StoryEditor

Co oferuje Nexat z nowym narzędziem Einböck ChopStar-Max?

Nexat, największy na świecie nośnik narzędzi rolniczych, wzbogacił swoje możliwości dzięki nowemu narzędziu od austriackiej firmy Einböck. Co oferuje teraz ten kolos z innowacyjnym ChopStar-Max?
08.06.2024., 07:00h

Co kilka miesięcy docierają do nas informacje o kolejnych funkcjonalnościach ogromnego nośnika narzędzi rolniczych. Pracujący w technologii stałych ścieżek technologicznych Nexat, można wyposażyć w moduł kombajnowy z przystawką Geringhoff do zbioru kukurydzy, bronę talerzową lub siewnik Väderstad, opryskiwacz Dammann z belką o szerokości 70 m, aplikator gnojowicy Evers Agro, beczkę do gnojowicy marki Wienhoff, a także potężny dwuzbiornikowy rozsiewacz Amazone, o którym pisaliśmy TUTAJ. Liczba modułów (narzędzi) do Nexata stale rośnie, a w tym tygodniu firma ogłosiła, że zyskał kolejną funkcjonalność.

image
Lista modułów (narzędzi) do Nexata stale rośnie. Najnowszym z nich jest 14-metrowy pielnik Einböck ChopStar-Max.
FOTO: firmowe

Nowe funkcjonalności Nexat dzięki Einböck

Firma Kalverkamp z Dolnej Saksonii wspólnie z austriacką firmą Einböck wyposażyła pojazd Nexat w pielnik ChopStar-Max w rozmiarze XXL. Wyposażony jest w system sterowania kamerą Row-Guard i sprawdzi się przede wszystkim w uprawach konwencjonalnych w dużych gospodarstwach, które stawiają na mechaniczne zwalczanie chwastów.

„Oprócz głównego celu, jakim jest mechaniczne zwalczanie chwastów, innowacyjne narzędzie Nexat zostało również zaprojektowane do rozdrabniania i napowietrzania gleby. Zwiększa to wydajność upraw! Ponadto można zaoszczędzić na środkach ochrony roślin” – informuje firma Einböck.

image
Pielnik Einböck ChopStar-Max w rozmiarze XXL wyposażony jest w system sterowania kamerą Row-Guard.
FOTO: firmowe

Technologia stałych ścieżek technologicznych w służbie rolnikom

Nexat to nie tylko pojazd, ale kompletny system produkcji roślinnej, w którym każdy zabieg wykonywany jest przez jedną maszynę samobieżną z wymienianymi modułami. Jak podaje producent, dużym plusem tego rozwiązania jest to, że narzędzia są przenoszone (zawieszane), a nie ciągnięte. Ponadto technologia CTF (ang. Controlled Traffic Farming) ogranicza powierzchnię pola przejeżdżaną kołami pojazdów nawet o 95%. Ma to pozytywny wpływ na strukturę gleby i w konsekwencji w dłuższej perspektywie ma prowadzić do zwiększenia plonów.

image
Pracujący w technologii CTF (ang. Controlled Traffic Farming) Nexat porusza się po polu wyłącznie wytyczonymi na stałe ścieżkami.
FOTO: firmowe

Rodzinna firma Kalverkamp, która opracowała nośnik narzędzi, zwany również z języka angielskiego nośnikiem bramowym, jest zadowolona z rosnącego zapotrzebowania na system Nexat. Nie bez znaczenia jest rosnąca liczba współpracujących z nim modułów i przyłączanie się kolejnych producentów do projektu. Zwiększa to nie tylko możliwości nośnika, ale również jego wykorzystanie w gospodarstwie w całym cyklu produkcji roślinnej. Docelowo Nexat z szeroką gamą osprzętu ma zastępować szereg maszyn pracujących w gospodatwie.

Owocna współpraca Kalverkamp i Einböck

Jak czytamy w komunikacie prasowym, obie firmy podzielają te same wartości i mają bardzo podobne metody pracy. W rezultacie ten pierwszy wspólny projekt powstał bardzo szybko po spotkaniu na zeszłorocznych targach Agritechnica 2023.

Po udanych testach 14-metrowego pielnika do międzyrzędzi o szerokości 50 cm, który w wersji przedseryjnej pracował mijającej wiosny, Einböck zapowiada, że w przyszłym roku do portfolio dołączyć mają kolejne narzędzia do mechanicznego zwalczania chwastów przeznaczone do współpracy z nośnikami Nexat na różnych kontynentach.

dr inż. Artur Jakubek

13. czerwiec 2024 14:38