r e k l a m a

Partner serwisu

Jak działa supłacz?

Jak działa supłacz?

Czy, widząc prasę kostkującą, zastanawiałeś się, jak związywane są sznurki utrzymujące bele w całości? Na przykładzie rozwiązań firm Claas, Krone i New Holland wyjaśniamy zasadę działania supłacza.

Luźne siano i słoma zajmują dużo miejsca, zarówno na przyczepie jak i w magazynie. Aby przewieźć je z pola do magazynu, trzeba by wykonać wiele przejazdów, a magazyn musiałby mieć spore rozmiary. Zbiór i składowanie słomy w takiej postaci to gra niewarta świeczki. Słomę i siano można zagęścić np. w procesie prasowania. W porównaniu z luźnym materiałem sprasowane bele zajmują mniej miejsca i można je łatwiej przeładowywać. Tym samym zbiór jest tańszy.
Prasy wielkogabarytowe formują bele w kształcie prostopadłościanu. Tłok poruszający się w przód i w tył dociska do siebie kolejne porcje materiału zbieranego przez podbieracz. Gdy formowana bela uzyska wcześniej ustaloną długość, rozpoczyna się kulminacyjna część spektaklu, czyli proces wiązania. Aparaty wiążące (znane również jako supłacze) w ciągu kilku sekund automatycznie zawiązują mocny węzeł i odcinają nadmiar sznurka.
Pierwsze supłacze powstały na początku XX wieku. Co prawda, po 100 latach snopowiązałki i prasy stacjonarne, w których były one montowane zobaczymy raczej w zbiorach muzealnych, ale zasada działania aparatów wiążących nie zmieniła się znacząco. Stosowany wówczas miękki, stalowy drut i sznury konopne zastąpiono sznurkami z tworzywa sztucznego. Natomiast masa i stopień zagęszczenia bel są znacznie wyższe niż kiedyś.

Supłacz pojedynczy

Główne elementu mechanizmu wiążącego to igły podające sznurek i aparat wiążący, którego zadaniem jest zawiązanie węzła. Wewnątrz korpusu aparatu wiążącego pracują trzy podstawowe elementy: chwytacz sznurka, palec supłacza (znany również jako haczyk dziobu) i nożyk. Chwytacz sznurka jest zbudowany z dwóch oddzielonych od siebie stalowych tarcz z wycięciem na obwodzie. Palec supłacza składa się z dwóch szczęk: górnej zakończonej rolką i dolnej. Koniec górnej szczęki jest lekko zagięty, na skutek czego pomiędzy zaciśniętymi szczękami powstaje szczelina, w której podczas wiązania i zaciskania węzła są trzymane końce sznurka. Nożyk pracuje tuż przy chwytaczu, a jego zadanie to odcięcie nadmiaru sznurka.Ale to nie wszystko! W tym miejscu możesz pobrać plakat z opisem i schematami supłaczy.
Cały artykuł przeczytasz w profi 3-2022.

Zobacz także