8000 wyposażone były w Claas Cemos Automatic. To zdecydowanie bardziej zaawansowane rozwiązanie od tradycyjnego prowadzenia maszyny w oparciu o rozwiązania typu laserpilot czy GPS.

Cemos Automatic rozbudowywany modułowo

Cemos Dialog – jest podstawowym modułem systemu. Jego nazwa pochodzi od tego, że komputer komunikuje się z operatorem, pomagając mu szybko zoptymalizować maszynę do aktualnych warunków zbioru.

Cruise Pilot – to możliwość dobrania optymalnej prędkości do warunków. Pozwala to pracować maszynie z maksymalną wydajnością: na słabszych fragmentach pola kombajn przyspiesza, a tam, gdzie zboże bujnie obrodziło – zwalania. W ten sposób do omłotu kierowana jest ciągle maksymalna ilość masy, co pozwala maszynie pracować z największą wydajnością.

► Auto Treshing – to mechanizm sterowania młocarnią i sekcją wstępnej separacji. Reguluje on prędkość bębna młócącego, wielkość szczeliny na klepisku oraz listę domłacającą.

Auto Crop Flow – pozwala monitorować poślizg na napędach. Zabezpiecza więc kombajn przed ewentualnymi przeciążeniami występującymi w układzie młócącym, separującym i napędowymi w razie potrzeby może wyłączyć poszczególne układy lub zmniejszyć prędkość kombajnu.

Auto Separation – jest flagowym wyposażeniem kombajnów hybrydowych Claas. Odpowiada za ciągłą kontrolę oddzielania ziarna od reszty słomy. W praktyce steruje prędkością rotorów i układem klap znajdujących się pod nimi. Pozwala to uzyskać jak największą przepustowość kombajnu przy minimalnych stratach ziarna.

Auto Cleaning – jest rozwiązaniem pozwalającym uzyskać już na wyjściu z kombajnu ziarno o najwyższej czystości. Układ steruje automatycznie prędkością wentylatora, otwarciem sita górnego i sita dolnego. Co ciekawe, ten układ wyposażony jest w czujnik żyroskopowy, dostosowując prędkość wentylatora do nachylenia terenu, po którym jedzie kombajn. Maszyna ogranicza straty ziarna podczas pracy na stromych skłonach i zachowuje wysoką przepustowość

Auto Chopping – to rozwiązanie pozwala na dokładne rozdrobnienie słomy i równomierne jej rozrzucenie. Układ aktywnie dostosowuje pracę przeciwostrzy do ilości i wilgotności słomy, całkowicie odciążając operatora w kontroli tego zadania. Docenią to zwłaszcza rolnicy, którzy korzystają z dofinansowania ARiMR w zakresie ekoschematu "Wymieszanie słomy z glebą".

Konfiguracja wyposażenia kombajnu

Powyższe moduły Cemos, możliwe do zamówienia na etapie konfigurowania kombajnu odpowiadają za jego prędkość, wydajność i jakość pracy. Jednak "pierwszą linią natarcia" na rośliny na polu jest przyrząd żniwny. Także i on może być wzbogacony system Cemos:

Cemos Auto Heder – to automatyczna regulacja systemu żniwnego. W zależności od stanu łanu i jego wysokości, układ seruje prędkością nagarniacza, wysokością jego pracy i wysunięciem. Dodatkowo sterowana jest długość wysunięcia stołu Vario. System montowany jest na kombajnie i steruje pracą przyrządu Vario.

Na bogato czy w wersji podstawowej?

Cemos Automatic, niezależnie od podstawowej czy najbogatszej konfiguracji – "obserwuje" kombajn i jego otoczenie w czasie pracy i aktywnie dostosowuje podzespoły maszyny. Dzięki temu zapewnia maksymalną wydajność kombajnu i czystość ziarna oraz minimalizuje zużycie paliwa.

Najważniejsze jednak, że Cemos oszczędza również czas operatora. Lepiej niż on sam optymalizuje maszynę w zależności od bujności kłosów czy wysokości łanu. Dlatego zdaniem Claasa, osiągnięcie wydajności ponad 100 t/h pszenicy podczas pracy kombajnem Claas Lexion serii 8000 nie stanowi problemu. Trzeba dodać, że Claas wyznaczył maksymalną, chwilową wydajność kombajnu na ponad 120 t/h na polu pszenicy w Polsce, co zostało udokumentowane i potwierdzone przez rolnika.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Claas

27. maj 2024 15:32