Siewniki puntkowe Grimme Matrix od 2025 roku będa dostępne na rynku w swojej nowej odsłonie. Główne modernizacje producent skupił na nowych rozwiązaniach konstukcyjnych, mających jego zdaniem poprawić rozkład masy oraz zredukować ogólną masę maszyny. Odciążeniu ulec ma również uwaga operatora, to za sprawą nowych czujników przepływu nasion oraz rozwinętych opcji sterowania maszyną.
Sekcja siewnika puntkowego
Jednym z elementów, które zostały zmodyfikowane, jest sekcja wysiewająca. Zastosowanie ramion prowadzących wykonanych z hartowanego odlewu aluminium pozwoliło na redukcję masy przy jednoczesnym zachowaniu właściwości wytrzymałościowych. Nowością są również bezobsługowe łożyska z tworzywa sztucznego zastosowane w równoległoboku. Jak czytamy w informacji prasowej Grimme, celem udoskonaleń w tej strefie siewnika jest uzyskanie jak najlepszego kopiowania terenu przy zachowaniu prowadzenia sekcji w jednej linii, co ma ułatwić późniejsze zabiegi pielenia.
Ponadto uszczelniono pokrywę zbiornika nasion oraz zainstalowano nowe optyczne czujniki przepływu nasion, które mają utrzymywać założoną skuteczność w różnych warunkach pracy, a także informować operatora o możliwym zatorze. Dzięki modułowej budowie, nową sekcję wysiewającą można dostosować do różnych systemów uprawy. Istnieje możliwość zmiany rozstawu rzędów z 50 cm na 45 cm.
Patent Grimme i korekcja redlicy wysiewającej
System szybkiej wymiany redlic, zgłoszony przez Grimme do urzędu patentowego, znacząco redukuje czas potrzebny na ich wymianę. Wystarczy poluzować jedną śrubę i odkręcić drugą, aby redlica została wyjęta. Aby dłużej korzystać z tarcz redlic wysiewających również w miarę postępującego zużycia, całą konsolę tarczy tnącej można przestawić w pionie o 1 cm. Jak informuje producent, regulacja nie zajmuje dużo czasu.
Jak ustawić siewnik punktowy?
Nowa konstrukcja ramy i sekcji wysiewającej w siewniku Matrix pozwala na ustawienia bez użycia narzędzi oraz bez konieczności wchodzenia między rzędy. Aby uzyskać dostęp do sekcji wysiewających z kołami jezdnymi, można je łatwo podnieść i zablokować bez użycia narzędzi, co ułatwia konserwację i czyszczenie.
Opcjonalne odgarniacze brył można regulować na 6 różnych poziomach pionowo, przy użyciu zawleczki składanej, co pozwala na indywidualne ustawienia dla każdej sekcji wysiewającej. Dzięki uchwytowi, można dostosować nacisk redlic w pięciu stopniach, od 0 do 120 kg (co 30 kg). Głębokość odkładania nasion można precyzyjnie regulować co 0,5 cm w zakresie od 0 do 5 cm przy użyciu dźwigni. Dodatkowo, za pomocą wygodnie umieszczonej dźwigni, można ustawić intensywność działania gumowanego kółka dociskowego, zagarniaczy tarczowych oraz narzędzi dociskowych.
Sterowanie siewnika Matrix
Matrix w nowej odsłonie jest wyposażony w kilka systemów asystujących, które ułatwiają pracę operatora. Radarowy czujnik prędkości, umieszczony pod ramą główną, pozwala na precyzyjne odkładanie materiału siewnego bez względu na prędkość jazdy. Operatorzy mogą również korzystać z sygnału prędkości ciągnika. Nowy interfejs użytkownika GDI (GRIMME Digital Interface) zapewnia dostęp do wszystkich parametrów maszyny.
Warto także wspomnieć o systemie Clever Planting oraz opcjonalnym Section Control, które pozwalają na optymalizację rozmieszczenia roślin. Nowością jest także możliwość tworzenia „okienek wyorywania” oraz barierowych rzędów krawędziowych. Jak tłumaczy firma Grimme, polega to na zwiększeniu obsady w określonych rzędach w kierunku skraju pola. W efekcie zmniejsza się potencjalne szkody wywołane podgryzaniem po wewnętrznej stronie pola i sprzyja jednorodności łanu w porze zbioru.
opr. Łukasz Siara na podst. mat. prasowych Grimme