Długa maszyna z łąbędzią szyją
Seria Prios jest dostępna na rynku od zeszłego roku. Wraz z nią Grimme wprowadziło nowe funkcje, tj. opcjonalny dyszel typu łabędzia szyja, uniwersalne i hybrydowe narzędzie do formowania redlin oraz – po raz pierwszy – system kontroli sekcji dla wszystkich komponentów.
Czy zaczepianie sadzarki Grimme Prios 440 z dłygim dyszlem jest wygodne?
Zaczepienie Prios Pro do ciągnika, a konkretnie modelu z długim dyszlem, tzw. łabędzią szyją – jest najwygodniejsze, gdy nie agregujemy dodatkowo narzędzia do uprawy gleby. Należy wtedy podłączyć, oprócz podnośnika ciągnika (kat. III lub IV), złącza Power Beyond oraz jeden rozdzielacz hydrauliczny dwustronnego działania (para gniazd hydraulicznych) do podnoszenia sadzarki. À propos, do zaczepiania narzędzi uprawowych przed sadzarką dostępne są wymienne zaczepy na TUZ kategorii II lub III. Niestety, w testowanym modelu te śruby kilkakrotnie się poluzowały – nie powinno się to zdarzać!
Jak w sadzarce Prios firma Grimme rozwiązała regulację głębokości sadzenia?
Obecnie do pracy sadzarką niezbędne jest narzędzie zawieszone na TUZ ciągnika do utrzymania głębokości sadzenia, ponieważ Prios 440 Pro nie ma własnej regulacji głębokości. Niewykluczone, że taka opcja pojawi się w przyszłości. Wymiana narzędzi uprawowych jest łatwa i szybka – świetne rozwiązanie.
Czy długa sadzarka do ziemniaków Grimme jest zwrotna?
Postojowe stopy podporowe na ramie zaczepowej nie są ani wygodne, ani wystarczająco stabilne, mimo że główny ciężar spoczywa na tylnej stopie podporowej sadzarki Prios. Dyszel teleskopowy jest łatwy do regulacji, aby dostosować go do długości zastosowanego narzędzia uprawowego. Dzięki kuli wbudowanej nad ramą trzypunktowego zaczepu, zwrotność długiego agregatu jest wyjątkowa.
Jeśli chodzi o rozsiewacz nawozu, jest do niego łatwy dostęp. Poza tym dobrze zaprojektowano łatwą w obsłudze zwijaną plandekę. Imponujące są także kratki z tworzywa w zbiorniku. System radzi sobie z dużymi dawkami nawozu. Trzeba jednak zwracać uwagę, np. na prawidłowy kierunek obrotów ślimaków wysiewających.