StoryEditor

Test profi: nawigacja Agripilot 700S

Wykonywanie zabiegu na polu bez ścieżek technologicznych nie musi odbywać się nawigowaniem na drzewo rosnące w oddali. Rozwiązań wspomagających traktorzystę jest wiele, choć często kosztują krocie. Sprawdziliśmy, jak sprawuje się nawigacja Agripilot 700S z anteną SkyView 2000 polskiej firmy Agrospot.

04.05.2019., 00:00h
Polska nawigacja rolnicza

Czy nawigacja musi być droga? To zależy, czego tak naprawdę od niej oczekujemy i jakim sprzętem dysponujemy. Jeśli maszyna ma własny terminal ISOBUS i chcemy go połączyć z nawigacją, wtedy trzeba się liczyć z kosztowną inwestycją. Rozwiązania czołowych firm na rynku, takich jak Trimble, Müller-Elektronik czy AgLeader często są poza zasięgiem mniejszych i średnich gospodarstw. A co jeśli one także chcą poprawić dokładność pracy, wprowadzając rolnictwo precyzyjne i nie wydać fortuny? Wtedy trzeba szukać alternatywnych rozwiązań.
Agrospot – 3 urządzenia do wyboru

Agripilot 700S to proste w obsłudze, stosunkowo niedrogie urządzenie, służące do prowadzenia równoległego. Są trzy możliwości wyboru sprzętu. Jeśli mamy dostatecznie duży tablet (najlepiej 7- lub 10-calowy), wystarczy kupić pakiet zawierający oprogramowanie Agripilot Lite razem z anteną SkyView 3000, która współpracuje z tabletem przez Bluetooth. Bardziej stabilne w pracy jest rozwiązanie, w którym otrzymujemy cały zestaw (włącznie z tabeletem), ponieważ łączność przewodowa sprawia mniej problemów i jest bardziej stabilna. Obydwa rozwiązania oferują taką samą dokładnośćć (10–25 cm). Postanowiliśmy sprawdzić to drugie, ponieważ jest zdecydowanie bardziej popularne. Trzecią możliwością jest zestaw do automatycznego prowadzenia ciągnika po polu.

Agripilot współpracuje GPS, GLONASS i GALILEO

Tablet podłączony do anteny zaczyna wyszukiwać dostępne satelity. Wszystkie anteny SkyView współpracują z amerykańskim systemem GPS oraz rosyjskim GLONASS, co korzystnie wpływa na stabilność pracy systemu. Są także gotowe na europejskie Galileo. Po odnalezieniu wystarczającej liczby nadajników, w lewym górnym rogu ekranu symbol satelity z napisem DGPS wyświetli się na zielono. 

Nawigacja Agripilot 700S + SkyView 2000

Testowana przez nas nawigacja Agripilot 700S z anteną SkyView 2000 to interesujący zestaw dla małych i średnich gospodarstw, które szukają nowoczesnych rozwiązań rolnictwa precyzyjnego za rozsądne pieniądze. Proste w obsłudze urządzenie oferuje możliwości dalszej rozbudowy o dwie kamery, kontrolę sekcji(BoomControl) lub sterowanie automatyczne. 

Dokładność Agripilota

Dzięki oferowanej dokładności (10–25 cm) nawigacja Agripilot 700S z anteną SkyView 2000 jest przeznaczona głównie do opryskiwania i rozsiewania nawozu, gdy nie ma ścieżek technologicznych oraz do uprawy, gdy jeżdżąc w pętli wykonujemy co któryś przejazd. Od razu trzeba zaznaczyć, że nie nadaje się do zasiewów. W tym przypadku konieczna jest większa precyzja (2 cm) i system automatycznego prowadzenia, który firma Agrospot także ma w swojej ofercie.


Pełen test nawigacji rolniczej Agripilot 700S prezentujemy w magazynie "profi" 3/2019.

Jeśli chcesz zagłosować na tą firmę, jako przyjazną dla rolnika, weź udział w plebiscycie Izydory 2019. Możesz wygrać cenne nagrody!


opr aj
fot. Jakubek
25. styczeń 2023 06:26