StoryEditor

Zestaw uprawowo-siewny Kuhn Integra

Używane siewniki Kuhn z broną wirnikową. 

29.04.2021., 00:00h

Wnikliwe oględziny

Zakup używanego siewnika nie musi być loterią. Pokazujemy na co zwrócić uwagę podczas oględzin takiego sprzętu z drugiej ręki. Siewnik Combiliner o szerokości 3 lub 4 m spoczywa na wale zagęszczającym. Połączony jest z broną wirnikowa, którą można pracować oddzielnie. Najczęściej stosowane są brony wirnikowe serii HR lub HRB. Trzeba wiedzieć, że 3-metrowe modele z oznaczeniem HRB 302 lub 303 przeznaczone są ciągników o mocy maksymalnej odpowiednio 140 KM lub 160 KM. Mają dziesięć wirników i mogą pracować z trzema prędkościami WOM: 540, 750 lub 1000. Przełożenia zmienia się przez wymianę par kół zębatych. Przelotowy napęd WOM na przekładni jest standardem.

Wymiana zębów

System szybkiej wymiany zębów występuje w HRB 303, ale nie w wersji HRB 302. Z kolei cięższe modele HR o szerokości 3 m mogą pracować z ciągnikami o mocy do 190 KM, w takim wariancie wspomniany system wymiany dostępny jest fabrycznie. Do wyboru są rodzaje i długości zębów. Najczęściej spotykane są wały Packera o średnicy 515 mm, a także Maxipacker o średnicy 535 mm i wały Steelliner, których średnica wynosi 500 lub 550 mm. Steelliner bazuje na rzadziej spotykanym wale pierścieniowym, o średnicy 592 mm. Za pomocą stalowych pierścieni zagęszcza on wstępnie glebę przed poszczególnymi redlicami siewnymi.

Podczas oględzin używanej maszyny należy sprawdzić przede wszystkim części zużywające się, takie jak zęby, zagarniacz i skrobaki na wale. Następnie zalecamy ocenę kondycji wałków wejściowych i wyjściowych przekładni, jak również wirników pod względem zużycia. Do tego zadania przyda się metalowa dźwignia.

Wycieki

Jeśli przy wirniku zauważysz wycieki, nie powinno być z tym wielkich problemów. Z czasem nie obejdzie się jednak bez zdemontowania obudowy łożyska i uszczelnienia tego miejsca przy umiarkowanym wysiłku. Z biegiem lat producent modernizował niektóre elementy, choćby uszczelnienie kaset łożysk wirnika. Zazwyczaj bez trudu można dostrzec poważne defekty, a jeszcze lepiej wychwycić to podczas próby maszyny. Brona wirnikowa w zasadzie jest bezobsługowa, oczywiście z wyjątkiem punktów smarowania wału. Nie zaszkodzi jednak spojrzeć na poziom oleju w przekładni. Przy zimnym oleju jego ślad powinien sięgać dolnej krawędzi śruby kontrolnej. Jeszcze trzy uwagi.

Do ustawianie głębokości roboczej maszyny służy matryca otworów. Co prawda nie trafiliśmy na wybite, czyli podłużne otwory, ale warto przyjrzeć się temu miejscu. Oceny wymaga również regulacja wrzeciona włóki: czy porusza się lekko, a gwint nie jest uszkodzony. Na koniec należy sprawdzić krawędzie blach. Wbrew pozorom, może to mieć znaczenie, choćby podczas negocjacji ostatecznej ceny. Na przykład w HRB 303 wymiana płyty – niestety bez oddzielnie przykręcanej części zużywalnej – kosztuje około 370 euro.

Szybkie przezbrojenie

Siewnik Integra został tak skonstruowany, aby w miarę szybko można było przestawić zestaw z uprawy gleby na siew i wrócić do pierwotnej wersji. Odbywa się to przez złącze trzypunktowe. Po bokach siewnika są dwa stabilne wsporniki rurowe na wale zagęszczającym. Do montażu lub demontażu należy poluzować po dwie śruby. Do odstawiania siewnika służą trzy wsporniki, dwa z boku i jeden z tyłu.

Często sprzedawaną i polecaną opcją jest hydrauliczny łącznik górny między broną mechaniczną a siewnikiem Integra. Ma to dwie zalety: po pierwsze, przy pełnym zbiorniku pozwala przesunąć środek ciężkości w stronę ciągnika. Po drugie: może służyć do uniesienia redlic, np. podczas objeżdżania granicy pola lub wyrównania bruzdy po pługu. W przeciwieństwie do wielu konkurentów, Integra ma manualną przekładnię, umożliwiającą regulację prędkości. W połączeniu z systemem objętościowego dozowania Helica, możliwe jest uzyskanie wszystkich dawek wysiewu kółkami ustawionymi zgodnie z tabelą wysiewu lub korzystając z aplikacji.

Regulacja korbą

Od 2010 r. regulacja dawki siewu odbywa się za pomocą pojedynczego przełącznika z prawej strony maszyny. Wcześniejsze modele miały system podzielony, który wymagał regulacji z obu stron. Zdaniem wielu użytkowników zastosowany tu system nie jest podatny na zużycie i bardzo wygodny, zwłaszcza przy zmianie materiału siewnego. Zamiast uruchamiania pojedynczych kółek dozujących w każdym rzędzie, w Integrze regulację wykonuje się za pomocą korby – to przydatne rozwiązanie w przypadku siewu mieszanek na międzyplony lub rzepaku.

Mniej atrakcyjne jest mocowanie rynienek kalibracyjnych. Przed ich użyciem, z tyłu zbiornika trzeba zawiesić mały kątownik. Ale wystarczy przejazd polną drogą, aby rynienki wypadły lub uszkodziły wbudowane uszczelki. Można sobie z tym poradzić, korzystając z przesuniętego w dół otworu na wspornik. Sprawia to, że są lepiej dopasowane, ale nadal nieidealne. Sposób kalibracji z wykorzystaniem rynienek jest godny pochwały.

Ślady żerowania myszy

Należy sprawdzić stan dolnych klap. W przypadku nadmiernego zużycia – lub z powodu uszkodzenia przez myszy – ustawiona liczba nasion może być niewystarczająca. Sześciobiegową przekładnię należy sprawdzać pod kątem szczelności i braku luzów. Nie słyszeliśmy jednak o żadnych poważnych problemach. Przekładnię można obsługiwać centralnie z tyłu za pomocą korby. Ustawienie jest widoczne na laserowo naniesionej skali.

Siewniki wyprodukowane po 2006 roku mają dodatkową skalę po prawej stronie przekładni, która pokazuje głębokość siewu i nacisk redlic. Ostatnia ważna modernizacja siewników dotyczyła nacisku redlic i zawieszenia belki wysiewającej. 

To zaledwie połowa tekstu – całość ukazała się w „Profi” 3/2021 str. 60-63.

opr. jj

04. marzec 2024 12:03