StoryEditorAgritechnica 2023

Znamy laureata złotego medalu Agritechnica 2023!

DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze), organizator targów Agritechnica, ogłosiło dzisiaj zwycięzców złotych i srebrnych medali konkursu Agritechnica Innovation Awards 2023. Oto zwycięzca!
27.09.2023., 16:00h
Krzysztof GębskiKrzysztof Gębski

Do wiodącego programu nagród za innowacyjność w branży maszyn rolniczych wpłynęło 251 zgłoszeń, z czego 218 zostało zatwierdzonych na listę innowacji wystawienniczych. Jury DLG przyznało jeden złoty medal oraz 17 srebrnych. Złoty medal za innowację Agritechnica przyznawany jest za innowację przedstawiającą nową koncepcję, w której funkcjonalność uległa zdecydowanej zmianie i daje początek nowemu procesowi lub stanowi istotne ulepszenie istniejącego procesu.

Złoty Medal

W tym roku złoty medal targów Agritechnika 2023 zdobyła firma New Holland za projekt kombajnu CR z podwójnym rotorem osiowym.

Najważniejszym elementem nowego kombajnu CR jest technologia napędu z silnikiem zamontowanym wzdłużnie, zgodnie z kątem nachylenia rotorów. Centralnie umieszczona przekładnia rozdzielcza służy do napędzania rotorów i hederów za pomocą łańcucha podającego w linii prostej lub poprzez wał napędowy. Lewy rotor służy jako wał pośredni dla bębna podającego. Wał napędowy znajduje się po prawej stronie podwozia, nad poziomem obudowy wirnika. W związku z tym po obu stronach podwozia, pomiędzy podwoziem a układem jezdnym, nie ma napędów, w wyniku czego szerokość podwozia znacznie wzrosła.

Sterowany programowo system automatyczny nie tylko wykonuje zwykłe ruchy do przodu i do tyłu, aby poluzować blokadę, ale także przesuwa napinacz paska w odpowiednią stronę napinającą pas bębna podającego, co prowadzi do szczególnie precyzyjnego przenoszenia materiału. Opatentowany system czyszczenia został teraz poszerzony o 13%. Technologia sterowania wspomagana czujnikami ciśnienia mierzy ciśnienie siłownika, a tym samym rozkład zebranego materiału oddzielnie na przednim i tylnym górnym sicie. Nieosłonięte obszary powstałe w wyniku nierównomiernego rozłożenia materiału są kompensowane poprzez boczne wstrząsanie, dzięki temu system nie tylko zapewnia równomierny rozkład materiału na górnych sitach na równinie i na zboczach, ale także po raz pierwszy jest w stanie rozwiązać podstawowy problem bocznego rozkładu, typowy dla kombajnów z rotorem osiowym. System rozdrabniania i rozprowadzania słomy wyposażony jest w technologię sterowania opartą na kamerach, która zwiększa efektywność energetyczną kombajnu, a jednocześnie masa maszyny pozostaje praktycznie niezmieniona.

Dzięki nowemu kombajnowi zbożowemu CR z podwójnym wirnikiem osiowym firma New Holland wkracza w nowy wymiar wydajności kombajnów zbożowych wykorzystujących zasadę przepływu wzdłużnego.

źródło: DLG

13. czerwiec 2024 22:24