StoryEditorŻniwa i siew z top agrar i profi

Proste i skuteczne narzędzia - Güttler Super Maxx i głębosz Actisol Actimix

Pokaz Żniwa i siew obfitował w narzędzia uprawowe. Wśród nich pojawił się również sprzęt jeszcze mało znanych w naszym kraju marek Güttler i Actisol. Jakie możliwości oferuje głębosz i kultywator dostarczony przez firmę Karchex?
22.07.2023., 09:00h
AJ/BDAJ/BD

W ostatnich latach technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, jednak od początków współczesnego rolnictwa po dziś dzień pewne typy maszyn pozostają niezmienione lub zmieniają siew niewielkim zakresie. Jak wiadomo proste rozwiązania są często najskuteczniejsze, a głębosz i kultywator można do nich zaliczyć.

Kultywator Güttler Super Maxx w pokazie

Zaprezentowany na pokazie Żniwa i siew z top agrar i profi kultywator Güttler Super Maxx to konstrukcja o szerokości roboczej 6 m. Słupice z redlicami uprawiającymi glebę rozmieszczone są na aż 7 belkach, co zdaniem producenta zapewnia dużą przepustowość i kultywator jest w stanie podcinać ściernisko z większą ilością resztek pożniwnych. Prześwit kultywatora wynosi 58 cm.

image
Żniwa i siew z top agrar i profi

Brona talerzowa i pług dłutowy od firmy Rolmako

Güttler Super Maxx wyposażony był w redlice o szerokości 20 cm przeznaczone do podcinania ścierniska i chwastów. Z tyłu agregatu zamontowano szynę ze sprężynowymi zgrzebłami zagarniającymi, które na powierzchni pozostawiają luźną glebę oraz wyrwane siewki chwastów do wysuszenia (jeśli zadaniem kultywatora było odchwaszczanie). Między sekcją zębów a zagarniaczem może pracować wał doprawiający o średnicy 450 mm, jednak w pokazie w Nagradowicach nie był zamontowany, gdyż pracując z ciężkimi narzędziami uprawowymi, nie zawsze jest potrzeba wtórnego zagęszczenia gleby.

Wielozadaniowe narzędzie Güttler Super Maxx

Firma Güttler stawia na wielozadaniowość sprzętu. Wiosną, przy dużej ilości opadów, kultywator Super Maxx pomoże osuszyć glebę. Z powodzeniem sprawdzi się również w mechanicznym zwalczaniu chwastów. Wyposażone w podwójną sprężynę grządziele wibrują i wyciągają chwasty na powierzchnie, aby uschły i nie stanowiły zagrożenia dla uprawy.

Dobra praktyka rolnicza oraz przepisy zobowiązują rolników do szybkiego i skutecznego wymieszania gnojowicy z glebą. Güttler Super Maxx sprawdzi się również w tym zadaniu, co sprawia, że w sezonie może być wykorzystywany wielokrotnie w różnego typu uprawkach.

Dodatkowe opcje wyposażenie kultywatora Super Maxx

W kultywatorze możemy zamontować wąskie redlcie o szerokości 45 mm. To właśnie ich użyjemy do wiosennego osuszania gleby. Dla jeszcze lepszego rozłożenia całej masy na polu można zamontować drugie zgrzebło. Wtedy znajdować się ono będzie tuż za pierwszym, na samym końcu maszyny.

Zużycie paliwa w pracy z kultywatorem zależy od warunków glebowych i prędkości jazdy, ale według producenta powinno wynosić ok. 4 l/ha.

Głębosz Actisol Actimix

Drugim narzędziem zaprezentowanym przez firmę Karchex na pokazie Żniwa i siew z top agrar i profi był głębosz francuskiej marki Actisol. Narzędzie o szerokości roboczej 3 m miało 6 zębów, których maksymalna głębokość pracy wynosi 50 cm. Elementy robocze zabezpiecza podwójna sprężyna o sile zwalniającej 800 kg.

Podczas pokazu głębosz Actimix współpracował z wałem pryzmatycznym marki Güttler. Można go jednak zagregować z dowolnym narzędziem, co jest przydatne podczas siewu rzepaku, gdy głębosz może być pierwszą sekcją najgłębiej uprawiającą glebę. Warto zwrócić uwagę, że głębosz nie miesza gleby, a jedynie ją podnosi i spulchnia. Actisol Actimix występuje w szerokościach roboczych od 3 m do aż 6 m.

opr. aj/bd

22. lipiec 2024 15:52