StoryEditor

Druga stacja wodorowa Orlenu w Polsce już działa. Kiedy kolejne?

Polska sieć stacji wodorowych się powiększa. Orlen uruchomił nowy obiekt na Śląsku, a w planach już są kolejne lokalizacje. Sprawdź, gdzie powstaną kolejne punkty tankowania.

Orlen otworzył drugą stację wodorową w Polsce. Gdzie znajduje się nowy punkt?

Orlen uruchomił w Katowicach swoją drugą w kraju ogólnodostępną stację wodorową. Paliwo do stacji na Śląsku dostarczane jest z otwartego w tym roku hubu wodorowego we Włocławku. Grupa Orlen posiada łącznie cztery stacje tankowania wodorem na terenie Polski i Czech: w Poznaniu i Katowicach oraz w Pradze i Litvinovie.

Sprawdź, czy to początek końca norm emisji spalin w maszynach? Potężny krok naprzód firmy JCB – również w Polsce!

Stacja wodorowa w Katowicach jest zlokalizowana przy tradycyjnej stacji Orlen przy ul. Murckowskiej 22. Obiekt działa całodobowo i jest ogólnodostępny, co oznacza, że mogą z niego korzystać wszyscy użytkownicy pojazdów napędzanych paliwem wodorowym.

Stacja wyposażona jest w dwa dystrybutory: jeden o ciśnieniu 350 bar do tankowania autobusów i samochodów ciężarowych oraz drugi o ciśnieniu 700 bar do tankowania samochodów osobowych. Wydajność instalacji wynosi minimum 630 kg wodoru, co pozwala na zatankowanie w ciągu doby np. 20 autobusów i 5 pojazdów osobowych.

Unijne dofinansowanie wspiera rozwój sieci stacji wodorowych w Polsce

Obiekt w Katowicach jest częścią projektu „Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland”, dofinansowanego ze środków unijnych w ramach instrumentu CEF Blending Facility oraz ze środków z programu NFOŚiGW – „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”.

W czerwcu tego roku koncern otworzył w Poznaniu swoją pierwszą ogólnodostępną stację wodorową. Obiekt, oprócz pojazdów osobowych, codziennie zasila flotę 25 autobusów należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu. Z kolei rok wcześniej, koncern uruchomił pilotażową stację wodorową na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka w Krakowie, gdzie także tankowane są autobusy komunikacji miejskiej.

Gdzie powstaną nowe stacje wodorowe? Orlen ujawnia plany rozwoju

Jak podaje Orlen, kolejne stacje wodorowe:

  • w Bielsku-Białej,
  • Gorzowie Wielkopolskim,
  • Wałbrzychu,
  • Krakowie,
  • Włocławku,
  • Gdyni,
  • Pile i Warszawie, będę oddawane do eksploatacji sukcesywnie w kolejnych latach.

Obiekty te powstaną w ramach II etapu projektu „Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland”. W III etapie planowane jest wybudowanie 16 kolejnych stacji, na ten cel Orlen otrzymał bezzwrotne, rekordowe unijne dofinansowanie w wysokości 62 mln euro.

image

Claas stawia na wodór! Czy zeroemisyjne układy napędowe zmienią rolnictwo na dobre?

Do 2030 roku Grupa Orlen planuje budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wodór będzie dostarczany do nich dzięki wybudowaniu europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór.

Źródło: topagrar.pl

01. kwiecień 2025 18:14