StoryEditor

Jak działa supłacz?

Czy, widząc prasę kostkującą, zastanawiałeś się, jak związywane są sznurki utrzymujące bele w całości? Na przykładzie rozwiązań firm Claas, Krone i New Holland wyjaśniamy zasadę działania supłacza.

30.03.2022., 00:00h
Luźne siano i słoma zajmują dużo miejsca, zarówno na przyczepie jak i w magazynie. Aby przewieźć je z pola do magazynu, trzeba by wykonać wiele przejazdów, a magazyn musiałby mieć spore rozmiary. Zbiór i składowanie słomy w takiej postaci to gra niewarta świeczki. Słomę i siano można zagęścić np. w procesie prasowania. W porównaniu z luźnym materiałem sprasowane bele zajmują mniej miejsca i można je łatwiej przeładowywać. Tym samym zbiór jest tańszy.
Prasy wielkogabarytowe formują bele w kształcie prostopadłościanu. Tłok poruszający się w przód i w tył dociska do siebie kolejne porcje materiału zbieranego przez podbieracz. Gdy formowana bela uzyska wcześniej ustaloną długość, rozpoczyna się kulminacyjna część spektaklu, czyli proces wiązania. Aparaty wiążące (znane również jako supłacze) w ciągu kilku sekund automatycznie zawiązują mocny węzeł i odcinają nadmiar sznurka.
Pierwsze supłacze powstały na początku XX wieku. Co prawda, po 100 latach snopowiązałki i prasy stacjonarne, w których były one montowane zobaczymy raczej w zbiorach muzealnych, ale zasada działania aparatów wiążących nie zmieniła się znacząco. Stosowa...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
17. lipiec 2024 15:16