StoryEditorAgritechnica 2023

Czym bezpiecznie naładować akumulatory elektrycznego ciągnika?

Na targach Agritechnica 2023 firma Marquardt zaprezentuje innowacyjne systemy do maszyn rolniczych i pojazdów użytkowych wyposażonych w napędy elektryczne i hybrydowe. Przedstawi również urządzenie szybko i bezpiecznie ładujące akumulatory w maszynach elektrycznych.
17.10.2023., 08:45h

Zapotrzebowanie na napędy alternatywne w rolnictwie, powoli, ale nieustannie, wzrasta – głównie ze względu na rygorystyczne wymagania dotyczące ochrony środowiska i emisji spalin. Odpowiednie komponenty i systemy do maszyn elektrycznych i hybrydowych muszą być nie tylko solidne i przyjazne dla użytkownika, ale także bezpieczne i sprawne nawet w ekstremalnych warunkach.

Ładowanie akumulatorów maszyn rolniczych

Aby spełnić te wymagania firma Marquardt zaprezentuje system ładowania Interactive Charger Socket (ICS), który wyposażony jest w układ blokowania E-Lock. Do kontroli ładowania akumulatora służy nowy czujnik wysokiego napięcia.

image

Oprócz różnych rodzajów oświetlenia LED inteligentny system ładowania ICS firmy Marquardt oferuje sterowanie oparte na czujnikach, moduł grzewczy i automatyczne klapy ładowania.

FOTO: Marquardt

Interaktywne gniazdo ładowania (ICS) sprawia, że ładowanie akumulatorów maszyn elektrycznych jest efektywne i bezpieczne, a co równie ważne, kompatybilne ze wszystkimi standardami dotyczącymi gniazd ładowania. Z tego rozwiązania korzystają nie tylko producenci maszyn rolniczych i pojazdów użytkowych, ale także producenci stacji ładowania. Oprócz różnych możliwości oświetlenia LED, interaktywne gniazdo ładowania ICS oferuje: osłony wtyczek chroniące styki przed brudem, elementy sterujące wykorzystujące czujniki oraz moduł grzewczy ułatwiający obsługę wtyczki ładowania w oblodzonych warunkach.

Blokada E-Lock wtyczki ładowania

Ponadto Marquardt stosuje blokadę E-Lock wtyczki ładowania – rozwiązanie, które można szybko i elastycznie dostosować do różnych wymagań. Ponadto system identyfikuje do pięciu położeń rygla, wykrywając w ten sposób jego nieprawidłowe położenie.

image

Marquardt stosuje blokadę E-Lock wtyczki ładowania – rozwiązanie, które można szybko i elastycznie dostosować do różnych wymagań.

FOTO: Marquardt

Bezpieczne ładowanie z czujnikami wysokiego napięcia

Czujnik wysokiego napięcia, który firma Marquardt opracowała do systemów zarządzania akumulatorami, czuwa nad bezpiecznym ładowaniem pojazdów z napędem elektrycznym. Precyzyjnie i szybko mierzy napięcie i natężenie prądu, a w razie potrzeby (np. przepięcia), w ciągu 5 milisekund przerywa ładowanie.

Technologia bezkluczykowa w ciągnikach

Oprócz rozwiązań z zakresu elektryfikacji, firma Marquardt zaprezentuje na targach Agritechnica również innowacyjne produkty do obsługi pojazdów użytkowych i budowlanych. Będą to m.in. elementy inteligentnego sterowania Intelli-Controls, a także system autoryzacji napędów PnD3.

image

Dzięki systemowi PnD3 kluczyk pojazdu łączy się ze smartfonem - jest to praktyczne również dla operatorów maszyn rolniczych.

FOTO: Marquardt

Co to jest system autoryzacji napędów PnD3?

Wprowadzając system PnD3 firma Marquardt łączy smartfon z systemem autoryzacji kierowcy. Innymi słowy umożliwia wdrożenie do produkcji technologii bezkluczykowej (Keyless Go) z wykorzystaniem smartfonu. Dzięki systemowi, traktorzyści mają pod ręką (a w zasadzie w telefonie) wszystkie potrzebne klucze do maszyn w gospodarstwie. Jest to niezwykle ważne w przypadku dużej floty maszyn i często zmieniających się operatorów. Takie rozwiązanie umożliwia bezpiecznie przekazanie cyfrowego klucza przez jego elektroniczne udostępnienie. Według producenta, system PnD3 także usługodawcom otwiera nowe możliwości w zakresie konserwacji, czyszczenia, ładowania akumulatorów czy tankowania.

opr. aj

fot. firmowe

24. maj 2024 06:15