StoryEditorElektronika

Uprawa TopDownem z mapą aplikacyjną? Co daje rozwiązanie zaprezentowane przez Valtrę i Väderstad?

Flagowy agregat uprawowy firmy Väderstad – TopDown może być wyposażony w system e-Service, który zapewnia nowe funkcje i umożliwia niezależne sterowanie sekcjami roboczymi, a sprzężona z nim w teście Valtra S416 pozwalała na pracę z automatyczną regulacją głębokości roboczej na podstawie mapy aplikacyjnej. Co daje takie rozwiązanie w praktyce?

10.05.2025., 06:00h

Nie tylko rozsiewacze, siewniki, czy opryskiwacze mogą pracować z mapami zmiennego dawkowania. Takie rozwiązanie pojawia się już w na pozór prostych narzędziach uprawowych, tj. Väderstad Opus czy TopDown wyposażony w system e-Service. Czy to wyjście, które rzeczywiście rozwiązuje potrzeby rolnika, czy tylko niepotrzebnie komplikuje mu zadanie?

Choć próbkę możliwości nowego systemu e-Service w agregacie Väderstad współpracującym z ciągnikiem Valtra prezentowaliśmy już w zeszłym roku (profi 6-2024), w połowie marca br. mieliśmy jednak okazję pracować 420-konną Valtrą serii S szóstej generacji z 4-metrowym kultywatorem przez cały dzień na wyłączność. Mamy kilka ciekawych spostrzeżeń.

Gdzie testowano agregat uprawowy Väderstad TopDown 400 e-Service?

Na początek warto krótko wspomnieć o miejscu testu, gdzie to rozwiązanie testowaliśmy. Malownicze i mocno pofałdowane pole w okolicach Wałcza, z licznymi podjazdami i przechyłami bocznymi, które rolników z płaskiej na ogół Wielkopolski mogą przyprawić o zawrót głowy, stawiało spore wyzwanie nie tylko przed ciągnikiem, ale również operatorem. Cieszyliśmy się jednak, że oprócz dwukierunkowej łączności ciągnik-aplikacja FMS, a także współpracy ciągnika z maszyną, będziemy mogli sprawdzić w trudnych warunkach flagową Valtrę S416 z silnikiem AGCO Power o pojemności 8,4 l. Strome podjazdy wymagały dużego zapasu mocy i siły uciągu, a jazda w poprzek stoku (ze sporym przechyłem bocznym) wymagała od systemu autoprowadzenia nieustannych korekt toru jazdy, aby przeciwdziałać zsuwaniu się zestawu w dół zbocza.

image
Praca w poprzek zbocza sprawiała, że system autoprowadzenia musiał korygować tor jazdy. Mimo to efekt pracy był bardzo dobry. Fot. Jakubek
FOTO: Artur Jakubek

Jak musi być wyposazony agregat TopDown?

Aby umożliwić pracę ze zmiennymi parametrami roboczymi, firma Väderstad wyposaża agregaty TopDown w system e-Service. To nic innego, jak centrum sterowania elementami roboczymi w czasie rzeczywistym, które z ciągnikiem łączy się przez ISOBUS. Dodatkowo ma w kabinie terminal w postaci tabletu, na którym nie tylko wyświetlane są aktualne głębokości robocze poszczególnych sekcji (przedniej brony talerzowej, zębów do głębokiej uprawy, talerzy wyrównujących i wału doprawiającego). System pozwala również na ręczną zmianę głębokości każdej z sekcji w trakcie pracy.

image
Komfortowy i przejrzysty tablet agregatu TopDown nie tylko wyświetla aktualną głębokość roboczą sekcji, ale umożliwia również jej manualną zmianę, dzięki wirtualnym przyciskom.
FOTO: Artur Jakubek
Jednak założeniem systemu jest regulacja automatyczna – bez ingerencji kierowcy. Takie rozwiązanie umożliwia uprawę agregatem TopDown z wykorzystaniem aż 4 map aplikacyjnych – indywidualnie dla każdej sekcji.

image
Na terminalu widać mapę aplikacyjną ze strefami w różnych kolorach. W teście zielony oznaczał uprawę na głębokość 16 cm, a czerwony na 22 cm.
FOTO: Artur Jakubek

Rozwiązania z Rolnictwa 4.0 w ciągniku Valtra

Do pełnego wykorzystania możliwości takiego agregatu potrzebny jest odpowiednio wyposażony ciągnik z terminalem ISOBUS, obsługującym, np. zmienne dawkowanie i TaskControl. Konieczna jest także dwukierunkowa wymiana danych z systemem zarządzania gospodarstwem. Testowana Valtra S416 miała pełen pakiet wyposażenia Technologia Pro X, który oprócz autoprowadzenia z centymetrową dokładnością, zapewnia obsługę do 96 sekcji roboczych, zmienne dawkowanie 5 produktów,
TaskDoc Pro, autozawracanie (SmartTurn), programowanie sekwencji uwrociowych (Auto U-Pilot) i wiele innych rozwiązań. Po sprzężeniu zestawu nie pozostawało nic innego, jak ruszyć do pracy.

Aplikacja do zarządzania gospodarstwem

Zanim zaczęliśmy pracę w polu, należało najpierw obrysować pole testowe i wyznaczyć strefy zmiennego dawkowania. Najprostszym i najdokładniejszym sposobem jest objechanie pole ciągnikiem, dzięki czemu mapa pojawia się w terminalu ciągnika. Aby przygotować mapę zmiennego dawkowania, należy ją jednak przesłać (dzięki łączu internetowemu) na serwer do aplikacji zarządzania gospodarstwem. AGCO korzysta

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
10. maj 2025 13:00