StoryEditor

Test profi: skuteczne nawożenie gnojowicą

Którą technologią najlepiej doglebowo aplikować gnojowicę? Jakie są plusy i minusy bron talerzowych w porównaniu z kultywatorami zębowymi? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze aplikatora.

15.02.2022., 00:00h

Doglebowa aplikacja gnojowicy nabiera coraz większego znaczenia, ponieważ rosnące ceny nawozów zmuszają do jak najefektywniejszego wykorzystania każdego kilograma azotu. Trzeba jasno powiedzieć, że rozlewanie gnojowicy w powietrze to bardzo duże straty tego pierwiastka, który w większości natychmiast ulatnia się do atmosfery. Aby temu zapobiec, gnojowicę należy wprowadzić bezpośrednio do gleby.

Aby ułatwić wybór rodzaju aplikatora, porównaliśmy trzy 6-metrowe narzędzia marki Mayer, przeznaczone do współpracy z 3- i 4-punktowymi układami zawieszenia beczkowozów:

  • Mixi 6000 – brona talerzowa,

  • Mixi 600F – brona talerzowa z wałem strunowym,

  • GG 6000 – kultywator (gruber) z wałem strunowym.

Firma Meyer stosuje rozwiązania modułowe, więc wszystkie trzy narzędzia mają taką samą ramę główną, zbudowaną z prostokątnych profili o wymiarach 250 × 150 × 8, która jest dostępna z 3- lub 4-punktowym układem zawieszenia kat. 3. Długą żywotność przegubów umożliwiających składanie ramy zapewniają sworznie rozprężne. Podczas testu do dyspozycji mieliśmy beczkowóz przyczepiany Kotte PTW20 z ciężkim podnośnikiem XL (ramka TAK TESTOWALIŚMY TRZY APLIKATORY DOGLE...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
19. maj 2024 13:03