StoryEditor

Co Kuhn skrywa przed światem? Karl ujrzy światło dzienne dopiero na Agritechnice!

To będzie prawdziwa rewolucja w ofercie Kuhn – największego producenta maszyn towarzyszących. W listopadzie 2023 roku na targach Agritechnica w Hanowerze firma zaprezentuje autonomiczny nośnik narzędzi uprawowych!
12.07.2023., 06:00h

Na konferencji prasowej w Kuhn Center for Progress w miejscowości Saverne, francuski producent zaprezentował kilka nowości, w tym autonomiczny paszowóz Aura do codziennego karmienia stada krów mlecznych. Pojawiła się również zapowiedź pierwszego w portfolio Kuhn pojazdu autonomicznego o nazwie Karl.

- Podczas, gdy Aura była najbardziej ambitnym i najdroższym projektem w dotychczasowej historii firmy Kuhn, projekt Karl jest kolejnym tego typu przedsięwzięciem – tak Thierry Krier, dyrektor generalny firmy Kuhn, zapowiedział najnowszy projekt. - Karl jest naszą odpowiedzią na autonomiczne rolnictwo w produkcji roślinnej – to znacznie więcej niż robot, ale więcej szczegółów pokażemy na targach Agritechnica w listopadzie 2023 roku – dodał Thierry Krier.

image

Etapy rozwoju autonomicznego pojazdu Kuhn.

FOTO:

Jak długo Kuhn pracuje nad robotem autonomicznym?

Prace rozwojowe nad pojazdem autonomicznym Karl rozpoczęto już 6 lat temu. Na przestrzeni lat powstały 4 generacje, które do tej pory nie zostały ujawnione szerszej publiczności. Proces rozwoju autonomicznego robota polowego prowadzony był etapami, a każdy etap przynosił nowe usprawnienia i ulepszenia. Na Międzynarodowej Konferencji w Saverne producent zaprezentował zaledwie jedno zdjęcie przedstawiające mały fragment robota.

image

Robota autonomicznego Kuhn Karl w pełnej krasie zobaczymy dopiero w listopadzie na targach Agritechnica 2023.

FOTO:

Co wiemy na temat pojazdu Kuhn Karl?

Autonomiczny Karl został wyposażony w gąsienicowy układ jezdny, który zapewnia dużą siłę uciągu. Producent nie ujawnił jeszcze dokładnych szczegółów dotyczących mocy silnika i precyzyjnego sterowania, ale zapewnia, że Karl został zaprojektowany z myślą o prostocie obsługi i precyzyjnej kontroli narzędzi towarzyszących.

W ciągu ostatnich 10 lat firma Kuhn przeznaczyła ponad 400 mln euro na dział Badań i Rozwoju, z czego jedna piąta przeznaczona jest na rozwój nowych maszyn.

Przyszłość autonomicznych pojazdów w rolnictwie

Firma Kuhn spodziewa się, że autonomiczne pojazdy, takie jak Karl, wkrótce staną się powszechnie stosowane w rolnictwie. Prognozy te wynikają przede wszystkim z rozmów z rolnikami, którym coraz trudniej znaleźć pracowników, w tym operatorów maszyn. Thiery Krier nie odpowiedział jednoznacznie, kiedy autonomiczny robot Karl znajdzie się w cenniku firmy Kuhn, ale zasugerował, że nastąpi to w niedalekiej przyszłości.

dr Artur Jakubek

18. maj 2024 14:32