StoryEditorRaport z pracy

Brona wirnikowa Pöttinger Lion 3030 z siewnikiem Vitasem M 3000 DD w akcji!

Na sezon 2024 Pöttinger gruntownie zmodyfikował siewnik zawieszany Vitasem M i bronę wirnikową Lion. Mieliśmy już okazję pracować 3-metrowym zestawem uprawowo-siewnym złożonym z brony Lion 3030 i siewnika Vitasem M 3000 DD. Oto nasze wrażenia.
13.03.2024., 18:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

Oprócz wielu widocznych zmian, w tym sezonie pojawią się również nowe oznaczenia modeli. Zawieszany siewnik Vitasem A zmienia nazwę na Vitasem M (mounted = zawieszany). Brony wirnikowe Lion mają teraz czterocyfrowe oznaczenie modelowe. Pierwsze dwie cyfry oznaczają szerokość roboczą, a trzecia wskazuje liczbę wirników, przypadających na metr szerokości roboczej.

image
Operator ma dobry widok z ciągnika na maszynę.
FOTO: Frank Berning

Pöttinger poprawił widoczność na siewnik Vitasem M

Przy sprzęganiu z ciągnikiem od razu zauważyć można pewne zmiany. Widoczność maszyny poprawia zwężona rama montażowa kat. III. Na wieżyczce jest klucz grzechotkowy do regulacji brony wirnikowej i siewnika. Schowek na węże zapewnia wystarczająco dużo miejsca na wszystkie złącza hydrauliczne.

image
Opcjonalny górny łącznik hydrauliczny podnosi redlice i przesuwa środek ciężkości zestawu bliżej ciągnika. Punkt obrotu znajduje się nad tylnym wałem.
FOTO: Frank Berning

Zmodyfikowane punkty zaczepienia lepiej zabezpieczają wał przegubowy

Dolne punkty mocowania można teraz regulować w czterech (wcześniej trzech) pozycjach wzdłuż osi. Umożliwia to dopasowanie do podnośników o różnej geometrii, zapewniając wystarczająco wysokie, ale niezbyt strome podnoszenie zestawu przy jednoczesnej ochronie wału przegubowo-teleskopowego. Przekładnię brony wirnikowej Pöttinger Lion pozostawiono bez zmian, a przeznaczone do przenoszenia średnich obciążeń 50-mm wałki wirników są przewidziane do współpracy z ciągnikami o mocy do 200 KM. W wersji Master wałki o średnicy 60 mm pozwalają na sprzęganie z ciągnikami o mocy do 270 KM.

image
Kalibracja została dobrze przemyślana. Wykonuje się ją z lewej strony siewnika.
FOTO: Frank Berning

Pöttinger poprawił osłony boczne w bronie wirnikowej Lion

Kolejna zauważalna zmiana dotyczy bocznych osłon. Są one teraz bliżej skrzyni, a szerokość transportowa wynosi 3 m bez konieczności ich składania. Osłony można wysunąć o 5 cm bez użycia narzędzi, aby dostosować je do warunków pracy, np. przy znoszeniu na pochyłościach bocznych. Wygodniejsza jest również włóka wyrównująca, a przy jej regulacji pomocny jest klucz grzechotkowy. Podobnie jak we wcześniejszych modelach, włóka zawieszona jest na wspornikach wału. Oznacza to, że zmiana głębokości roboczej za pomocą wału nie wymaga regulacji włóki. Nowością w tym kontekście jest

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
18. maj 2024 16:34