StoryEditorCiekawostki ze świata

Kanadyjski olbrzym do przewozu zboża i australijska wiewiórka do zbioru orzeszków!

W Ameryce nie tylko samochody, ale również maszyny rolnicze, są większe. Europejskie „olbrzymie” przyczepy przeładowcze o pojemności 30 tys l, przy amerykańskich odpowiednikach, wyglądają jak zabawki. Ciekawe zestawy maszyn pracują również w Australii. Wszak nabudowanego na ładowarce teleskopowej kombajnu do zbioru orzeszków makadamia, nie spotkamy w naszym kraju…
22.12.2022., 14:00h

Wychodzimy poza europejski rynek maszyn, aby zobaczyć, jaki sprzęt pracuje w Ameryce czy Australii. Mamy też ciekawostkę z Wielkiej Brytani, choć mało znaną w Polsce. Zobacz sam, ten sprzęt robi wrażenie!

Kanadyjski olbrzym Brandt do przewozu zboża na polu

image

Olbrzymia przyczepa przeładowcza Brandt z Kanady. Pomieści nawet 88 kubików zboża!

FOTO: firmowe

Firma Brandt z Kanady zaprezentowała nowe przyczepy przeładowcze serii DXT. Dzięki pojemności skrzyni ładunkowej, która w zależności od modelu wynosi od 40 tys. do 88 tys. l, nowa seria ma dotrzymać kroku kombajnom o coraz większych wydajnościach. Zaprojektowana od podstaw zgodnie z potrzebami kanadyjskich rolników przyczepa, została stworzona, aby zapewnić  możliwie najwyższą wydajność rozładunku, która wynosi nawet 35 tys. l/min.

Strome ściany boczne i elementy wewnątrz skrzyni ładunkowej zostały zaprojektowane tak, aby nie spowalniały rozładunku. Ogromne przyczepu mają się szybko opróżniać do czysta, a środek ciężkości musi być położony możliwie nisko. Nowe modele są wyposażone w składane przenośniki ślimakowe, które umożliwiają przeładunek zboża na zestawu transportowe o wysokości od 2,90 do 5 m. W opcji są 3 wersje podwozia: oś tandemowa, przesunięta oś tandemowa do upraw rzędowych lub układ gąsienicowy marki Brandt.

Australijska wiewiórka Agri-Con do zbierania orzechów!

image

Kombajn Agri-Con do zbioru orzeszków makadamia nabudowany na ładowarce teleskopowej Massey Ferguson.

FOTO: firmowe

Co prawda nie uprawia się ich w Polsce, ale są chętnie w naszym kraju spożywane. Uprawiane w Australii orzechy makadamia, zbiera się specjalnymi kombajnami, jak choćby ten marki Agri-Con. Najnowsze, duże modele kombajnu są montowane na specjalnie dostosowanych ładowarkach teleskopowych marki Massey Ferguson. Zamiast teleskopowego wysięgnika, z przodu maszyny montowany jest podbieracz. Dwie duże szczotki obrotowe po każdej stronie przenoszą orzechy do środka, gdzie są zbierane za pomocą podbieracza szczotkowego i poprzecznego przenośnika ślimakowego. W drodze do zbiornika o ładowności 3 t usuwane są kamienia, a strumień powietrza z potężnych dmuchaw eliminuje liście, resztki gleby i inne ciała obce.

Nowa wersja opryskiwacza samobieżnego z Wielkiej Brytanii

image

Samobieżny opryskiwacz Sands z Wielkiej Brytaniii.

FOTO: firmowe

Siedziba firmy Sands znajduje się w Norwich, w Wielkiej Brytanii. Firma specjalizuje się w produkcji samojezdnych opryskiwaczy do ochrony roślin i ich sprzedaży, głównie na rodzimym rynku. Nowe modele opryskiwaczy samojezdnych Infinity napędzane są silnikiem Deutz o mocy 178 kW/242 KM, spełniającym wymogi V stopnia czystości spalin. W połączeniu z hydrostatycznym napędem jezdnym dostępna opryskiwacz wyposażony jest w kontrolę trakcji i tempomat, a wszystko przy niskich obrotach silnika. Dzięki nowemu podwoziu, opryskiwacze samobieżne można wyposażyć w większe, niż dotychczas opony, a prześwit pod maszyną wynosi 1,20 m. To ważne cechy, zwłaszcza podczas pracy w pagórkowatym terenie.

 

opr. aj

fot. firmowe

13. czerwiec 2024 14:43