StoryEditorRelacja filmowa

Zobacz niecodzienny pokaz pracy maszyn w Wilkowicach podczas Krajowego Dnia Kukurydzy! Tych maszyn jeszcze nie widziałeś!

Aż cztery sieczkarnie czołowych producentów pracujące ramię w ramię na jednym polu! Widziałeś, jak pracuje mechaniczny szpadel? Wiesz, czemu warto i jak zbierać osadki z kukurydzy? Tego dowiesz się z naszego filmu!

22.09.2022., 18:00h

Gospodarstwo Długie Stare i Krajowy Związek Plantatorów Kukurydzy

Podczas Krajowego Dnia Kukurydzy w Wilkowicach, który zorganizowaliśmy wspólnie z Krajowym Związkiem Plantatorów Kukurydzy, Gospodarstwem Długie Stare i redakcją Tygodnika Poradnika Rolniczego, przeprowadziliśmy niecodzienny pokaz pracy maszyn. Na jednym polu zgromadziliśmy dla Was aż 4 potężne sieczkarnie czołowych producentów: Claas, John Deere, Krone i New Holland. Były też dwa pokazy premierowe!

 

Prawie 2500 KM mocy w 4 maszynach!

Zaprezentowaliśmy walory każdej z czterech sieczkarni:

  • New Holland FR 650,
  • Claas Jaguar 950,
  • Krone BiG X 680
  • John Deere 8300i

oraz dwóch przcyzep objętościowych:

  • Krone ZX 470 GD,
  • Schuitemaker Rapide 6600,

Podczas koszenia zestaw transportowy najpierw podążał za sieczkarnią, a następnie obok niej. Specjaliści poszczególnych firm okrasili pokaz garścią danych technicznych prezentowanych maszyn, a na koniec każdego przejazdu, każdy rolnik przybyły na to wydarzenie mógł sam wziąć do ręki sieczkę i sprawdzić jej jakość. Po pokazie był znakomita okazja do dyskusji w gronie zebranych specjalistów z branży.

 

Mechaniczny szpadel i zbieracz osadek

Choć sieczkarnie przyciągały najbardziej, na wilkowickich polach mieliśmy również dwie premierowe maszyny. Pierwszą z nich był PowerCorb, czyli maszyna zagregowana z kombajnem zbożowym zbierająca osadki kukurydzy wypadające z zespołu czyszczącego. Jakie jest ich dalsze przeznaczenie, o tym szerzej w naszym filmie. Drugą nowością był mechaniczny szpadel Imants, który w jednym przejeździe uprawi ściernisko i przygotuje pole do siewu, a przy tym wymiesza resztki pożniwne z glebą i pokruszy podeszwę płużną.

JCB Fastrac 8330 iCon, Horizon DSX 60-20, Lemken Rubin 10

Obok tych dwóch nowości, zaprezentował się również nowy JCB Fastrac 8330 iCon, wał nożowy Evers i siewnik do siewu bezpośredniego Horizon DSX 60-20. Całości pokazu dopełniła brona talerzowa Lemken Rubin 10, która dzięki odpowiedniemu kątowi ustawienia talerzy, podcina glebę na całej szerokości roboczej, już przy pracy na głębokość 6-7 cm. Zobacz sam, jak maszyny spisały się na pokazie w Wilkowicach! Pełną relację z pokazu wraz ze szczegółowym opisem maszyn zaprezentujemy na łamach profi 6-2022 już w połowie października! 

 

opr. Artur Jakubek

montaż Maciej Śliwiński

zdjęcia Maciej Śliwiński, Łukasz Siara

18. czerwiec 2024 23:19