StoryEditor

Nowe narzędzia pracy dla Nexat‘a

Nagrodozny złotym medalem targów Agritechnica 2021 Nexat ciągle się rozwija, a do jego ogromnej bramowej konstrukcji implementowane są kolejne maszyny.
02.05.2024., 18:00h

Wśród nowych narzędzi które połączono z Nexatem jest 14 metrowy aplikator gnojowicy Evers, a w fazie testów pozostaje projekt wielkiego rozsiewacza nawozów składający się z dwóch zbiorników nawozu rozsiewacza Amazone ZG-TS. W przypadku aplikatora to krok na przód po tym, gdy swiatło dzienne ujrzał zamontowany na bramowym nośniku narzędi zbiornik wozu asenizacyjnego Wiennhoff.

image
FOTO: Evers

Doglebowy aplikator gnojowicy

Evers jest najnowszą firmą, która opracowała maszynę na zamówienie dla nośnika narzędzi Nexat. Holenderski specjalista od aplikacji gnojowicy wyposażył pojazd w specjalnie wykonany aplikator Toric NX 1400 Przy szerokości roboczej wynoszącej 14 m, jest to jak dotąd najszerszy Toric firmy Evers, ponieważ dotychczas najszersza była wersja 12-metrowa. Aplkator jest zasilany gnojowicą ze zbiornika o pojemności 32 m³ wyprodukowanego przez niemieckiego producenta Wienhoff. Talerze o średnicy 510 mm mogą pracować na maksymalnej głebokośći roboczej 12 centymetrów. 

image
FOTO: Evers

Talerze o średnicy 51 cm są zamontowane na bezobsługowych łożyskach. Elementy talerzowe są zabezpieczone gumowymi elastromerami. Zamontowano je symetrycznie w celu zminimalizowania efektu ściągania ciągnika, szczególnie gdy w systemie stałych ścieżek roboczych CTF istotne jest zachowanie powtarzalności śladów przejazdu. Skrajne talerze aplikatora usytuowano pod mniejszym kątem tak, aby uprawiana gleba nie przysypywała rolek gąsienic Nexata. Praca tak szeroką maszyną wymaga odpowiedniego kopiowania terenu, więc Toric NX  jest wyposażony w system hydraulicznej adaptacji do podłoża. 

Gigantyczny rozsiewacz nawozów

image
FOTO: X.com/Nexat

Do mediów społecznościowych trafiły zdjęcia Nexata z dwoma nabudowanymi zbiornikami rozsiewacza Amazone ZG-TS o pojemności 10 000 litrów każdy. Nie znamy szerokośći rozrzutu nawozu, ale na załączonych zdjęciach widać ze z dwóch zbiorników materiał jest przekazywany do dwóch standardowej wielkośći tarcz rozsiewających. Tu pojawia się pytanie, czy będą one w stanie precyzyjnie pokryć szerokość opryskiwacza Damman z 56-metrową belką? 

opr. Łukasz Siara

 

22. lipiec 2024 16:11