StoryEditorŻniwa i siew z top agrar i profi

Brona talerzowa i pług dłutowy od firmy Rolmako

Brona talerzowa U 652 SpeedCutter to nowość w ofercie firmy Rolmako. Maszyna wyposażona jest w talerze faliste o średnicy 450 mm i grubości 4 mm. Z tyłu maszyny znajduje się wał daszkowy o średnicy 600 mm, który zdaniem producenta sprawdzi się na większości polach. Brona przeznaczona jest do ultra płytkiej uprawy na głębokość ok. 3 cm. SpeedCutter w zależności od warunków może pracować z prędkością 12-20 km/h.
21.07.2023., 09:00h
Krzysztof GębskiKrzysztof Gębski

Podczas pokazów brona współpracowała z zamontowanym na przednim TUZ, 3-m wałem nożowym Rolmako ProCut. Maszyna składa się z dwóch rotorów tnących o średnicy Ø 375 mm. Na 3,0 m szerokości wału zamocowane jest po 6 rzędów skośnie ułożonych noży podzielonych na 5 segmentów. Agresywnie działający wał jest chroniony przed uszkodzeniem czterema sekcjami amortyzatorów gumowych o średnicy Ø 50 mm. Skośne ułożenie noży zapewnia równomierne rozłożenie siły cięcia, a w konsekwencji równomierny efekt pracy. Noże wałów ułożone są pod przeciwnym kątem, co pozwala na uzyskanie efektu cięcia krzyżowego. To bardzo dobre narzędzie do zwalczania larw omacnicy prosowianki żerujących w łodygach kukurydzy.

image

Brona talerzowa U 652 SpeedCutter

FOTO:

Prezentowany zestaw idealnie sprawdzi się podczas intensywnego rozdrabniania resztek pożniwnych po zbożach, kukurydzy i rzepaku oraz masy zielonej roślin poplonowych.  Do pracy z wałem i broną potrzebny jest ciągnik o mocy 140 KM.

image
Żniwa i siew z top agrar i profi

Co zmieniło się w ciągnikach Arbos 5130 Advanced?

Kolejną maszyną zaprezentowaną przez firmę Rolmako był pług dłutowy U 624 o szerokości roboczej 3 m. Maszyna przygotowuje pole zrywając nieprzepuszczalne warstwy gleby tak, aby zapewnić lepszy dostęp dla powietrza i wody. Zastosowanie pługa dłutowego w gospodarstwie poprawia drożność dla systemu korzeniowego, zapewnia ożywienie całej gleby i szybszy wzrost roślin, minimalizując przy tym kolejne operacje przygotowania gleby, pozostawiając ziemię spulchnioną i wyrównaną.

image

Kolejną maszyną zaprezentowaną przez firmę Rolmako był pług dłutowy U 624 o szerokości roboczej 3 m

FOTO:

Pług dłutowy wyposażony jest w 7 zębów roboczych z dłutami Extreme oraz podwójny wał kolczasty. Do pracy z U 624 potrzebny jest ciągnik ok 200 -230 KM.  Podczas pokazów pług pracował z ciągnikiem Massey Ferguson 8S.305. To najmocniejszy model nowej serii 8S. W ciągniku uwagę przykuwa nieco oddalona od kabiny maska oraz bardzo duża i wygodna 4 słupkowa kabina z amortyzacją. Sercem 8S.305 jest 6 cylindrowy silnik AGCO Power o pojemności 7,4 l. Prezentowany ciągnik wyposażony był w bezstopniową skrzynie Dyna VT, pompę hydrauliczną o wydatku 205 l/min oraz 8 par hydrauliki  (5 z tylu i 3 z przodu).  

22. lipiec 2024 15:53