StoryEditorJak to działa?

Jak działa automatyczny regulator siły hamowania (ALB)?

Przyczepy, beczkowozy i inne narzędzia przyczepiane z pneumatycznym układem hamulcowym mają często automatyczny regulator siły hamowania. U nas dowiesz się, jak działa taki regulator.
14.03.2024., 20:30h
Artur JakubekArtur Jakubek

Jak regulować siłę hamowania przyczepy?

Kto tego nie doświadczył: ciągłe włączanie i wyłączanie po napełnieniu lub opróżnieniu zbiornika powietrza przyczepy w celu dostosowania intensywności ciśnienia hamowania na ręcznym regulatorze siły hamowania. Od czasu do czasu widuje się również kierowców, którzy dla wygody zawsze jeżdżą z ustawioną na stałe połową siły hamowania – niezależnie od tego, czy przyczepa jest pusta, czy pełna. To może być niebezpieczne. Aby temu zapobiec, coraz częściej stosuje się tzw. automatyczny regulator siły hamowania zależny od obciążenia, w skrócie ALB (niem. Automatischer Lastabhangiger Bremskraftregle).

image
Po rozładowaniu przyczepy regulator ciśnienia ALB automatycznie zmniejszy siłę hamowania. Fot. Tovornik
FOTO:

Regulator siły hamowania ALB

Zasadniczo sterowanie ALB zależy od typu amortyzacji pojazdu. Jeśli przyczepa wyposażona jest w resory piórowe, regulator jest sterowany za pomocą dźwigni – w takim przypadku regulator musi być zamontowany na ramie przyczepy. Jeśli natomiast przyczepa ma zawieszenie pneumatyczne lub hydrauliczne, regulator jest sterowany ciśnieniem wewnętrznym miechów zawieszenia pneumatycznego lub siłownika hydraulicznego.

Schemat działania regulatora siły hamowania (ALB)

Dokładny sposób działania mechanicznie sterowanego regulatora siły hamowania można wyjaśnić na poniższym schemacie. Zawór, który jest uruchamiany za pomocą łącznika, jest zamontowany pionowo na ramie przyczepy. Dolna dźwignia jest przymocowana do osi. Po załadowaniu przyczepy zmienia się odległość między osią a ramą, a tym samym kąt ustawienia łącznika. Z reguły wąż prowadzi od zaworu hamulcowego na górze do regulatora ALB. Ciśnienie hamowania regulowane przez ALB przechodzi następnie przez dolne połączenia siłownika hamulcowego do membranowych siłowników hamulcowych i uruchamia je.

image
Schemat regulator siły hamowania ALD występującego w przyczepach rolniczych.
FOTO: Raulf, Gesing

Co dokładnie dzieje się podczas hamowania? Gdy tylko naciśniesz pedał hamulca, sprężone powietrze wpływa do regulatora przez 

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
18. maj 2024 15:01